Про особливості та необхідність впровадження управлінського інструменту розповіла директор з економіки та контролінгу ТОВ «ЛНЗ» групи компаній LNZ Інна Тищенко.
Головні вимоги до управлінського обліку
Впровадження управлінського обліку передбачає такі обов’язкові складові як: оперативність, достовірність, коректність, повнота.
В LNZ Group управлінський облік ведеться у програмі 1С (версія 8.3), яку доповнено додатковими блоками — біологічні активи, транспорт, паї. Це дає додаткові можливості для покращення управлінського обліку.
Не контроль, а контролінг
Контролінг забезпечує якісно новий рівень управління, направляючи діяльність різних служб і підрозділів підприємства на досягнення оперативних та стратегічних цілей.
Контролінг часто ототожнюють з контролем. Але контроль переважно спрямований у минуле, на встановлення помилок і прорахунків, а контролінг — на управління майбутнім для забезпечення тривалого й успішного функціонування компанії.
Роль бюджетування у компанії
Без бюджетування ми не бачимо управлінського обліку. В LNZ Group є бюджетування по всіх напрямках бізнесу, і це дає можливість визначити фінансові результати і прогнозувати наперед різні ситуації. Також дозволяє отримувати прогнозований рівень доходу та витрат по кожному напрямку, здійснення якісного контролю доходів і витрат.
В процес бюджетування залучаємо усіх керівників структурних підрозділів, які по розробленим формам складають бюджети. Таким чином ми змушуємо їх вникати в виробничі процеси і економити на своїх підприємствах. Головне наше завдання — привчити керівників виконувати завдання не будь-якою ціною, а щоб це було економічно доцільно і обґрунтовано.
Крім того, потрібно здійснювати контроль витрат. Це не лише складання бюджету для кожного підприємства, а фактично здійснюються порівняння фактичних показників з бюджетними, робляться висновки.
Можливість моделювати і прогнозувати
Для підприємства, яке здійснює виробничу діяльність, виробничий бюджет необхідний. Туди включаються такі показники як кількість виробленої продукції, її собівартість і ціна, за якою реалізували. У підсумку отримуємо результат виробничої діяльності.
Можемо прогнозувати чи моделювати ситуації зі зміною курсу долара чи цін і відразу бачитимемо результат.
В процесі бюджетування змінюємо структуру посівів, культури, відбувається заміна виробничих факторів, тобто дороговартісні ресурси замінюємо на дешевші, якщо бачимо, що не отримаємо економічної вигоди.
Завдяки упорядкуванню обліку пайовиків та посівних площ ефективніше використовувати свій земельний банк. Торік виявили, які землі ми непродуктивно використовували, і вже цього року виправили ці помилки і підняли свій результат.
Коли в 2011 році в компанії включили до бюджетування факти виконання, то різко зросли показники виробничої діяльності й вдалося збільшити виробництво в тваринництві на 25 млн грн лише завдяки прийняттю правильних управлінських рішень.
Не головне зробити, а головне — правильно застосувати
В процесі створення управлінського продукту повинна бути культура створення і споживання. Насамперед це стосується взаємодії і розуміння із економічними службами, відділом контролінгу, бухгалтерією.
Щодо споживання, то важливо, аби керівники активно долучалися до цього процесу, робили висновки, і щоб отримана інформація допомагала в прийнятті правильних управлінських рішень.
Інформація була озвучена в рамках Аграрної фінансової конференції, організованою компанією "Про Агро"
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua