Особливі сорти винограду та унікальні вина. Як працює прифронтова виноробня на Запоріжжі

07 квітня 2024, 06:15 3239

Власник винного господарства Villa Del Vino Руслан Лопатко у 2014 році посадив перші виноградники, а 2018-го отримав ліцензію на виробництво та продаж вина. Сьогодні на площі 5 га вирощується близько 10 сортів винограду.

У господарстві надають перевагу найбільш популярним серед споживачів сортам. Та є серед них і нестандартний — Джові. Це американський гібрид, який дуже смакує власнику виноробні, й саме він є його амбасадором в Україні.

propData.content.image
Руслан Лопатко, власник винного господарства Villa Del Vino

З одного сорту винограду я можу виготовити 3-4 види вина, а в деяких випадках і 6 видів. Це як кожна господиня варить свій борщ, і туди вона додає шматок сала чи ковбасу, яловичину або робить його пісним. Так і вино — з одного сорту може бути біле, червоне, рожеве і надто червоне, а ще солодке чи сухе. Також із нього можна виготовити й ігристе вино, а ще отримати його на шкірці, і воно стане оранж вайн.

Вино Villa Del Vino продається у крамничках і ресторанчиках Запоріжжя, Дніпра та Києва.

«Я вважаю, що займатись виноробством як бізнесом можна навіть з 3 га винограду. Знаю одну жінку, яка на 3 га у Словенії вирощує виноград, робить унікальне вино і продає його за чималенькі гроші. А можна мати й тисячу га, і це буде мас-маркет, де вино коштуватиме дуже дешево, тож це все індивідуально. Моє вино коштує від 200 до 500 грн за пляшку. Тому, якщо продовжити, скільки ж потрібно коштів для заняття виноробством, я скажу так: можна і на 15 сотках вирощувати деякі сорти винограду, купити технічні споруди, вкласти в це $5-10 тис.», — говорить власник винного господарства.

За словами підприємця, у їхньому регіоні перспективи виноробства досить великі. Попит на вино зростає, і не на 20-30% на рік, а на 300-500%. Україна йде в Європу, де навіть Німеччина є тим самим покупцем вина. У країні вирощують виноград, виробляють вино, але його не вистачає, тож доводиться імпортувати.

propData.content.image
Руслан Лопатко, власник винного господарства Villa Del Vino

Для того, щоб посадити 1 га винограду, потрібно приблизно $20 тис. — це перша проблема. Сьогодні дуже складно знайти людей, які можуть обробляти землю. Зараз вони працюють більш технологічно, а ось ця праця потребує дотації. Люди, які садять за свої кошти виноградники, — герої. Якість вина — це і особистий досвід, і перевага, а ще це мода на те чи інше вино, адже люди одного часу хочуть тільки червоне або тільки біле. Зараз мода на ігристе вино, а потім на петнат тощо.

Майстерність винороба — це не тільки книги, а й подорожі, дегустації, обмін досвідом.

«Я багато чого бачив, куштував, і мені то все було цікаво. Це творчий процес, який може бути вдалим або навпаки, а ще рік буває вдалим, а буває й ні. В Україні теплішає, і зараз вже під Києвом садять виноградники. Ми стаємо виноградною країною», — розповідає підприємець.

Він зазначає, що війна внесла суттєві корективи у роботу виноробної галузі та додала проблем. Крім того, багато споживачів, які були поціновувачами вина, виїхали з України. Також не вистачає працівників, тож довелося самому брати секатор та обрізати виноград. 

Свого часу дегустації й екскурсії з’явилися у маєтку Villa Del Vino як PR-компанія, щоб рекламувати продукт. Згодом відкрили ресторан та будиночки, в яких можна зупинитись і відпочити від міської метушні. Також на території є зоопарк. Відвідувачів тут раді приймати щоденно, з огляду на комендантську годину.

«У нас є багато місця, де можна проводити різні заходи, зокрема весілля, бенкети. На відкритті нашого басейну в серпні минулого року ми прийняли приблизно 1000 відвідувачів. Відкриття співпало зі святом урожаю, для гостей виступав Олег Скрипка. Вже зовсім скоро відкриємо керамічну майстерню, де можна буде і дітям, і дорослим зліпити з глини якусь тарілочку, коника чи вазочку», — ділиться планами Руслан Лопатко.


Тетяна Яременко, AgroPortal.ua