Поради з обрізки дерев: від техніки безпеки до найкращих прийомів

04 серпня 2023, 07:01 3464

Власний сад на подвір'ї приносить не тільки плоди, а й естетичне задоволення. Щоб він мав ідеальний вигляд, зі сформованими кронами та гілками, знадобиться обрізка дерев, яку можуть виконати професіонали. Фахівці знають, які гілки слід видалити, вкоротити та прорідити, щоб дерево мало презентабельний вигляд, радувало смачними стиглими плодами.

Заходи з обрізки дерев і чагарників вимагають певних знань у циклі життєдіяльності рослини. У який період найкраще проводити обрізку й укорочення, знають фахівці, які вивчають основи ботаніки, рослинництва та інші напрями, щоб забезпечити ваш сад найкращою врожайністю. Без знань і досвіду в цій сфері можна нашкодити рослині. 

Як обрізають дерева: способи і техніки

Дерево постійно росте, кожна гілка дає приріст близько 50 см на рік. Якщо нічого не робити, то незабаром густа крона стане недоступною для збору плодів і матиме неестетичний вигляд. Зайві гілки забирають сили у рослини, тому плоди стають дрібними, з невираженими смаковими властивостями. Відростки перехрещуються між собою, труться і пошкоджують самі себе.

Щоб уникнути негативних наслідків, слід спочатку розібратися в супідрядності гілок, щоб видалити або вкоротити допоміжні, а не основні паростки. У такій роботі застосовують кілька технік і способів обрізання:

  • укорочення — часткове видалення пагона, який зрізається над брунькою. У такому разі пробуджуються бічні пагони. Залежно від ступеня приросту укорочення здійснюється на третину або чверть гілки;
  • проріджування — повне видалення зайвих гілок для кращої доступності світла до решти. При цьому рекомендується обрізати гілки, які спрямовані всередину і вниз крони.

Своєчасно виконані роботи забезпечать основним гілкам доступ до поживних речовин, у результаті з'являються великі соковиті плоди.

Місця зрізу

Для обрізки використовують кілька способів залежно від цілей роботи:

  • зріз на бруньку — рекомендований при укороченні, може проводитися на нижню або бічну бруньку залежно від того, як розташована гілка;
  • зріз на кільце — техніка для видалення пагона, який відрізається в місці з'єднання з основною гілкою;
  • на бічне відгалуження — зріз спрямований паралельно зростанню бічної гілки, з якої роблять головну.

Тільки професійний садівник знає, який зріз і спосіб обрізки використовувати в кожному окремому випадку. На платформі Кабанчик ви зможете знайти фахівця у своєму місті.

Техніка безпеки

У роботі з обрізки дерев і чагарників використовуються різні інструменти:

  • ручні — пилки, секатори, ножі;
  • електричні — сучкорізи, електропили, кущорізи.

Якщо дерево досить високе, знадобиться драбина, яка має бути стійкою. Для цього необхідно знайти надійну точку опори, встановлювати її на рівну поверхню.

Під час роботи з електричним інструментом важливо мати необхідні навички, щоб не поранити себе і оточуючих. Для підключення слід використовувати стабільне джерело живлення, справну розетку, штекер, перевірити цілісність кабелю. 

Усі ці нюанси відомі професійним обрізувачам дерев і кущів. Якщо ви не впевнені у своїх силах, знаннях і можливостях, не варто приступати до роботи. Ви можете пошкодити дерево, відрізавши важливі пагони, поранитися під час роботи. Створення красивого і плодоносного саду вимагає фізичних і фінансових витрат. Ваші рослини віддячать вам пишним цвітінням, доглянутим виглядом, безліччю смачних і стиглих плодів.