Клуб агроефективності: як уникнути помилок в органічному виробництві

23 жовтня 2018, 06:55 2866

Компанія «Кусто Агро» частково переходить на органічне виробництво і на сьогодні вже має 1100 га сертифікованих органічних земель. Всьому вчаться самостійно, але кількарічний досвід приніс певне розуміння — це довгий бізнес, який не пробачає недбалості та має свої особливості.

Під органіку компанія виділила окреме господарство, яке віддалене від основних площ «Кусто Агро» на 70 км.

«N. B.!» Кусто Агро розглядає варіант переходу на 100% в органіку

«Для компанії перехід на органічне виробництво став економічно важким часом, адже цьому передував перехідний період — два роки. Вирощена продукція в цей час не має доданої вартості, а продається за звичайною ціною. До того ж, потрібно розуміти, що при відмові у виробництві від внесення ЗЗР і міндобрив отримуємо врожайність на порядок нижче, ніж зазвичай. Це особливості ведення органічного бізнесу. Ми пройшли цей період, припускалися помилок, маємо гіркий досвід, але зараз готові ділитися своїми знаннями», — розповідає керівник «Кусто Агро Фарминг» Володимир Сірий.

Джерело фото: ПроАгро
Джерело фото: ПроАгро

Він зазначає, що з самого початку, як тільки вирішили займатися органічним виробництвом, зверталися до компаній, які мають досвід і виробляють органічну продукцію, аби перейняти технології, дізнатися особливості й уникнути ризиків. Але, на жаль, ніхто не відгукнувся на ці запити. Володимир Сірий каже, що українські виробники не звикли ділитися досвідом.

Перші кроки в органіці

В традиційному виробництві «Кусто Агро» досягли значних результатів, використовують сучасну техніку і технології, досвід по вирощуванню культур переймали за кордоном. Наприклад, важливою культурою для компанії є соя, середня урожайність якої в цьому році склала 3,4 т/га. Але в органічному виробництві все зовсім по-іншому.

«Кусто Агро» випробувало вже чимало культур — вирощували органічні льон, спельту, горох, жито, сою, чорну гірчицю.

Торік мали 60 га органічної чорної гірчиці з урожайністю 1,4 т/га, а також 100 га льону золотистого — 1,3 т/га в заліку, причому в товарних посівах мали 2 т/а.

Вирощували органічну спельту, торік ціна була 120 $/т, в цьому році пропозиція — 300 $/т.

«Ціна зросла практично в три рази, можливо, через невелику кількість пропозиції на ринку. Здебільшого спельтою цікавляться європейські компанії з виробництва дитячого харчування», — розповідає Володимир Сірий і додає, що в 2018 році випробували нову культуру — високоолеїновий соняшник, мали посіви 127 га. Вже сьогодні роздумують, що робити з падалицею, яка є наслідком вирощування цієї культури.

«Щодо планування площ на 2019 рік, то ми вже зараз посіяли 300 га жита, плануємо 300 га сої і 300 га кукурудзи. Маємо в органіці три основні культури, але ще будемо сіяти гірчицю чорну», — уточнює Володимир Сірий.

Коли бур’ян  на вашому боці

В «Кусто Агро» відмічають, що головне в органічному виробництві — правильно підготувати ґрунт.

Володимир Сірий розповідає, що працює в аграрній сфері вже 19 років, але лише органічне виробництво привело до застосування технології, коли буряни використовуються на полях як органічне добриво. Але є один нюанс — бурян потрібно приорати до цвітіння.

«Весною ми закриваємо вологу. Сіємо культури суцільним висівом сівалками Pöttinger. Перед посівом органічних культур потрібно обов«язково дуже добре помити і почистити сівалку, бо якщо нею до цього працювали на товарних посівах, то, можливо, там є залишки протруйника», — розповідає Володимир Сірий.

Також він рекомендує в органіці виходити з ранніми посівами, завдяки цьому можна вирішити певні нюанси, наприклад, з хворобами і шкідниками.

Повна ізоляція

Ще одна корисна порада від «Кусто Агро» стосується вирощування органічних ріпаку і гірчиці. Важливо, щоб по сусідству не було площ з товарними посівами цих культур.

«Бджоли, які літають на відстані до 6 км, можуть переносити інсектицид з традиційних культур на органічні. Такий незначний нюанс, від якого може постраждати ціла партія, якщо в органіці знайдуть залишки ЗЗР», — зазначає Володимир Сірий.

За його порадами, щоб уникнути несподіваних виявлень залишків гербіцидів, фунгіцидів у органічній продукції, слід ретельно мити всю техніку, яка використовується для посіву і збирання культур, а також склад, де планується зберігати продукцію.

«Торік ми мали неприємну ситуацію, коли на складі напільного зберігання провели фумігацію, залишки якої лишилися на підлозі. Продукцію, яка там зберігалася, було забраковано як органічну. Навчені своїм досвідом, у цьому році брали спецтехніку і мили склад перед завезенням туди нового врожаю», — ділиться досвідом Володимир Сірий.

Від шкідників рятують біопрепарати

Перехід на органіку змусив «Кусто Агро» також докупити нову техніку, щоб дотримуватися потрібних технологій в органіці й робити це вчасно.

Також компанія знайшла альтернативу інсектицидам, які заміщує біопрепаратами. Користуються продуктами компанії «БТУ-Центр», зокрема рекомендують біоінсектицид «Бітоксибацелін», який вноситься в нормах 10 л/га і захищає органічні посіви від шкідників. У компанії цим препаратом працювали по льону і гороху. Зазначають, що його вартість становить приблизно 900 грн/га, що доволі затратно, але препарат дуже ефективний.

Можливий 100% перехід на органіку

Компанія продає вирощену органічну продукцію експортерам. До цього часу ще самостійно не виходили на експорт, адже поки не мають потрібного досвіду, і партії невеликі. Відзначають, що на внутрішньому ринку на органіці зазвичай виробники мають премію 40-50% в залежності від культури. 

В «Кусто Агро» припускають, що з часом можливий перехід на 100% на органічне виробництво. 

«Ми усвідомлювали, що процес виробництва органіки не відразу приносить прибуток. Крім того, ризики вирощування таких культур дещо вищі. Звісно, простіше займатися традиційними культурами, і ми в цьому досягли значного успіху, але органічна продукція — це бережне ставлення до землі та навколишнього середовища, використання «чистих» методів, які не шкодять довкіллю.

До того ж на ринках постійно дорожчають міндобрива і ЗЗР, тому органічне виробництво є хорошим варіантом для виробників скоротити собівартість вирощеної продукції, водночас — це модний тренд і перспектива, а ще справедлива ціна», — ділиться своїм баченням Володимир Сірий.


Для довідки: Інформація була озвучена в рамках Олійно-жирової конференції, організованої компанією «ПроАгро»