Асоціація аграрних закладів освіти виступила за спрощення правил прийому до закладів вищої освіти у 2022 році.
Про це йдеться у зверненні до міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, яке підписав за дорученням аграрних закладів освіти голова Асоціації аграрних закладів освіти Станіслав Ніколаєнко.
Зазначається, що певна кількість пропозицій у проєкті Правил прийому в умовах воєнного стану для аграрних закладів вищої освіти є не зовсім реальними. Недоцільним і несправедливим є введення національного мультипредметного тестування (НМТ) для школярів лише з української мови, математики та історії України, оскільки значна частина спеціальностей, наприклад, агробіологічного спрямування, вимагає складання обовʼязкового предмету біології, на що і були спрямовані зусилля багатьох випускників 11-х класів. А отже пропозиція — замінити НМТ на середній бал додатку до свідоцтва, оцінки з профільного предмета та врахувати додаткові бали для слухачів підготовчих курсів, учасників Всеукраїнських олімпіад.
«В умовах війни та цілеспрямованого руйнування агресором економіки держави як ніколи буде існувати потреба в кваліфікованих будівельниках, агрономах, механіках, електриках, ветеринарах, технологах та багатьох інших фахівцях», — йдеться у зверненні.
Зазначається, що проєкт Правил прийому не враховує інтереси випускників коледжів, які мають бажання продовжити навчання у закладах вищої освіти за обраним профілем.
В Україні за часів незалежності накопичений успішний досвід ступеневої освіти, коли випускники коледжів продовжують навчання в університетах за обраним профілем на 2 чи 3 курсах, що економить бюджету до 1,5 млрд грн на рік. Тому автори листа акцентують увагу на тому, що випускники коледжів повинні мати можливість продовжити навчання у ЗВО і пропонують для них передбачити складання дистанційно лише фахового іспиту при вступі на спеціальність за профілем.
На думку аграрного бізнесу та Асоціації аграрних закладів освіти, узагальнена процедура вступу до закладів вищої освіти агробіологічного профілю під час війни має відбуватися переважно у дистанційному форматі наступним чином.
Вища освіта на основі ПЗСО:
Вища освіта на основі фахового молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра):
Магістр на основі бакалавра:
Важливо — зарахування осіб, які перебувають в лавах Збройних Сил України, територіальній обороні, має відбуватися виключно на основі заяви та на місця державного замовлення.