Міф № 1. Гриби — цінне джерело білка та амінокислот
«Це правда. Гриби дійсно містять достатню кількість білка і незамінні амінокислоти, а також деякі корисні мінерали і мікроелементи, однак вони досить важко перетравлюються, — розповідає завідувач кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики НУБіП України Ольга Бойко. – Найбільше корисних речовин міститься саме в шапці грибів, а деякі їхні види вважаються навіть лікувальними».
Міф № 2. Алкоголь розчиняє грибну отруту
Вживання алкогольних напоїв, навпаки, сприяє ураженню печінки та прискорює розвиток симптомів отруєння.
Міф № 3. Гриби накопичують у собі шкідливі речовини з навколишнього середовища
За словами Ольги Бойко, гриби накопичують все і в кілька разів більше, ніж рослини. Тому в міських смугах їх збирати не можна, адже навіть у найменшому грибі можна знайти цілий «букет» радіонуклідів.
Міф № 4. Зрізати потрібно тільки шапки — в грибах вони найбільш корисні
«У грибах ніжка вважається низькосортною, на відміну від шапки, — розповідає для AgroPortal.ua Ольга Бойко. — В шапці грибів є спори, вони — як насіння в рослинах, і саме в них міститься найбільша кількість білка. Тому вони й корисні».
Міф № 5. Підберезовики ростуть під березами, а підосичники — під осиками
Це правда, справа в тому, що гриби утворюють симбіоз із рослинами. Територіальний поділ грибів залежить від типів лісів. Там, де більше сосон, зростає білий сосновий гриб (на Півночі, наприклад). Якщо листяні ліси — більше вовнянок. Якщо ялинники — рижик ялиновий.
Міф № 6. Їстівними грибами не можна отруїтися
«Якщо їстівні гриби було зібрано перерослими, червивими або вони вже почали розкладатися, то ними, звичайно ж, можна отруїтися, — розповідає завідувач кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики НУБіП України. — У тканинах цих грибів утворюються токсичні продукти розкладання білків, подібні тим, які присутні в зіпсованих рибних або м'ясних продуктах».
Міф № 7. Щоб визначити, чи є серед грибів отруйні, потрібно зварити їх з цибулиною
Це міф. Гриби містять багато окислювальних ферментів, які під час кипіння потрапляють у розчин і сприяють потемнінню цибулини. Це не пов'язано з тим, отруйні гриби чи ні.
Іванна Панасюк, AgroPortal.ua