Для успішної перезимівлі ріпаку озимого всі агротехнічні заходи повинні буть направлені на те, щоб рослина перед входженням у зиму мала такі параметри:
Підсумовуючи параметри рослин, з якими вони повинні увійти в зиму для успішної перезимівлі, складно визначити основні чи другорядні фактори, які на це впливають.
Для прикладу:
Отримали нерівномірні сходи — рослини будуть входити в зиму з різними показниками розвитку, що буде впливати на перезимівлю окремих рослин та їхню густоту в загальному посіві.
Вчасно не проконтролювали бур’яни або падалицю попередника — не отримали сходів ріпаку озимого, або в кращому випадку рослини матимуть витягнуту кореневу шийку.
Дали можливість пошкодити рослини шкідникам — зменшили площу фотосинтезуючої поверхні, обмежили ріст кореневої системи, або взагалі рослини загинули. Крім того, ще й відкрили доступ хворобам через пошкодження.
Обмежили рослини в живленні — отримали прояви дефіцитів на листках та коренях у вигляді знебарвлень, некрозів і тріщин. Також зменшили концентрацію клітинного соку, що призведе до замерзання його в клітині та руйнування клітинних стінок як листків, так і кореня. Як наслідок — загибель як окремих органів, так і рослин у цілому.
Зменшити стреси рослин від неконтрольованих погодних умов можна, підвищивши їхній імунітет за рахунок вчасно проведених агротехнічних операцій, направлених на забезпечення рослин необхідними елементами живлення залежно від фаз розвитку.
За умов поперемінного підвищення та пониження температур, які часто бувають восени, рослини ріпаку отримують стрес, тому застосування будь-яких препаратів, особливо рістрегуляторів, необхідно перенести на більш пізні терміни, коли температурний режим буде стабільним.
Варто об’єднати в одному внесенні фунгіцидний, інсектицидний захист, рістрегуляцію і живлення. Таких заходів у осінній період може бути за оптимальних та пізніх термінів сівби від одного до двох, за ранніх строків сівби — не менше трьох.
Перший, починаючи з 4-5 листків ріпаку озимого, з використанням у баковій суміші фунгіциду від бренду DEFENDA Талер (тебуконазол, 250 г/л) у нормі 0,5-1,0 л/га, Камзол (метконазол, 60 г/л) у нормі 0,75-1,25 л/га або Камзол Турбо (ципроконазол, 80 г/л +метконазол, 60 г/л ) у нормі 0,5-0,7 л/га для захисту від альтернаріозу, фомозу, борошнистої роси. Окрім цього, фунгіциди мають ретардантний ефект: сповільнюють ріст ріпаку озимого, що сприяє входженню рослин у зиму в оптимальній фазі розвитку, без переростання. Інсектицид від бренду DEFENDA Циркуль (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) у нормі 0,15-0,20 л/га або Бомбардир Дуо (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) у нормі 0,15-0,25 л/га, Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) у нормі 0,3-0,4 л/га проти пильщиків, блішок, прихованохоботників та інших. Добрива з мікроелементами DEFENDA Бор (1 л/га) та DEFENDA Мікро (1 л/га) для розвитку розетки листків.
Другий — у 8-9 листків ріпаку озимого, використовуючи в баковій суміші фунгіцид від бренду DEFENDA Талер (тебуконазол, 250 г/л) у нормі 1,0-1,2 л/га. Якщо під час другої обробки спостерігається тепла погода, в ґрунті є достатні запаси вологи, і вегетація ріпаку буде продовжуватись, то до тебуконазолу необхідно додати хлормекват-хлорид, 700 г/л у нормі 0,5-1,0 л/га. Інсектицид від бренду Бомбардир Дуо (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) у нормі 0,15-0,25 л/га або Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) у нормі 0,3-0,4 л/га проти пильщиків, блішок, прихованохоботників та інших. Добрива з мікроелементами DEFENDA Бор у нормі 1 л/га та DEFENDA (13-40-13 + МЕ) у нормі 2-3 кг/га або DEFENDA (19-19-19 + МЕ) у нормі 2-3 кг/га для розвитку бокових пагонів та покращення перезимівлі рослин.
Для контролю ґрунтових шкідників, зокрема проти совки та личинки травневого жука, можна використовувати в осінній період препарати, які містять фосфорорганічні сполуки. Для застосування підходить препарат бренду DEFENDA Твікс (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) у нормі 1,0-1,1 л/га.
Якщо після застосування гербіцидів або з інших причин рослини знаходяться в стресі й зупинили свій ріст і розвиток, то рістрегуляцію зміщуємо на більш пізні фази або не проводимо її взагалі.
Юрій Баранчук, менеджер агродепартаменту LNZ Group