Таку думку висловив голова ради Національного банку України (НБУ), академік НАН Богдан Данилишин.
Він також спрогнозував, чого чекати у фінансовій сфері до кінця року, і які кроки влада має зробити для створення фундаменту для стійкого відновлення економіки.
1. Співпраця з МВФ продовжуватиметься.
«Підтримка міжнародних партнерів залишається одним із найбільш вагомих чинників макрофінансової стабільності в Україні. Очевидно, базовий сценарій з отриманням двох траншів до кінця поточного року — у вересні та грудні — є малореалістичним. Найімовірніше, ми можемо розраховувати на отримання одного траншу в 4-му кварталі 2020 р.
Разом із тим, плановий перегляд програми з МВФ, на мій погляд, має супроводжуватися переглядом концептуальних засад співпраці та її фокусування на підтримці національних інтересів України, а не лише міжнародних інвесторів. Пріоритетом програми з МВФ має бути підтримка реформ, спрямованих на забезпечення стійкого економічного зростання та підвищення добробуту громадян України», — коментує Данилишин.
2. Курс гривні до кінця поточного року залишатиметься близьким до нинішніх значень.
«Позитивне сальдо поточного рахунку підтверджує відсутність тиску фундаментальних чинників на знецінення курсу гривні, а відповідно, і на посилення інфляційного тиску.
Водночас не може не викликати занепокоєння стійка тенденція до скорочення прямих інвестицій в реальний сектор української економіки. І вплив коронакризи в даному контексті є лише «допоміжним». Тенденції до зниження інвестицій тривають вже 5 років поспіль і обумовлені рядом причин, включаючи недостатній рівень правової захищеності інвестицій, і закінчуючи відсутністю портфелю проєктів, які можуть бути цікавими зовнішнім та внутрішнім інвесторам. Уряду спільно з Національним банком потрібно відпрацювати план дій для залучення інвестицій в реальну економіку з метою забезпечення її зростання та збільшення кількості робочих місць у країні», — додає експерт.
3. Зниження боргового навантаження.
«Успішні розміщення державних цінних паперів на внутрішньому та зовнішньому ринках після завершення гострої фази карантинних заходів дозволили уряду накопичити достатній обсяг коштів у гривні та іноземній валюті для м'якого проходження періоду пікових боргових виплат у 3-му кварталі 2020 року. Водночас це не знімає з порядку денного питання зниження вартості обслуговування боргу. Зниження боргового навантаження з метою розширення фіскального простору для реалізації заходів з підтримки економіки має бути спільним завданням для уряду та Національного банку», — вважає експерт.
4. Банківська система є та залишатиметься стабільною.
«Викликає захоплення те, що новий голова НБУ пріоритетом своєї діяльності ставить не тільки макрофінансову стабільність, але і відновлення економічного зростання. Високі показники ліквідності та капіталізації банків свідчать про значний потенціал банківської системи в контексті фінансової підтримки економіки. Для активації цього потенціалу та відновлення кредитування Національний банк разом із урядом повинні забезпечити комплексний перегляд монетарного інструментарію та державних програм для ефективного спрямування фінансових ресурсів у реальний сектор», — пояснює Данилишин.
AgroPortal.ua за матеріалами Facebook