Метод
Показник технічної ефективності відображає відношення кількості виробленої продукції до максимально можливого виробництва, використовуючи наявний набір виробничих ресурсів. У даному випадку використовувався метод Data Envelopment Analysis (DEA). Серед виробничих (вхідних) факторів враховувалися: оплата праці, матеріальні ресурси та капітал, а також решта прямих витрат, включаючи витрати на оренду землі. Вихідним фактором є грошовий еквівалент виробленої продукції. Таким чином, у вибірці визначаються «еталонні» спостереження (у нашому випадку — області), де виробляється найбільша кількість продукції у відношенні до затрачених ресурсів, а решта спостережень порівнюються з «еталонами». Для аналізу було взято зазначені показники в динаміці за три роки — 2015-2017.
Результати дослідження по сільському господарству
У 2017 році «еталонними» областями з точки зору технічної ефективності сільського господарства стали Івано-Франківська та Закарпатська. Протягом останніх років вони також показували високу ефективність. Зокрема, Івано-Франківська була «еталонною» протягом усього досліджуваного періоду (2015-2017 рр.), а Закарпатська продемонструвала дещо нижчі результати в 2015 році, проте є «еталонною» у 2016-2017 роках. Загалом, досить високу технічну ефективність (>0,95) показали також Чернівецька, Львівська, Луганська, Сумська, Полтавська та Хмельницька області. Також в ряді областей спостерігається позитивна динаміка. Лише Тернопільська область демонструє стабільну негативну динаміку протягом періоду аналізу (2015-2017 рр.). Найменш ефективними виявилися Дніпропетровська, Вінницька і Черкаська області (за результатами 2017 р.).
Результати дослідження за спеціалізацією сільського господарства (рослинництво, тваринництво)
Для виокремлення ефектів, зумовлених особливостями спеціалізації областей, розрахунок проводився як для сільського господарства в цілому, так і для окремих спеціалізацій: рослинництва та тваринництва, щорічно протягом 2015-2017 років.
Після додаткового аналізу приклад Вінницької, Дніпропетровської та Черкаської областей показує, що порівняно високий рівень технічної ефективності в рослинництві може суттєво нівелюватися досить низькою ефективністю тваринництва. На противагу цьому, в ряді областей (на прикладі 2017 року: Житомирська, Львівська та Чернівецька) тваринництво підвищує середню технічну ефективність сільського господарства.
Примітка. Обмеження дослідження
1. Результати дослідження суттєво залежать від якості даних. Похибки в національній статистиці мають прямий вплив на рейтинг.
2. З дослідження виключене місто Київ, зважаючи на те, що ми не володіємо інформацією про те, підприємства з яких саме областей зареєстровані там, а включення його як самостійного спостереження або додавання його до якоїсь області (наприклад, Київської) може призвести до похибки.
3. Регіональний метод розрахунку технічної ефективності не розкриває відмінностей всередині областей. Таким чином, суперефективні підприємства можуть перекриватися неефективними.
4. Бажано проводити поглиблений аналіз на рівні окремих продуктів, оскільки різниця технологій виробництва також має вплив на розрахунок.
AgroPortal.ua вже пакує валізи і відправляється у регіони, щоб дізнатися, чому деякі області не використовують свій потенціал на повну, а іншим це вдається якнайкраще. Ми поспілкуємося з представниками державних органів влади, учасниками ринку — не лише великими компаніями, а й одноосібниками, сформованими ОТГ, ми розповімо вам усе, що дізнаємося. Слідкуйте за оновленнями на сайті та у соцмережах за хештегом #ІндексАПК.