Інвестиції, банківська система, допомога МВФ: чого чекати до кінця 2020 р.

04 вересня 2020, 07:39 1668

Коронакриза не дає часу на зволікання та вимагає прискорення процесів реформування України для виходу на якісно новий рівень розвитку. Успішність реформ залежить від злагодженої роботи всіх гілок влади.

Таку думку висловив голова ради Національного банку України (НБУ), академік НАН Богдан Данилишин.

Він також спрогнозував, чого чекати у фінансовій сфері до кінця року, і які кроки влада має зробити для створення фундаменту для стійкого відновлення економіки.

1. Співпраця з МВФ продовжуватиметься.

«Підтримка міжнародних партнерів залишається одним із найбільш вагомих чинників макрофінансової стабільності в Україні. Очевидно, базовий сценарій з отриманням двох траншів до кінця поточного року — у вересні та грудні — є малореалістичним. Найімовірніше, ми можемо розраховувати на отримання одного траншу в 4-му кварталі 2020 р.

Разом із тим, плановий перегляд програми з МВФ, на мій погляд, має супроводжуватися переглядом концептуальних засад співпраці та її фокусування на підтримці національних інтересів України, а не лише міжнародних інвесторів. Пріоритетом програми з МВФ має бути підтримка реформ, спрямованих на забезпечення стійкого економічного зростання та підвищення добробуту громадян України», — коментує Данилишин.

2. Курс гривні до кінця поточного року залишатиметься близьким до нинішніх значень.

«Позитивне сальдо поточного рахунку підтверджує відсутність тиску фундаментальних чинників на знецінення курсу гривні, а відповідно, і на посилення інфляційного тиску.

Водночас не може не викликати занепокоєння стійка тенденція до скорочення прямих інвестицій в реальний сектор української економіки. І вплив коронакризи в даному контексті є лише «допоміжним». Тенденції до зниження інвестицій тривають вже 5 років поспіль і обумовлені рядом причин, включаючи недостатній рівень правової захищеності інвестицій, і закінчуючи відсутністю портфелю проєктів, які можуть бути цікавими зовнішнім та внутрішнім інвесторам. Уряду спільно з Національним банком потрібно відпрацювати план дій для залучення інвестицій в реальну економіку з метою забезпечення її зростання та збільшення кількості робочих місць у країні», — додає експерт.

3. Зниження боргового навантаження.

«Успішні розміщення державних цінних паперів на внутрішньому та зовнішньому ринках після завершення гострої фази карантинних заходів дозволили уряду накопичити достатній обсяг коштів у гривні та іноземній валюті для м'якого проходження періоду пікових боргових виплат у 3-му кварталі 2020 року. Водночас це не знімає з порядку денного питання зниження вартості обслуговування боргу. Зниження боргового навантаження з метою розширення фіскального простору для реалізації заходів з підтримки економіки має бути спільним завданням для уряду та Національного банку», — вважає експерт.

4. Банківська система є та залишатиметься стабільною.

«Викликає захоплення те, що новий голова НБУ пріоритетом своєї діяльності ставить не тільки макрофінансову стабільність, але і відновлення економічного зростання. Високі показники ліквідності та капіталізації банків свідчать про значний потенціал банківської системи в контексті фінансової підтримки економіки. Для активації цього потенціалу та відновлення кредитування Національний банк разом із урядом повинні забезпечити комплексний перегляд монетарного інструментарію та державних програм для ефективного спрямування фінансових ресурсів у реальний сектор», — пояснює Данилишин.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook