Науковий підхід та інновації — рецепт дієвих засобів захисту рослин від Мортена Педерсена

19 квітня 2017, 07:09 5291

У всьому світі компанії з виробництва засобів захисту рослин (ЗЗР) активно впроваджують новітні технології на своїх підприємствах. Інновації в поєднанні з науковим підходом стають невід’ємною складовою успіху компаній та їхніх препаратів.

У 2013 році ALFA Smart Agro прийняла рішення збудувати сучасний завод препаративних форм в Україні — і в 2016 році відбулося його відкриття у м. Біла Церква. Підприємство стало відображенням кращого світового досвіду завдяки сучасному обладнанню й техніці, а також інноваційним підходам щодо розробки ЗЗР та мікродобрив. На заводі створено справжній інтелектуальний центр, який очолюють експерти з агрономії та хімії.

«N.B.!» В Україні відкрили завод з виробництва ЗЗР

За розробку препаративних форм в компанії відповідає хімік-науковець з багаторічним досвідом — датчанин Мортен Педерсен. Відтепер він безпосередньо причетний до створення нових сучасних ЗЗР і в Україні, натхненно втілюючи у життя свої амбіційні плани на заводі ALFA Smart Agro. Детально про свою історію успіху, про «рецепт приготування» дієвих препаратів, а також про майбутнє ринку ЗЗР в нашій країні у інтерв’ю AgroPortal.ua розповів директор з розробки формуляцій ALFA Smart Agro Мортен Педерсен.

Мортене, у вас багаторічний досвід у розробці ЗЗР. Розкажіть, будь ласка, з чого ви починали і де здобували перші перемоги?

Мортен Педерсен: Розробкою ЗЗР я займаюсь більш ніж 30 років. Перший досвід у цій галузі отримав на факультеті хімії Копенгагенського університету, потім  понад 20 років пропрацював у міжнародній компанії Cheminova. Вона вкладала значні кошти в розробку нових препаратів та вдосконалення існуючих продуктів, тому для мене як для науковця-хіміка було дуже цікаво втілювати у життя всі задуми. Після Cheminova я створив власну консалтингову компанію Pedcy в Данії.

Я маю 16 патентів на винаходи, 15 з яких було успішно комерціалізовано, тобто продукти, що розроблені на їх основі, отримали визнання на ринках різних країн світу, для мене це найважливіший показник професійного визнання. Також за дослідження у галузі фунгіцидів у Копенгагенському університеті я здобув вчену ступінь доктора хімічних наук (PhD) та доктора наук (DSc).

Якими якостями має володіти науковець? Ви пам’ятаєте свої відчуття, коли здійснили перше відкриття у житті?

Мортен Педерсен: Для того щоб бути успішним науковцем, потрібно мати гарну уяву, бути креативним, допитливим, а також терплячим. Адже витрачається багато часу на отримання освіти та роки — на розробку нових продуктів. Ми, науковці, дуже розсудливі й стримані зовні, та всередині у нас вирують пристрасть та вогонь.

Фото: Alfa Smart Agro
Фото: Alfa Smart Agro

Перше відкриття добре пам’ятаю. Одного пізнього вечора я працював в лабораторії над проектом для отримання докторського ступеня (висококонцентровані розчини фунгіцидів). Буквально за кілька секунд у голові з’явилося рішення, як потрібно інтерпретувати та використовувати результати моїх досліджень. Іноді я шуткую, що моя докторська дисертація не була складною — мені знадобилося кілька секунд, щоб її зробити. Але насправді все трохи складніше: я два-три роки працював над нею і довго не міг дійти цих висновків, тобто миттєве рішення було результатом кропіткої дослідницької роботи. Саме ці неперевершені відчуття першої перемоги й надихають будь-якого науковця в процесі довгого очікування нових звершень.

Ви побудували успішну кар’єру на світовому ринку розробки ЗЗР, реалізувалися як вчений-хімік на всі 100%. В чому секрет вашого успіху?

Мортен Педерсен: Секрет дуже простий — я все життя займаюсь улюбленою справою, не змінюючи напрямок діяльності. Розробка нових та вдосконалення існуючих препаративних форм мене надихають. У житті важливо любити свою роботу та докладати максимум зусиль для свого розвитку, тільки тоді будеш щасливим і почуватимешся впевнено. А стверджувати, що я вже реалізувався на 100%, не можна, тому що меж у досконалості немає. До речі, це стосується і ЗЗР, які постійно потребують вдосконалення через здатність рослин до резистентності.

Чому прийняли рішення працювати в Україні? Невже датський ринок ЗЗР не зміг вас зацікавити?

Мортен Педерсен: Дійсно, сільське господарство в Данії вважається одним із найпродуктивніших у Західній Європі. Та провідне місце в ньому посідає не рослинництво, а тваринництво — м'ясо-молочний та беконний напрямки. Крім цього, площа країни досить невелика — майже у 15 разів менша, ніж в Україні, а також не зовсім сприятливий клімат для вирощування культурних рослин.  Я довгі роки працював у компанії, що здійснювала діяльність здебільшого на експортних ринках — США, Латинська Америка тощо. Після того як у 2015 році FMC поглинула Cheminova, я створив своє консалтингове агентство, став відкритий до нових починань.

Коли отримав пропозицію від ALFA Smart Agro, зустрівся з керівництвом, був приємно вражений. У компанії досить потужна стратегія розвитку та амбітні цілі. ALFA Smart Agro планує продавати свої засоби захисту рослин не тільки в Україні, а й в інших країнах. Для цього в компанії впроваджуються європейські стандарти якості виробництва, нові технології та бізнес-процеси. Як фахівцю з розробки формуляцій мені хочеться бути до цього причетним. До того ж це професійний виклик для мене.

Чим відрізняється оснащення Білоцерківського заводу препаративних форм від підприємств у Данії?

Мортен Педерсен: Відмінностей між обладнанням у Данії та Україні я не бачу. Керівництво ALFA Smart Agro ретельно вивчило світовий досвід перед тим, як оснащувати завод і лабораторії. До речі, під час облаштування хімічної лабораторії — від початку і до кінця — я  самостійно керував процесом. Зокрема, склав перелік необхідного для досліджень обладнання — і компанія все придбала. Тому я можу комфортно займатися дослідженнями й бути впевненим у їх результатах.

Розкажіть детальніше, що входить до ваших обов’язків на Білоцерківському заводі препаративних форм та які результати вашої роботи?

Мортен Педерсен: Я займаюсь дослідженнями й розробками, винаходами та інноваціями. Разом із колегами з України створюю нові препарати і сучасні формуляції ЗЗР. Також координую впровадження продуктів у промислове виробництво.

Фото: Alfa Smart Agro
Фото: Alfa Smart Agro

За перший рік роботи наша команда досягла вагомих результатів — відкрили завод, налагодили розробку, виробництво продуктів й впровадили  контроль якості на всіх етапах виробництва (від концепції продукту до його промислового виробництва). Сьогодні контроль якості на заводі цілком відповідає міжнародним регламентам та стандартам якості міжнародної організації CIPAC (Сollaborative International Pesticides Analytical Council).

Які види засобів захисту рослин виробляються на заводі?

Мортен Педерсен: На підприємстві виготовляють водні розчини та концентрати суспензій, у планах — виробництво концентратів емульсій. Ці формуляції дозволяють отримати досить широкий асортимент ЗЗР. Проте технологічно найскладніший продукт — це концентрат суспензій, тому що діюча речовина в ньому знаходиться в твердих мікрочастках й не розчиняється.  Для його виробництва необхідно застосовувати найсучасніші технології подрібнення часток. Сьогодні в ALFA Smart Agro ми можемо отримати часточки діаметром 1-2 мікрометрів, але у майбутньому плануємо налагодити виробництво з більш дрібними часточками. Адже що вони менші, то краща біологічна активність та дія продукту, вища здатність проникнення в рослину. Окрім цього, розмір часточок впливає на однорідність формуляції та стабільність вже готового продукту.

Наведу приклад нашого фунгіциду — Тезис, КС,  який є зразком покращення  продукту через вдосконалення формуляції. Якщо більшість продуктів,  що містять тебуконазол, — це концентрати емульсії зі вмістом діючої речовини 250 г/л, то Тезис, КС має 500 г/л тебуконазолу у формі концентрату суспензії. Завдяки препаративній формі він краще проникає до рослини, має ширший температурний діапазон застосування, поліпшені  токсико-гігієнічні характеристики. Крім цього, має певні логістичні переваги для споживачів, адже норма застосування нашого фунгіциду нижча.

«N.B.!» Українцям запропонують нові агрохімічні рішення

Як поетапно «народжується» новий продукт на заводі та хто в цьому процесі задіяний?

Мортен Педерсен: Створення продукту — це багаторівневий процес, в якому задіяні спеціалісти з різних  функцій організації. Агрономи-консультанти спілкуються зі споживачами, збирають актуальну інформацію щодо проблем сільгоспвиробників. Паралельно спеціалісти з маркетингу вивчають продукцію конкурентів, аналізуючи світові тенденції ринку ЗЗР. Так формується розуміння цільового призначення нового продукту, і в підсумку в агрономічній лабораторії розробляють його концепцію. Зокрема, визначають, які саме діючі речовини і в якій пропорції мають бути в новому продукті для його максимальної ефективності.

Тільки після цього з агрономічної лабораторії процес створення ЗЗР переміщується в хімічну лабораторію. Завдання моєї команди полягає в тому, щоб на основі концепції нового продукту розробити  новий препарат та його максимально ефективну формуляцію. Ми створюємо більш ніж 50 прототипів нового продукту. Перевіряємо, чи відповідає він всім вимогам з точки зору біології, навколишнього середовища, фізико-хімічних властивостей та хімічного складу.

ФОто: Alfa Smart Agro
Фото: Alfa Smart Agro

Яким чином ви інспектуєте якість продуктів? Як це впливає безпосередньо на продукцію?

Мортен Педерсен: Контроль якості або ж, як ми його називаємо, multi-control — це невід’ємна складова процесу створення ЗЗР та підготовки продукту до промислового виробництва. У кожного продукту свої параметри, тому в хімічній лабораторії уважно стежать за цим процесом. Я вже розповідав, що ми керуємося регламентами та стандартами якості міжнародної організації CIPAC — вони охоплюють 193 показники лабораторного аналіз-контролю.

Загалом multi-control включає в себе сім етапів: контроль якості діючих та допоміжних речовин, процес розробки продукту, виробництво, лабораторний контроль, а також документування всіх етапів робіт та зберігання референтних зразків із кожної партії продукту. Тільки-но всі компоненти препарату проходять тести на якість, у хімічній лабораторії приступають до створення та досліджень нового продукту.

Це означає, що після хімічної лабораторії продукт відправляють на завод для виробництва?

Мортен Педерсен: Не зовсім так, адже на Білоцерківському заводі ALFA Smart Agro є унікальна експериментальна база — міні-завод, аналогів якому немає не тільки в Україні, але й у багатьох європейських виробників. Він незамінний у процесі розробки та впровадження нових продуктів у виробництво. На міні-заводі відтворюються всі технологічні операції, які має пройти продукт під час серійного виробництва. Це нам дозволяє відпрацювати всі його нюанси й мінімізувати ризики, після чого продукт відправляють на виробництво.

ФОто: Alfa Smart Agro
Фото: Alfa Smart Agro

Дуже приємно, що наша країна йде пліч-о-пліч з розвитком новітніх технологій! Поділіться своїми професійним планами. Яким ви бачите майбутнє ринку ЗЗР в Україні?

Мортен Педерсен: Зараз у хімічній лабораторії на стадії розробки 20 нових продуктів. Окрім цього, паралельно впроваджуємо у виробництво новинки та  налагоджуємо технологічні процеси. Плануємо  створити «друге покоління» препаратів, які вже існують в Україні. Будемо вдосконалювати їх формуляції, покращувати біологічну ефективність та стабільність.

Україна — аграрна країна, і розвиток ринку ЗЗР — закономірний процес. На своєму досвіді я зміг впевнитися, що у вас багато освічених людей, які можуть створювати сучасні підприємства на високому рівні. Для мене як для науковця з досвідом завод ALFA Smart Agro — це яскравий приклад професіоналізму справжнього менеджменту, тому я планую не один рік тут пропрацювати. Ринок ЗЗР в Україні у майбутньому чекає стрімкий розвиток, для мене це великий плюс і справжня мотивація.

Пане Мортене, ви вважаєте, Україна вас прийняла гостинно? Ви комфортно почуваєтеся у нашій країні?

Мортен Педерсен: Так, мені комфортно працювати та мешкати в Україні. Люди добрі та гостинні, колектив дуже професійний і привітний. В Україні навіть клімат більш сприятливий для мене — почуваюся дуже добре. Коли подорожуєш країною, зустрічаєш багато лелек, у Данії зустріти цих птахів — велика рідкість. Вважається, що якщо ти побачив лелеку, це дуже добрий знак. А в Україні вони повсюди! Мене це надихає та завжди піднімає настрій. Напевне, я затримаюся тут надовго!


Іванна Панасюк, Наталія Помянська, AgroPortal.ua