Пізніший старт і втрата урожайності. Яким буде ягідний сезон 2021

14 травня 2021, 07:26 8322

Майже в усіх регіонах України сезон свіжої суниці садової та лохини розпочнеться на два тижні пізніше, ніж зазвичай. Холодна зима та весна заберуть до 40% врожаю.

Такий прогноз у коментарі AgroPortal.ua висловив президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

«Орієнтовно сезон суниці садової на півдні почнеться лише через тиждень, не раніше. За нашими даними, втрати урожаю від заморозків будуть на рівні 35-40%», — зазначає Тарас Баштанник.

За його словами, в Центральній частині України першу суницю садову почнуть збирати орієнтовно з 10 червня, і втрати урожаю там будуть менші, на рівні 10-15%.

Також експерт впевнений, що вітчизняна ягода дешевою не буде, ціни триматимуться, щонайменше, на рівні минулорічних.

«Сезон лохини також стартуватиме із затримкою в декілька тижнів. Масове плодоношення почнеться 1-5 липня. На Закарпатті та півдні — раніше. Щодо можливих втрат урожаю, то дані різняться: деякі господарства оцінюють їх в 10-15%, деякі — в 35-40%», — коментує фахівець.

За словами Тараса Баштанника, на лохину вплинули не стільки весняні заморозки, скільки дуже холодна зима. Значна частина плантацій лохини в Україні зосереджена на Волині. В цьому регіоні були аномально низькі температури взимку, і в кінці першої декади травня температура знижувалася до -3°С уночі, ще раніше були морози -8-9°С.

«Травневий холод принесе додаткові втрати, про конкретні цифри поки що говорити зарано. Крім того, виробників лохини чекає ще одна хвиля ризику, коли розпочнеться сезон цвітіння. Приморозки в цей період також негативно позначаться на врожайності», — додає Тарас Баштанник.

Експерт відзначив, що ремонтантні сорти малини від холодної весни практично не постраждали. Літні сорти, які вирощують переважно у Житомирській та Вінницькій областях, втратять 15-20% урожаю цього сезону.

«На вартість свіжої малини впливає багато факторів. Втім, враховуючи не надто великі обсяги під нею в нашій країні, ця ягода теж не буде дешевою», — зазначає президент УПОА.

За прогнозом, обсяги експортних поставок відповідатимуть минулорічним.

«Пропозиція по замороженій малині на експорт зараз відсутня. Зібраний та заморожений урожай був проданий ще до нового року. На складах зараз немає нічого», — пояснює Тарас Баштанник.

Він додає, що посадки нішевих ягідних культур в Україні розширюються незначно.

«Нові насадження формуються, але йдеться про 10-15 га, тому ожина, обліпиха, жимолость залишаються нішевими. Найбільш рентабельною нині є лохина, тому площі під нею і зростають найбільше. Також можна виділити суницю садову, але економічний ефект від її виробництва дуже залежить від маркетингу», — підсумував Тарас Баштанник.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua