Неймовірні села України 2020: Маломиколаївка, Дніпропетровська область

19 грудня 2020, 06:26 10387

Про Маломиколаївку, що на Дніпропетровщині, відтепер знає вся Україна. Саме тут у 2019 році започаткували перший сільський мініфестиваль «Гарбуз-Fest». Його основною метою є привернення уваги до проблем малих сіл та підтримка їхнього розвитку.

На фестивалі реалізовувалася продукція, виготовлена місцевими жителями, в тому числі цукати з гарбуза, адже саме вирощуванням цього овочу займаються майже всі домогосподарства села. 

«Цього року ми планували провести фестиваль вдруге. Жителі села готувалися: запланували нові культурно-масові заходи, заготовили напівфабрикати вареників з різними начинками, наготували цукатів. До проведення фестивалю в селі навіть встановили арт-об’єкт гарбузової родини як символу сімейного достатку, благополуччя, взаємопідтримки та злагоди. Та, на жаль, карантинні обмеження завадили реалізації запланованого», — розповідає староста Петрівського старостинського округу Миколаївської сільської ради Світлана Гарнадко. 

N.B. Гарбуз-Fest. Коронавірус вніс корективи, але традиції є традиції

За останні 30 років населення Маломиколаївки значно зменшилося. Серед основних причин: відсутність роботи та об’єктів інфраструктури, складність у транспортному сполученні з іншими населеними пунктами.

«Село наразі на межі виживання, але його мешканці не впадають у відчай. Зрозумівши, що спасіння потопаючих — справа рук самих потопаючих, громада об’єдналася навколо спільної мети — зробити своє село привабливим для постійного проживання та відвідування  туристами», — зазначає Світлана Гарнадко.

Благоустрій у селі розпочали з наведення належного санітарного стану громадських територій, внаслідок чого було прибрано та утилізовано тонни сміття. Жителі села почали активну боротьбу зі стихійними сміттєзвалищами та займаються озелененням. Влітку в Маломиколаївці розчистили частину дна місцевої річки Самара для забезпечення відпочинку дітей та відремонтували автобусну зупинку.

«Маломиколаївці першими підтримали ініціативу щодо створення Миколаївської громади. Тому громада підтримує ініціативи селян, — розповідає староста. — На наше прохання були виділені кошти на облаштування зони відпочинку «Веселий берег» та придбання саджанців дерев. Створено проєкт «Реконструкція будівлі сільського клубу», у якому планується розмістити Народний дім, де будуть: поштове відділення, фельдшерський пункт, бібліотечна кімната, сільський клуб, громадська приймальня для  прийому громадян  представниками органів державної влади».

Громадою Маломиколаївки у 2021 році планується створити проєкт щодо забезпечення жителів села питною водою шляхом будівництва централізованого водогону.

За словами Світлани Гарнадко, для покращення  життя в селі не вистачає закладів інфраструктури, робочих місць для жіночого населення, підведення питної води та мережі швидкісного Інтернету, транспортної інфраструктури.

На конкурс «Неймовірні села України 2020» село подало бізнес-проєкт із виробництва цукатів із овочів та фруктів шляхом придбання обладнання для виготовлення цукатів. 

«Першим завданням, у разі реалізації нашого проєкту, є створення кооперативу «Герцевські господині та господарі», його реєстрація згідно чинного законодавства та розробка логотипу готової продукції, рекламна акція за допомогою громади», — розповідає староста.

За кошти гранту планується придбати:

  • 4 індукційні плити — 4000 грн;
  • сушильну шафу з інфрачервоним випромінюванням — 25 000 грн;
  • 2 сушильні шафи з конвекційною вентиляцією — 24 000 грн;
  • 2 кухонні столи з нержавійки, стіл із мийною ванною, стіл із тумбою — 11 500 грн;
  • 6 каструль — 4 800 грн;
  • холодильник — 15 000 грн;
  • шафа для зберігання продукції — 5 000 грн;
  • рукомийник  — 1 500 грн;
  • вакууматор — 2 500 грн;
  • блендер — 2000 грн;
  • миски, ножі, ложки — 2000 грн;
  • одяг для працівників — 2700 грн.

Асортимент готової продукції кооперативу планується не менше семи видів: цукати з фруктів та овочів (основний вид — з гарбуза), пастила з фруктів та овочів (основний вид — з гарбуза), сухофрукти для приготування компотів (в основному для забезпечення дитячих дошкільних та загальноосвітніх закладів), сушена зелень кропу, петрушки, селери, сушені напівфабрикати з моркви, часнику, цибулі, буряку, сушені горіхи волоські.

Реалізація готової продукції буде здійснюватися після отримання сертифікату відповідності від Держпродспоживслужби та на території громади. Надалі село планує взяти участь у державних та інших донорських грантових програмах, щоб здобути додатково кошти на розширення виробництва, а саме — встановлення мініцеху з переробки продуктів.

«Перемога у конкурсі «Неймовірні села України 2020» надасть поштовх для започаткування мінівиробництва екологічно чистих, натуральних, корисних продуктів у селі Маломиколаївка. Забезпечить до 10-ти робочих місць для сільських жінок, а також надасть додаткові надходження до місцевого бюджету, збільшить рівень доходів сільських жителів, знизить рівень соціальної напруги, надасть приклад і надію для розвитку інших малих сіл нашої держави», — впевнена Світлана Гарнадко.