Таку думку висловив голова ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.
«Нас в Україні ця ситуація повинна хвилювати в аспекті впливу на ринки, що розвиваються. За останній тиждень січня інвестфонди, що працюють на emerging markets, вивели з них $4 млрд. Розвиток ситуації з вірусом, побоювання наслідків його подальшого поширення, припускають, що темпи виходу міжнародних інвесторів із ризикованих активів можуть прискоритися», — пояснив він.
Данилишин вважає, що з урахуванням масштабів економіки КНР ті потрясіння, до яких веде коронавірус, можуть призвести до зниження темпів зростання світової економіки і до подальшого закриття позицій інвесторів на ринках країн, що розвиваються. Україна може втратити приріст іноземних інвесторів в українські ОВДП.
Крім того, експерт нагадав, що Китай — ключовий торговий партнер нашої країни. Приблизно третина українського експорту в КНР — залізорудна сировина. Друге і третє місце посідають зернові (близько чверті обсягу українського експорту в КНР) і соняшникова олія (п'ята частина).
«Китай виробляє і споживає 50-60% світового обсягу чорних і кольорових металів. У тих китайських провінціях, в яких поширена епідемія, розташовано близько 60% потужності сталеплавильних виробництв країни. Серйозного скорочення попиту на залізорудну сировину, мабуть, не уникнути. Ринки вже відреагували — ціна залізної руди впала на 10%. А індекс цін на промислові метали від Moody's Analytics знизився на 7,1%», — пояснив Данилишин.
Також він зазначив, що у разі погіршення ситуації і скорочення темпів будівництва в КНР китайскі виробники вийдуть на експорт з надлишками металопродукції на зовнішній ринок, що вдарить по українських виробництвах арматури і швелера.
«Вже складаються передумови для погіршення кон'юнктури тих сировинних товарів, які становлять більшу частину українського експорту. Якщо вартість пшениці поки в цілому стабільна, то ціна кукурудзи (одна з основних експортних позицій України) помітно знижується, причому темпи падіння можуть прискоритися через наближення збору врожаю в Аргентині та Бразилії», — прогнозує голова ради НБУ.
На його думку, добре, що українські трейдери вже вивезли 4 млн т ячменю, практично повністю вичерпавши експортний потенціал, отже, можливе зниження цін їх майже не торкнеться.
«Олійні культури (ще одна найважливіша складова українського агроекспорту) теж в зоні ризику. США і Китай підписали торговельну угоду, відповідно до якої КНР зобов'язалася закупити великі обсяги американських соняшнику, сої, ріпаку. Але коронавірус може стати причиною відмови Китаю від виконання цього зобов'язання, яке нав'язане Штатами. У цьому випадку пропозиція цих продуктів на світових ринках зросте, що призведе до зниження ціни на насіння соняшнику і соняшникову олію. Це вдарить по українських експортерах», — пояснює Данилишин.
Він додав, що Україна могла б отримати деяку користь з того, що відбувається. Наприклад, Китай є одним із найбільших світових виробників фосфорних і азотних добрив. Ось тільки ця галузь в Україні останніми роками стагнує. Тому скористаються випаданням китайських добрив з регіональних ринків Польща, Росія, Естонія, а не Україна.
«Є аспекти, в яких Україна отримає вигоду від того, що відбувається. Оскільки в уражених вірусом провінціях Китаю знаходиться 65% потужностей китайських НПЗ, попит на нафту в Китаї впав на 3 млн барелів на день, або на 20% від загального споживання. Коронавірус може стати найпотужнішим шоком для світових нафтових ринків із часів світової фінансової кризи 2008-2009 років», — вважає експерт.
В Україні, за словами Данилишина, ефективність використання енергії в економіці в 2,7 рази нижче, ніж в розвинених країнах, і в 2,3 рази нижче середньосвітового показника. В цьому аспекті падіння цін на нафту (ймовірно, і на газ теж) може надати Україні вигоду.
AgroPortal.ua за матеріалами Facebook