Китайський коронавірус: загрози для української економіки і агросектору

10 лютого 2020, 10:05 2105

Розвиток ситуації з коронавірусом у Китаї засвідчує, що причин ускладнення обставин у міжнародній економіці набагато більше, ніж може здаватися. Тому влада України зобов'язана серйозно потурбуватися про питання захисту національних економічних інтересів та підвищення конкурентоспроможності економіки.

Таку думку висловив голова ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.

«Нас в Україні ця ситуація повинна хвилювати в аспекті впливу на ринки, що розвиваються. За останній тиждень січня інвестфонди, що працюють на emerging markets, вивели з них $4 млрд. Розвиток ситуації з вірусом, побоювання наслідків його подальшого поширення, припускають, що темпи виходу міжнародних інвесторів із ризикованих активів можуть прискоритися», — пояснив він.

Данилишин вважає, що з урахуванням масштабів економіки КНР ті потрясіння, до яких веде коронавірус, можуть призвести до зниження темпів зростання світової економіки і до подальшого закриття позицій інвесторів на ринках країн, що розвиваються. Україна може втратити приріст іноземних інвесторів в українські ОВДП.

Крім того, експерт нагадав, що Китай — ключовий торговий партнер нашої країни. Приблизно третина українського експорту в КНР — залізорудна сировина. Друге і третє місце посідають зернові (близько чверті обсягу українського експорту в КНР) і соняшникова олія (п'ята частина).

«Китай виробляє і споживає 50-60% світового обсягу чорних і кольорових металів. У тих китайських провінціях, в яких поширена епідемія, розташовано близько 60% потужності сталеплавильних виробництв країни. Серйозного скорочення попиту на залізорудну сировину, мабуть, не уникнути. Ринки вже відреагували — ціна залізної руди впала на 10%. А індекс цін на промислові метали від Moody's Analytics знизився на 7,1%», — пояснив Данилишин.

Також він зазначив, що у разі погіршення ситуації і скорочення темпів будівництва в КНР китайскі виробники вийдуть на експорт з надлишками металопродукції на зовнішній ринок, що вдарить по українських виробництвах арматури і швелера.

«Вже складаються передумови для погіршення кон'юнктури тих сировинних товарів, які становлять більшу частину українського експорту. Якщо вартість пшениці поки в цілому стабільна, то ціна кукурудзи (одна з основних експортних позицій України) помітно знижується, причому темпи падіння можуть прискоритися через наближення збору врожаю в Аргентині та Бразилії», — прогнозує голова ради НБУ.

На його думку, добре, що українські трейдери вже вивезли 4 млн т ячменю, практично повністю вичерпавши експортний потенціал, отже, можливе зниження цін їх майже не торкнеться.

«Олійні культури (ще одна найважливіша складова українського агроекспорту) теж в зоні ризику. США і Китай підписали торговельну угоду, відповідно до якої КНР зобов'язалася закупити великі обсяги американських соняшнику, сої, ріпаку. Але коронавірус може стати причиною відмови Китаю від виконання цього зобов'язання, яке нав'язане Штатами. У цьому випадку пропозиція цих продуктів на світових ринках зросте, що призведе до зниження ціни на насіння соняшнику і соняшникову олію. Це вдарить по українських експортерах», — пояснює Данилишин.

Він додав, що Україна могла б отримати деяку користь з того, що відбувається. Наприклад, Китай є одним із найбільших світових виробників фосфорних і азотних добрив. Ось тільки ця галузь в Україні останніми роками стагнує. Тому скористаються випаданням китайських добрив з регіональних ринків Польща, Росія, Естонія, а не Україна.

«Є аспекти, в яких Україна отримає вигоду від того, що відбувається. Оскільки в уражених вірусом провінціях Китаю знаходиться 65% потужностей китайських НПЗ, попит на нафту в Китаї впав на 3 млн барелів на день, або на 20% від загального споживання. Коронавірус може стати найпотужнішим шоком для світових нафтових ринків із часів світової фінансової кризи 2008-2009 років», — вважає експерт.

В Україні, за словами Данилишина, ефективність використання енергії в економіці в 2,7 рази нижче, ніж в розвинених країнах, і в 2,3 рази нижче середньосвітового показника. В цьому аспекті падіння цін на нафту (ймовірно, і на газ теж) може надати Україні вигоду.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook