logo

Думка експерта

За рахунок біг-бегів потужності зберігання можна розширити без вкладення великих інвестицій

За рахунок біг-бегів потужності зберігання можна розширити без вкладення великих інвестицій

Думка експерта Костянтин Ворона 04 грудня 2019. 10:58 1772

Зберігання зерна в полімерних м'яких контейнерах, які також називають «біг-беги», — економічна і перспективна технологія, яка дозволяє розширити потужності зберігання без серйозних фінансових вкладень.

У цьому сезоні за рахунок використання біг-бегів загальна потужність зберігання холдингу зросла більш, ніж на 20 тис. тонн. На Чернігівському елеваторі групи «Агротрейд» кукурудзою наповнили 115 мішків місткістю 200 тонн кожний.

На біг-беги компанія витратила близько мільйона гривень. Для порівняння хочу зазначити, що спорудження стаціонарних потужностей такого ж обсягу зберігання потребуватиме близько 30 мільйонів гривень.

Групи «Агротрейд» використовує поліетиленові рукава з 2012-го року. Найчастіше застосовуємо цю технологію на Чернігівському і Гадяцькому елеваторах, а в роки з рекордною урожайністю кукурудзи — також на інших елеваторах холдингу.

Цього року перед тим, як закладати зерно в мішки, його сушили до базисної вологості — 14%. Ми також маємо успішний досвід зберігання зерна з більш високими показниками вологості. В попередні роки ми наповнювали біг-беги кукурудзою з різною вологістю: 16%, 18%, 20%, 22% і 24%.

Закладання в біг-беги зерна з вологістю, що перевищує базисну, дозволяє отримати кілька переваг. По-перше, збільшити швидкість приймання, а по-друге, заощадити на використанні газу. У попередні роки постачальники встановлювали максимальні ціни на газ в пік сезону приймання. Наприклад, в жовтні 2018-го року вартість газу становила 13200 грн за куб, в листопаді — 12600 грн, в грудні — 11200 грн. Витрати на газ під час сушіння зерна на Чернігівському елеваторі досить істотні, адже в цьому регіоні кукурудза, як правило, надходить з полів з вологістю не нижче 26%, а часом цей показник доходить і до 34%. Але цього року ціна на газ майже в два рази нижче, ніж минулого — 5600 грн за куб, тому зерно сушили перед закладанням в мішки.

Якість кукурудзи в усіх біг-бегах постійно контролює лабораторія. Відповідно до технологічних вимог період зберігання в поліетиленових рукавах залежить від вологості: чим вона вища, тим коротше термін. Тому в минулі роки в першу чергу відвантажували  зерно з найбільшою вологістю. Якість кукурудзи в усіх біг-бегах зберігалася на високому рівні, її досушували до базисного показника 14% і відвантажували.

Використання біг-бегів — ефективна технологія, яка надає можливість розширювати обсяги зберігання практично без обмежень.

Костянтин Ворона, директор промислово-технічного департаменту групи «Агротрейд»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги