Альтернатива газу: що робить турецькі овочі та фрукти конкурентоздатними на ринках ЄС?

03 грудня 2022, 07:00 2599

Джерело фото: Kurt Group // Facebook

Більшість європейських тепличників припинили вирощувати овочі на зиму через високі ціни на газ. Водночас турецькі виробники завойовують ринок ЄС: вони опалюють теплиці геотермальною водою, яка набагато дешевша за газ, відповідно й ціна на їхні фрукти-овочі стає більш доступною для споживачів.

«Виробники, що локалізуються в регіоні Егейського моря, використовують геотермальну воду для обігріву своїх теплиць, дехто — вугілля, а ось від газу всі відмовилися через його ціну», — розповідає для FreshPlaza головний менеджер групи компаній Kurt, яка займається вирощування овочів та фруктів, Фатіх Кьордемірчі.

Геотермальна енергія — не єдине, що дає перевагу турецьким виробникам. «Ніхто в Туреччині не використовує штучне освітлення. Ми отримуємо його напряму від сонця. Якщо турецький виробник має дешеве опалення та достатньо світла, то цього вистачає для виробництва хорошого продукту», — зазначає турецький експерт.

Для ЄС головне — відсутність залишків пестицидів

Група компаній Kurt активно займається садівництвом з 80-х років і має різні види вирощування. «У нас є багато лимонних полів на півдні Туреччини. У 2008 році ми побудували теплицю площею 5 га, де вирощуємо помідори чері. У 2011 році створили розсадник на 1,2 га, а у 2015 році — завод для сушіння овочів та фруктів», — каже Фатіх Кьордемірчі.

Помідори експортуються до ЄС, відповідно компанія турбується, щоб в них не було залишків пестицидів.

«Контроль клімату та боротьба зі шкідниками — це наші головні проблеми. У своїх теплицях ми використовуємо лише ті хімічні продукти, які відповідають нормам ЄС. Приміром, від томатної молі ми використовуємо препарат японської компанії. Це феромон, який фактично заважає шкіднику знаходити собі пару», — зазначає експерт.

Слідкувати за якістю можуть не всі турецькі виробники. В багатьох є брак знань — не всі знають, що ЄС дозволяє обприскувати рослини. Головне — знати, чим, і скільки днів потрібно чекати після обприскування, щоб зібрати врожай.

Майбутнє тепличників за високими технологіями

У теплицях Kurt є автоматизована система зрошення, яка забезпечує помідори точною кількістю води та поживних речовин, які їм потрібні.

«Ми можемо навіть «розділити» теплицю на 4 або 6 частин і надати кожній з них індивідуальний графік поливу. У нас є автоматизована транспортна лінія — ви не побачите, що тут хтось штовхає візки. Також є нагрівальний екран, щоб узимку не було холодно, а влітку він створює ефект тіні для рослин. Крім того, взимку може йти досить сильний сніг, тому ми поставили верхню лінію опалення для даху теплиці, щоб розтопити сніг, який там збиратиметься», — розповідає головний менеджер. 

Група компаній Kurt планує в наступні три роки побудувати ще одну теплицю на 5 га, а згодом розширитися і до 15 га.