Посів пшениці по соняшнику — готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

06 грудня 2022, 07:31 2591

Власник ФГ «Боднюк» Віктор Боднюк почав будувати фермерське господарство зі свого паю ще в 2012 році. Крок за кроком завдяки довірі людей побудувалося підприємство в 1300 га. Вирощуючи кукурудзу, соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, у господарстві використовують зазвичай традиційну технологію обробітку.

Обов’язковим у обробітку залишається глибоке розпушування ґрунту мінімум раз на декілька років. Цю операцію виконує глибокорозпушувач TERRALAND, що став першим придбанням техніки BEDNAR.

На основній частині полів після збирання ріпаку була проведена оранка, після чого поверхня ґрунту була добре вирівняна компактором SWIFTER, який підприємство придбало цього року. В цій ситуації сівалка OMEGA працювала без залучення дискової секції, оскільки ґрунт був відмінно підготовлений. Це також зменшує навантаження на трактор і відповідно розхід пального. 

Раніше в господарстві використовували компактор вітчизняного виробництва, але у вологих умовах його ефективність падала. Агрегат забивався. Тож був придбаний компактор BEDNAR SWIFTER.

propData.content.image
Віктор Боднюк, керівник ФГ «Боднюк»

На вологому ґрунті забивались котки. А нам навпаки треба працювати і сіяти, коли волога є. Приходилось використовувати культиватор. Але ж культиватор і компактор — це дві великі різниці. Зараз працюємо компактором BEDNAR: не забивається, працює відмінно, якість хороша, легке налаштування. Добре, що підшипникові вузли стоять якісні, які не обслуговуються. Десь 400 га він вже зробив цього сезону, і ми задоволені.

З урахуванням значного подорожчання всіх необхідних ресурсів цього сезону було прийнято рішення частину озимої пшениці висівати за традиційною технологією, а частину експериментально засіяти прямим посівом після соняшнику, що значно зменшує кількість операцій та витрати часу і пального.

«На даній ділянці ми вирішили сіяти не за традиційною технологією, а прямо по стерні соняшнику. Зібрали соняшник і нічого не прикочували, не дискували, одразу пустили сівалку, яка подрібнює стерню, готує, вирівнює ґрунт, сіє і мінеральне добриво вносить — все за один прохід. Як бачимо, результат, можливо, не ідеальний, але абсолютно нормальний. Ще й враховуючи вологі умови. Хороша схожість. У зв’язку з війною дуже подорожчали пальне, мінеральні добрива, все. Треба трохи економити. Може, і є якісь «трупаки», але це абсолютно нічого страшного, воно не вплине на результат, а скільки ж економиться пального. Завдяки сівалці BEDNAR ми скорочуємо три операції, тобто економимо великі ресурси», — розповідає агровиробник.

Раніше в господарстві посів зернових культур виконували вітчизняною сівалкою, а згодом почали працювати вже більш ефективною імпортною сівалкою OMEGA OO4000RFL від компанії BEDNAR. Агрегат оснащений переднім шинним котком, дисковою секцією, що має агресивні А-диски та добре подрібнює рослинні рештки. При цьому дискова секція розміщена Х-подібно, що забезпечує чітке слідування агрегату за трактором без зсувів. Двокамерний бункер під тиском дозволяє вносити добрива під час посіву з чіткою нормою. Задній шинний коток розміщений в шаховому порядку, завдяки чому сівалка не забивається, і це зменшує навантаження на трактор. Висівні сошники сівалки розміщені на паралелограмі, завдяки чому чітко витримується робоча глибина, і насіння закладається на визначену глибину. Тобто в результаті аграрії отримують дружні рівномірні сходи. Продуктивність 4-метрової сівалки складає приблизно 40-45 га/день. Працює OMEGA з трактором New Holland T7060 потужністю 210 к.с. 

«До цього ми сіяли кіровоградськими сівалками. Непогані. Але десь насіння губиться, немає тої точності. На той час було нормально, але ж треба рухатися вперед і працювати на більш ефективній і якісній техніці. Сівалка BEDNAR робить декілька операцій: і готує ґрунт, і насіння рівномірно вносить, і добриво в рядок, в міжряддя, як хочеш, однакова глибина по всій ширині, норма висіву, одним словом — якість! З такою технікою ти вже можеш прогнозувати результат. Використання більш сучасної техніки дозволяє економити і на насінні, і на паливі, й отримувати кращий результат», — зазначив Віктор Боднюк.


Також у господарстві вирощують ріпак, підготовку і посів якого також виконують компактор SWIFTER і сівалка OMEGA відповідно. Ріпак сіють з міжряддям 25 см. Міжряддя сівалки складає 12,5 см. Відключення кожного другого сошника відповідно дозволяє виконувати посів і з міжряддям 25 см. 

Всю техніку BEDNAR поставила компанія «Агроресурс», з якою підприємство працює вже більше 10 років.

«Ці рішення мені порадили спеціалісти «Агроресурс». Я довіряю їм, завжди йдуть назустріч. Бачив цю техніку на виставках, тож вирішив і спочатку придбав глибокорозпушувач. Потім побачив результат і придбав ще компактор і сівалку цього року. Я повністю задоволений результатом роботи даної техніки. І механізатор нормально на ній працює. Агроном теж задоволений. Надійність, простота та швидкість налаштування на той чи інший висів. Сівалка працює відмінно», — резюмував керівник підприємства.


AgroPortal.ua за матеріалами Bednar Україна