Тут саджанці грецького горіха вже сягають двох з половиною метрів, а фундук дає перші плоди. Влад — фаховий адвокат, магістр права — знайшов собі хобі. Горішнику віддає увесь вільний час, а цього року підготував ґрунт і планує розширити насадження.
Почалося все з того, що приватизував землю у селі, де народився. Задумався над тим, як її використовувати.
Сам живе із родиною у сусідньому селі. Зараз разом з орендованими ділянками має близько 10 гектарів. Щоб засіяти пшеницею та іншими зерновими, і щоб ця справа була окупною, землі треба більше. Посадити малину теж не ризикнув, бо мав приклад друга: той рік тому посадив, а ягода вродила у всіх. Тож перекупники скинули ціну. Малина ж зберігається кілька днів. Тому другові треба було або продати її за безцінь, або залишити, щоб вона зігнила. Тож він не тільки не заробив, а й зайшов у мінуси.
Влад зупинив свій вибір на горіхові, і не в останню чергу з огляду на те, що він зберігається довго. «З горіхом я сильно не залежатиму від кон'юнктури ринку. Якщо перекупники почнуть «хуліганити», я зможу свій урожай притримати, коли ціна буде прийнятною. Потрібно лише створити умови для зберігання — сухе чисте приміщення», — говорить фермер.
Отож Влад посадив грецький горіх на півтора гектарах. Батьки попервах ставилися до хобі сина дещо скептично, але невдовзі, побачивши, наскільки серйозно він ставиться до цього заняття, почали його підтримувати.
Хоча добре усвідомлював, що горішок стане «золотим», тобто сад почне давати перші плоди десь через сім років. Тому посадив у міжряддях фундук, який зараз займає площу пів гектара. Таку схему посадки вважає своїм винаходом. Також облаштував зрошувальну систему і водяну свердловину — теж за своїм методом.
Ще йому порадили скористатися Державною програмою розвитку садівництва, за якою відшкодовують із державної скарбниці вартість саджанців. Зібрав пакет документів і, сам цього не очікуючи, отримав відшкодування на картку — реальні гроші. Саджанці купив за 90 тис. грн, з яких 61 тис. грн згодом повернула держава.
«Держава відшкодовує по 330 грн за саджанець щепленого горіха і по 80 грн — за саджанець фундука. При тому повертає не більш ніж 80 відсотків вартості саджанця», — розповідає Влад. Тепер він радить усім спробувати і наголошує: цей механізм реальний, і він діє. Готовий навіть надати необхідні консультації для підготовки документів.
Для висадки Влад вибрав найкращі саджанці, здебільшого української (чернівецької) та молдавської селекцій. Навчався за допомогою Інтернету, на YouTube, у законодавця «горіхової моди» в Україні Миколи Кіктенка, який займається горіхівництвом понад 50 років, на семінарах у Львові та Києві, їздив дивитися, як виглядають великі фундукові сади на Закарпатті. Там вони подекуди займають площі до 100 га. У спеціалізованій установі замовив проєктно-кошторисну документацію. Побачив, що система працює, і цього року продовжуватиме розширювати свій сад.
А щодо окупності — то це питання перспективи. Перші плоди грецьких горіхів матиме вже через рік, а фундука, завдяки якісному посадковому матеріалу, — вже трішки збиратиме і цьогоріч.
AgroPortal.ua за матеріалами Wz.lviv.ua