Чим більше світла — тим краще
Більше, більше світла! Головне, щоб воно було природним, а ще краще — пропущене через білу фіранку. Так воно не тільки не буде спотворювати кольори страви, а й буде рівномірно розсіяне.
Не рекомендується фотографувати проти джерела світла, якщо ви не збираєтеся досягти якогось особливого ефекту.
Красиве — те, що свіже
Чим більше проходить часу з моменту готовності, тим менше апетитним стає страва: овочі, фрукти і зелень в'януть, крем і морозиво тануть, а про завитки пари над супом можна навіть не мріяти.
Нічого зайвого
Не варто захаращувати знімок сторонніми предметами, постарайтеся звільнити кадр від усього зайвого. Припустиме додавання дрібних деталей, наприклад, інгредієнтів: часточки яблука — для шарлотки, кілька волоських горіхів — для таратора.
Кілька страв у одному кадрі краще не ставити, зробіть серію фотографій.
Слідкуйте за кольором
Акцент — на їжі, а це значить, що викручуватись з посудом не потрібно. Проста скатертина, однотонні тарілки. Слідкуйте за тим, щоб колір страви і посуду не збігався.
Якщо вам хочеться підкреслити колір страви, використовуйте темний фон. Сірий буде виглядати нейтрально, а білий максимально фокусує увагу на деталях.
Людина оживляє фото
Наявність рук або пальців у кадрі — не недолік. Коли на знімку присутня людина, фотографія стає більш правдоподібною і, що важливо, це дозволяє оцінити розмір самих предметів.
Процес — це цікаво!
Фотографії приготування важливі для покрокових рецептів і виглядають набагато цікавіше. Якщо в кадрі помітно рух, сама динаміка, то і погляд від них складно відірвати. Кілька фотографій процесу готування ніколи не будуть зайвими.
Важливо
— Для знімків страв використовуйте zoom- і макро-режими.
— Масло додасть блиску, тому салати, заправлені ним, завжди виглядають апетитно.
— Робіть не одну, а кілька фотографій з різних ракурсів, вибирайте кращу.
— Фіксуйте фотоапарат або телефон. Якщо у вас немає штатива, поставте руку на стійку поверхню, щоб чіткість фото була максимальною.
AgroPortal.ua за матеріалами Foodandmood.com.ua