Таку думку висловив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.
За його словами, мораторій на обіг земель сільгосппризначення вже багато років «консервує» ситуацію, що склалася. Земельні ділянки оформлені як приватні, проте використати всі переваги цього статусу власник не може.
При цьому, відмічає експерт, у разі некерованого запровадження купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення додатково з’явиться щонайменше 105 млрд грн — 37% готівкової грошової маси в обігу. Це може спричинити знецінення грошей, розвиток інфляційних процесів, вилучення з реального сектора економіки значних грошових коштів, які перетворяться на інвестиції не вітчизняної економіки, а економік інших країн.
Юрій Лупенко вважає, що запровадження ринкового обігу земель має відбуватися у два етапи.
«Перший етап — запровадження купівлі продажу земельних ділянок площею 100–200 га для однієї особи виключно для фізичних осіб, що проживають у сільській місцевості, мають відповідну освіту або досвід роботи в сільському господарстві. Невід’ємною складовою цього етапу має бути забезпечення доступу покупців до фінансових ресурсів — пільгові кредити на придбання земельних ділянок, розстрочення платежу тощо. Це дасть можливість сформувати конкурентоспроможні особисті селянські господарства та сімейні ферми. Передбачається, що цей етап триватиме 5–10 років», — розповів науковець.
На другому етапі доцільно запровадити купівлю-продаж сільгоспземель площею до 500 га для фермерів — юридичних осіб та сільськогосподарських підприємств. На думку експерта, це сприятиме створенню конкурентоспроможних агроформувань.
AgroPortal.ua за матеріалами Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»