Світова торгівля змінює ланцюжки постачань. Топ-5 тенденцій на міжнародних ринках

21 травня 2023, 05:55 2224

Глобальна торговельна система зазнає тектонічних зрушень, які змінять орієнтацію міжнародних ланцюжків постачань на десятиліття вперед. Трансформація, яку дехто називає «реглобалізацією», триватиме роками, і дані про торгівлю тільки починають давати підказки щодо масштабів змін.

Вloomberg виокремив індикатори, на які варто звернути увагу, щоб зрозуміти наслідки цієї нової ери геостратегічної економіки.

Відзначається, що світова торгівля перебуває під впливом двох процесів. Із одного боку, налякані пандемічним дефіцитом, стрибками цін та перебоями у постачаннях компанії скорочують залежність від одного заводу чи країни. З іншого — уряди країн, особливо в США та Європі, хочуть забезпечити доступ до ключових матеріалів на випадок, якщо світова торгівля розколеться на геополітичні блоки.

Глобалізація залишається стійкою

Світова торгівля залишається відносно стабільною на тлі війни, голоду та хвороб. За останні три роки частка торгівлі у світовому виробництві дещо знизилася, але здебільшого залишається відповідно до історичних тенденцій. Згідно з нещодавнім аналізом ING Groep NV, істотного зсуву в траєкторії в бік більшої відкритості торгівлі не відбулося.

Розрив між найбільшими економіками світу

Зростання геополітичної напруженості у відносинах між Вашингтоном і Пекіном підігріло розмови про секторальний розрив між найбільшими економіками світу.

У 2022 році вартість імпорту китайських товарів і послуг до США досягла рекордного рівня, проте тарифи США вже впливають на двосторонні торгові потоки.

Минулого року імпорт американських товарів із Китаю, на які поширюються тарифи, скоротився приблизно на 14% проти рівня 2017 року, тобто до початку торгової війни.

Диверсифікація торгівлі США

За останні п'ять років тарифи, експортні обмеження та субсидії США переконали американські компанії диверсифікувати свій імпорт та частково відмовитися від продукції Китаю.

Загальна частка китайського імпорту до США знизилася приблизно на 3 процентних пункти з 2018 року. За цей час Китай поступився частиною своєї частки в загальному обсязі імпорту в США іншим азійським країнам-експортерам, таким як В'єтнам, Індія, Тайвань, Малайзія і Таїланд.

Мексика стає альтернативою Китаю 

Високоінтегровані лінії постачань між США і Мексикою та преференційний торговельний режим у межах USMCA допомагають створювати інвестиційні можливості за кордоном. Імпортери, і навіть деякі китайські експортери, які прагнуть диверсифікувати свої ланцюжки постачань, поспішають схопити мексиканські промислові площі, рівень завантаження яких у 2022 році сягнув 97,5%.

За даними Мексиканської асоціації приватних промислових парків, близько 47 нових промислових парків або плануються, або будуються.

Трансатлантичний торговельний зсув

США імпортують більше товарів із Європи, ніж із Китаю. Поворот стався після того, як США та Європа відклали мита на двосторонню торгівлю на суму $21,5 млрд у 2021 році.

За останній рік вартість імпорту США з Європи збільшилася майже на 13%, тоді як імпорт США з Китаю зріс лише на 6%.