Трансформація професійної освіти. Яких змін чекати?

27 березня 2025, 06:40 264

Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт №13107, який передбачає зміни у системі професійної освіти. Зокрема, документ посилює фінансову автономію закладів освіти, а замість 18 їхніх типів залишає два — професійний коледж і навчальний центр.

Про це повідомив у своєму Telegram-каналі прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України

Створюємо нову систему, яка відповідає сучасним викликам та потребам. Систему, яка дає найбільш необхідні та сучасні знання. Збільшуємо фінансову автономію та посилюємо взаємодію закладів професійної освіти з бізнесом. Зокрема, через спільні інвестиційні проєкти. Даємо можливість самостійно управляти коштами, затверджувати штатні розписи та відходити від тарифної сітки. 

Цього року, за словами премʼєра, вже обладнали близько 100 майстерень профтехів. На черзі ще сотні, на що в бюджеті передбачено більше 500 млн грн.

Замість 18 типів закладів професійної освіти з’явиться два. Це буде професійний коледж та навчальний центр. А здобувачі професійної освіти отримають статус студентів та курсантів.

Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України

Цей законопроєкт пришвидшує вступ України до ЄС, адже є частиною зобов’язаннь у сфері освіти в межах плану Ukraine Facility (розділ «Людський капітал»), а також розроблений на виконання рекомендацій Європейської комісії.

5 головних змін, які передбачає законопроєкт:

  • Автономія закладів. Заклади освіти зможуть функціонувати як комунальні некомерційні товариства. Це дасть можливість самостійно управляти коштами, затверджувати штатні розписи та відходити від тарифної сітки.
  • Наглядові ради. Директора обиратимуть через конкурс. Бізнес починає впливати, а освіта стає наближенішою до ринку праці й потреб роботодавців.
  • Більше інвестицій. Бізнес зможе інвестувати в профосвіту простіше: інвестиційні проєкти, договори оренди, передання закладів в управління.
  • Гранти на дуальну освіту. Запускається новий механізм фінансування дуальної освіти, щоб люди могли отримувати гранти від держави чи місцевої влади на навчання на базі підприємств — як це працює в ЄС.
  • Менше бюрократії. Міністерство більше не буде затверджувати стандарти освіти для кожної професії. Заклади розроблятимуть освітні програми разом із бізнесом, а змінювати та затверджувати їх буде наглядова рада. Спрощуються ліцензійні процедури та скасовуються атестації закладів.

Після затвердження проєкту урядом його мають підтримати у Верховній Раді.