Міф 1. Від горіхів не поправляються
«Горіхи можуть бути частиною здорового харчування для підтримки або навіть зниження ваги, за умови, якщо ваше загальне споживання калорій, білків, жирів та вуглеводів контролюється, — розповідає дієтолог-консультант ферми «Татусеві кізоньки» Анастасія Лукаш. — Вони багаті поживними речовинами і до того ж насичують організм на тривалий проміжок часу, що допомагає контролювати апетит. Проте уникайте вживати горіхи, які упаковані або обсмажені в олії! Їх потрібно їсти сирими або сушеними, бо смажені при високих температурах горіхи перетворюються на гідрогенізовані або трансжири, які руйнують поживні речовини».
Міф 2. Всі частини горіха — корисні
«Всі частини горіха дійсно корисні, — стверджує голова Української горіхової асоціації Володимир Пахно. — З листя волоського горіху готують відвари та настої, роблять чаї; з гілок горіха колись робили зубні щітки; із зелених горіхів виготовляють медові та цукрові витяжки, а із самого ядра — олію. Із твердої шкаралупи роблять паливні брикети, тормозні колодки, саму ж деревину використовують для оздоблення дорогих автомобілів та яхт».
Міф 3. Волоські горіхи — їжа для розуму
Горіхи багаті лецитином — речовиною, що нормалізує кровопостачання мозку, активізує пам'ять, очищає судини від «поганого» холестерину і захищає від інсультів. Якщо лецитину недостатньо, ми починаємо забувати імена, дати, важливі події, а щоб пам'ять нам не зраджувала, медики радять щодня «підгодовувати» її 3-5 волоськими горіхами.
Міф 4. Горіхи корисні лише в сирому вигляді
За словами Анастасії Лукаш, висока температура знижує корисні властивості горіхів, тож їх краще підсушити при температурі 90°C у духовці 5-7 хвилин. Але в сирих горіхах користі більше!
Міф 5. Волоські горіхи покращують роботу печінки та серцево-судинної системи
На думку фахівців Асоціації дієтологів США, 6-7 штук волоських горіхів на день надійно захищають від атеросклерозу. Справа в тому, що цей вид горіхів особливо багатий корисними поліненасиченими омега-3 кислотами, котрі перешкоджають утворенню на стінках судин склеротичних бляшок. Дієтологи також переконані, що волоські горіхи покращують ліпідний обмін при діабеті 2-го типу, а європейські кардіологи довели: в них міститься вітамін F, який знижує рівень шкідливого холестерину, що і оберігає нас від інфарктів та інсультів.
Міф 6. З волоських горіхів виготовляють варення
За словами Володимира Пахна, поки горіх вдається проколоти сірником, то з нього можна робити варення. Горіхи потрібно сортувати за розміром — у варення годяться лише однакові за розміром плоди.
Міф 7. Горіхи — найкращі друзі сну
«На сон впливає гормон мелатонін, який продукується епіфізом. Він бере участь в регулюванні сну, а в нічний час його виробляється близько 70% добової кількості, також він є потужним антиоксидантом і підсилювачем вироблення глутатіону, — розповідає Анастасія Лукаш. — Дослідження показали, що в волоському горіху найбільше мелатоніну».
Іванна Панасюк, AgroPortal.ua