Таку думку в ході круглого столу «Як стимулювати і диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України?», організованого KSE, висловив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов.
«Малі фермери часто займаються зерновим господарством на 50-200 га землі. У цьому сегменті вони повністю програють у конкуренції з середніми господарствами, і вже тим більше холдингами», — зазначає він.
Натомість малі фермери дуже ефективні в садівництві, ягідництві, тепличному господарстві.
«Ніхто не зможе конкурувати з виробником, який знаходиться поруч зі своїм полем, може швидко, без посередників приймати рішення і так само швидко ліквідувати проблеми, що виникають», — каже Соколов.
N.B. Висоцький: Ринок землі — один із елементів реформи
Перепрофілюватися на таку діяльність непросто. Наприклад, інвестиції в гектар ягідної плантації в кілька разів перевищують очікувану вартість гектару землі.
«Очевидно, необхідно продумати і впровадити програми, які б дозволяли фермерам отримати доступ до готових прорахованих бізнес-моделей — на прикладі франшиз. І забезпечити під це кредитування», — вважає Соколов.
Інакше, додає він, Україні навряд чи вдасться змінити сектор невеликих виробників і зробити їх стійкими.
Тут постає друга проблема — велика кількість дрібних фермерів працюють у тіні, частково або повністю. У «сірій» обробці знаходиться 30-35% землі.
«Це таке собі гетто, в яке не можуть зайти ні інвестиції, ні державні програми. Воно існує паралельно, і з цим теж потрібно працювати», — додав Соколов.
Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua