logo

Блоги

Нагадування на 500 тис. грн, або Чому необхідно отримати ліцензію на пальне?

Нагадування на 500 тис. грн, або Чому необхідно отримати ліцензію на пальне?

Блоги Олег Нестеров 10 березня 2020. 06:40 2680

Минулорічна реформа в сфері обігу пального мало не зробила всіх аграріїв і промислових споживачів пального, які зберігають його для заправлення власної техніки і на власні потреби, заручниками ситуації, адже дуже важко (іноді майже неможливо) сформувати пакет документів для отримання ліцензії, проте легко отримати штрафи в 500 тис. грн за її відсутність.

Коротко про те, що змінилося для кінцевих споживачів, аграріїв у зв’язку з прийняттям Закону України №391-IX від 18.12.2019.

1. Власне споживання та підряд — Податковий кодекс (а саме пункт 14.1.212) було доповнено нормою із роз’ясненням щодо власного споживання в рамках операцій із заправлення пальним за договорами підряду. Ця норма буде застосовуватися при одночасному виконанні таких умов:

а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам;

б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання:

  • призначені для виконання певних робіт (робота на землі сільськогосподарського або лісового призначення, у гірничодобувній сфері, будівництві доріг);
  • належать іншим особам;
  • виконують роботу протягом строку дії договору підряду;

в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання, обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.

Це пункт, на якому дуже довго наполягали аграрії, оскільки багато підприємств замовляють виконання ряду польових робіт за договором підряду, де основним пунктом з боку виконавця прописується те, що пальне і заправлення техніки надається/здійснюється замовником.

В розумінні законодавства, до моменту прийняття Закону України №391-IX, для того, аби заправити комбайн підрядника для збору врожаю з полів та виконання інших технологічних операцій, аграріям необхідно було б отримувати ліцензію на роздрібну торгівлю пальним.

При цьому на той момент законодавчі новації щодо ліцензування були впроваджені під час польових робіт, коли більшість персоналу і менеджменту задіяна в підготовці та контролюванні процесу.

2. Ліцензування зберігання пального — зміни розділили процедуру отримання ліцензії, виокремивши тих, хто зберігає пальне виключно для власного споживання.

Зберігання пального НЕ для власного споживання — заява і копії наступних документів:

1) чинні на дату подання заявки документи на землю (ч. 38 статті 15 Закону №481/95-ВР);

2) документи, що підтверджують прийняття об’єктів у експлуатацію відповідно до законодавства;

3) дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Зберігання пального для власного споживання — заява, в якій зазначають загальну місткість резервуарів і місцезнаходження.

Проте перехід для аграріїв і промислових споживачів на «декларативний» принцип отримання ліцензії не звільняє від необхідності її отримання, враховуючи, що терміни добігають кінця.

Мова йде про термін, до якого у разі відсутності ліцензії не будуть застосовуватися фінансові санкції. Статтею 18 Закону №481/95-ВР передбачено, що до 31 березня 2020 року не будуть застосовуватися фінансові санкції (штраф). Нинішні норми законодавства передбачають штраф за відсутність ліцензії на зберігання в розмірі 500 тис. грн.

А тому є чимало питань щодо юридичної природи ліцензування зберігання пального для агросектору і для кінцевих споживачів загалом. Це ж стосується і встановлення лічильників-витратомірів, оскільки це доволі значний обсяг роботи, особливо на великих підприємствах-споживачах, але це є предметом окремих дискусій та обговорень.

Проте редакція Закону України №391-IX є такою собі компромісною версією для подальшої співпраці «білого» агробізнесу, нафтогазового сектору та держави у покращенні законодавства в сфері обігу пального та в боротьбі з «тіньовим» ринком.

Олег Нестеров, координатор комітету з техніки асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»


Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги