Таку думку висловив заступник директора ПП «Атланта-Агро» Антон Видницький.
«Конкуренція з боку річкового транспорту дійсно присутня, поки, щоправда, вона несуттєва. Але ми думаємо, що цей ринок у майбутньому буде перспективним», — зазначив він.
За словами Видницького, автотранспорт і раніше конкурував із залізничними перевезеннями, проте кожен займає свою нішу в логістичному ланцюжку. В основному, автомобілі перевозять зерно з господарств і з поля на елеватор, а залізничний транспорт везе його в порти.
«Щодо питання дефіциту вагонів. Моя думка, що такого поняття, як «дефіцит вагонів», немає. Питання полягає в їх ефективному використанні й наявності інфраструктури для цього. На даний момент в країні близько 18 тис. вагонів-зерновозів, і ця кількість буде зростати. Крім того, що трейдери і експедитори активно будують вагони, багато компаній їх завозять з країн СНД. Тільки за останній рік завезено близько 3 тис. вагонів. У 2018/19 МР, вважаю, буде завезено ще стільки ж. Тобто кількість вагонів збільшується, але проблема «дефіциту» залишається», — пояснив він.
Видницький підкреслив, що основні проблеми зараз — це відсутність тяги і простої в портах у «високий сезон». Саме це і веде до зменшення оборотності рухомого складу. Саме ця частина інфраструктури зараз потребує модернізації в першу чергу.
«Не буде маневрових — не буде своєчасного вивезення та оборотності рухомого складу. Що стосується портів, то вони дійсно розвиваються і в частині потужності перевалки, і в частині під'їзних шляхів», — сказав він.
Разом з тим, Видницький відзначив позитивні сторони в діяльності залізниці — автоматизацію розподілу зерновозів.
«Сама ідея автоматизації процесу розподілу вагонів-зерновозів правильна. Але, на мій погляд, існуюча система потребує доопрацювання. Процес розподілу вагонів повинен був стати прозорим і зрозумілим для всіх, але по факту логіка і алгоритм незрозумілі нікому... Вагони можуть заадресовуватися без підтверджених АРМів або не подаватися при їх наявності. Можливо, система вплинула на корупційну складову, але поки у неї багато недоробок. Сподіваємося, в майбутньому ми отримаємо програмний продукт, що задовольнить усіх учасників ринку», — зазначив він.
Видницький підтримує рішення «Укрзалізниці» не вантажити менше 5 вагонів.
«Те, що елеваторам необхідно розвивати свою пропускну здатність, — безперечно. Ми підтримуємо «Укрзалізницю» в даному питанні, бо розуміємо, що це рішення необхідне для збільшення оборотності рухомого складу і дозволить вивільнити частину локомотивів. Але, на наш погляд, повинен бути перехідний період, за який елеватори спільно з УЗ повинні або збільшити фронт навантаження, або оформитися по інших станціях, що спричинить за собою підвищення станційних зборів», — зазначив він.
Видницький підкреслив, що при цьому потрібно розуміти, чому елеватор не міг відвантажувати 10 вагонів — можливо, він просто їх не отримував через систему автоматичного розподілу вагонів (такі випадки в цьому сезоні не рідкість), або через відсутність локомотивів вагони до нього просто не доходили.
«Багато елеваторів самі зацікавлені в збільшенні кількості відвантажень. Але якщо вони вкладають в свою інфраструктуру, а вагони до них як не доходили, так і не доходять, то це не їх провина. Принаймні, керівництво УЗ в цьому питанні запропонувало сформувати робочу групу спільно з бізнесом для оцінки даного наміру, а якщо є діалог, це вже добре. Тож час покаже», — підсумував він.
AgroPortal.ua за матеріалами «АПК-Інформ»