Літо не буде літом, якщо не спробуєш кавун. І це не дивно, адже саме із цим плодом більшість людей асоціюють найтепліший сезон року. Проте щороку навколо кавунів «вибухають» суперечки щодо їхніх корисних властивостей. AgroPortal.ua разом із провідним експертом вирішив розібратися, що є правдою, а що — міфом!

Міф № 1. Чим більший кавун, тим він солодший

«За моїми спостереженнями дійсно прослідковується така тенденція, — розповідає власник «Ательє Cubo Blanco» Валерій Подольський. — Якщо кавун вагою від 10 кг, то він буде більш солодким у порівнянні з 5-6-кілограмовими кавунами».

Міф № 2. Кавуни до серпня не можна їсти

Для вирощування звичайного ґрунтового кавуна необхідно 90 днів, але зараз виведено багато сортів, що дозрівають за 70, 60 і навіть 52 дні. Особливість їх у тому, що зав'язування плоду починається раніше, ніж у звичайних. Тому на півдні кавуни садять вже в кінці квітня — на початку травня. Крім того, у досвідчених баштанників є свої рецепти вирощування ранніх кавунів: опускати насіння в ґрунт під плівку, щоб нагріти землю, натягувати над сходами агроволокно. Відповідно кінець червня — нормальний час для появи перших кавунів.

Міф № 3. Стиглість кавуна потрібно визначати за сухим «хвостиком»

Валерій Подольський вважає, що визначити стиглість кавуна за сухим «хвостиком» можливо лише на полі. Якщо ж плодоніжка засохла, то це значить, що кавун переспів, тому варто купувати кавуни із зеленим «хвостиком».

Міф № 4. Чим червоніший, тим смачніший

«Смак кавуна від кольору м’якоті не залежить, — пояснює власник «Ательє Cubo Blanco». — Адже є кавуни із блакитною, рожевою чи жовтою м’якоттю. Тут справа в сорті плода».

Міф № 5. Якщо кавун не має насіння, значить він ГМО 

Кавуни без насіння — це не ГМО, а всього лише плід праці селекціонерів. В таких кавунах трапляються лише декілька чорних насінин, всі інші — білі та м’які. Але якщо взяти таку насінину і посадити, то виросте звичайний кавун із насінням: щоб вийшов без — потрібне складне запилення.

Міф № 6. Кавуни накачують селітрою через шприц

Валерій Подольський підтверджує цей факт. Але, за його словами, потреби наразі в цьому не має, адже при зрошенні вже вноситься достатня кількість мінеральних добрив.

Міф №7. Кавун повинен блищати

Чистий восковий блиск, властивий сорту малюнок і тверда кора — ознаки стиглості, тоді як на нестиглих плодах є димчастий наліт. Стиглий кавун можна легко подряпати, провівши по ньому нігтем.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua