Час народження насіння, або Як ми порівнювали заводи DuPont Pioneer в Україні та Угорщині

18 жовтня 2017, 07:42 6424

«Українські покупці надзвичайно вимогливі до якості насіння. Це дуже стимулює нас постійно дотримуватися найвищого стандарту», — сказав AgroPortal.ua менеджер з виробництва DuPont Pioneer в Угорщині Лайош Нодь. Звісно, вимогливі. Тому ми з величезною прискіпливістю й оглядали два насіннєвих заводи: один — наш український, у Стасях Полтавської області, а другий — у містечку Сарваш, що в південно-східній Угорщині.

Важко втриматися і вкотре не порівняти насіння вітчизняного та імпортного виробництва, правда?

У партнерах — кращі фермери

Обидва підприємства найперше покладаються на своїх партнерів — фермерів, котрі вирощують для них насіння. «Спочатку довго обирали претендентів серед субпідрядників, — згадує менеджер з виробництва DuPont Pioneer в Угорщині Лайош Нодь. — Починали з 30-40 господарств. Тепер їх до 200, вони забезпечують 10-15 тис. га насіннєвих площ кукурудзи. Час від часу висіваємо ще додатково 1 тис. га соняшнику».

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Майже 20 років партнерствує із насіннєвим заводом DuPont Pioneer агропідприємець Янош Туроци з сусіднього містечка Цибаказа, вирощуючи насіння кукурудзи на 500 га. Каже, така співпраця дає багато гарантій і надійний прибуток — до €1 тис. з гектара, але вимагає роботи професіоналів, граничної відповідальності, точності дотримання технологій і заміни техніки на суперсучасну. Усі процеси, пов’язані у господарстві з насінництвом, жорстко контролюються на всіх етапах і компанією-замовником, і спеціальними державними органами.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

А от керівник ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Інтерагросервіс» Геннадій Головін навіть може згадати, як переконував керівництво компанії DuPont Pioneer, що саме його рідні Стасі біля Диканьки — це найоптимальніше місце для новітнього насіннєвого заводу. Бо все збігається: і зручна логістика, і гарні землі навколо для вирощування елітного насіння, і, головне, є тямущі та відповідальні господарі.

Керівник ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Інтерагросервіс» Геннадій Головін
Керівник ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Інтерагросервіс» Геннадій Головін

«Із першого дня присутності DuPont Pioneer в Україні орієнтуємося на досвід таких професійних аграріїв, як в «Інтерагросервісі», — говорить директор виробничого комплексу DuPont Pioneer ТОВ «Стасі Насіння» Сергій Комар. — Ми обираємо для співпраці невеликі, але по-сучасному обладнані господарства в різних регіонах України. Їх зараз понад 30. Вони однакові в головному — прагнуть ефективності, використовують найсучасніші аграрні технології, хочуть отримати максимальну віддачу з кожного гектара, тому зацікавлені у виробництві насіння. На кожному з етапів їх супроводжують наші профільні агрономи, починаючи з вибору поля та закінчуючи дотриманням кожного нюансу технології».

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

І українські, й угорські фермери визнають: все частіше звертаються по професійну підтримку агрономів  DuPont Pioneer, щоби не відставати у технологіях, не підглядати крадькома за успішними сусідами через паркан, а самим бути в лідерах.

Уся сировина для угорського заводу вирощується на зрошенні. Близькість річки Тиса сприяє цьому. В Україні вирощування насіння почалося з традиційного, але вже сьогодні більш ніж 80% ділянок гібридизації кукурудзи вирощується під зрошенням.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

До речі, компанія-замовник часто допомагає партнерам придбати чи орендувати кращу техніку, скажімо, посівну, зрошувальну, ґрунтообробну, збиральну. Янош Туроци розповів AgroPortal.ua, що у контрактах з DuPont Pioneer, зокрема, конкретно прописані умови щодо техніки та обладнання, вони наперед враховані у кінцевій ціні за готове насіння. Особливо господар наголошував, як потрібні йому кастратори (техніка для механізованого видалення волоті на кукурудзі) на насіннєвих ділянках, бо в Угорщині катастрофічно бракує робочої сили, тож перспективу бачать у щонайшвидшій автоматизації всіх процесів.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Вочевидь, тому і під час презентації нової виробничої лінії у Стасях організатори принагідно показали, скільки модернових машин-кастраторів є у них у господарстві, виставивши їх на огляд усім гостям.

Інвестиції

Підприємство у Сарваші має найбільші потужності з доробки насіння кукурудзи і працює з 1996 року. Його колега у Стасях виробив першу продукцію у 2013-му. Зате ось наприкінці нинішнього вересня ще додав соняшникову лінію.

Нам показали, скільки інвестицій поступово вкладалося в основні потужності заводу в Угорщині.

 

Щоправда, визнають менеджери DuPont Pioneer, це тільки витрати на головні потужності, загалом на заводський комплекс витрачено понад $100 млн.

У лінію кукурудзи, 6 сушарок Сарваша інвестовано $16 млн. Порівняємо: дві сушильних установки для кукурудзи Стасям вже обійшлися у $40 млн. Різницю пояснюють просто: український завод оснащено найсучаснішим обладнанням нового покоління. Приміром, у кожній нашій сушарці можна установити різну температуру для кожної камери окремо, зручно регулювати. В Угорщині вона загальна для всіх. Наші сушарки називають більш ощадливими для насіння. Зараз їх дві, а планується звести ще дві для кукурудзи.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Угорські спеціалісти так і сказали нам (навіть із неприхованою білою заздрістю): «Українці мають пишатися рівнем Стасів, тому що там обладнання топ-рівня». Пишаємося. Тим паче, що у нас наприкінці вересня запущено ще й лінію соняшнику за $5 млн. На ній заплановано виробляти від 200 до 300 посівних одиниць соняшнику за сезон. Сарваш про таку тільки мріє, в Угорщині теж роблять ставку на розширення площ під цією культурою.

Угорці реконструюють, українці нарощують

На заводі у Сарваші захоплюють масштаби. Не дивно, адже це підприємство — ключове на ринку гібридної кукурудзи. Загальна потужність всіх його сушарок — 7,2 млн тонн.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

І всюди нам демонструють динаміку: на прийманні раніше не було даху — тепер є (тут одночасно можуть приймати на доробку кукурудзу 3-х різних гібридів). Поруч із новітніми лініями сортування, де зараз працює по 12 людей, досі є старіший підрозділ, де задіяно на ручних роботах по 30-40 осіб на кожній лінії. Старий цех використовуватимуть ще два роки, доки не запустять оновлений технологічний процес.  Нині загальний штат постійних працівників на заводі складає 100 робітників, ще 350-400 — тут добирають на додаткові сезонні роботи.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Підрозділу компанії DuPont Pioneer «Стасі Насіння» пощастило — він одразу стартував саме із новітніх ліній, наприклад, застарілих конструкцій сортування ми тут не побачили. Та й уся територія виглядає по-сучасному «крутішою». Приміром, є окрема зона для відпочинку не тільки співробітників, але й водіїв фур, які доставляють сировину. Тут працює новітній технологічний транспорт, є великі пожежні ставки, захоплює модерновий дизайн зелених газонів і клумб.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Керівники угорського заводу розповідають, що можуть виконувати різні додаткові замовлення для своїх клієнтів. Скажімо, формувати окремі партії насіння під певний тип високоточних сівалок, які використовують великі агрогосподарства.

Кожен гібрид проходить повний технологічний цикл окремо й убезпечений від будь-яких змішувань. Власне, як і на українському виробництві. 

Спільні стандарти

«У першу чергу, ми намагаємось виробляти гібриди, котрих потребують ті чи інші конкретні ринки, — узагальнює  менеджер з виробництва  DuPont Pioneer в Угорщині Лайош Нодь. — Це логічно, адже зменшуємо витрати на логістику. Встигати за прогресом, бути першими на тому чи іншому ринку можемо тільки тоді, коли використовуємо місцеву продукцію».

Хоча для підтримання балансу і щоби позбутися ризиків, пов’язаних, наприклад, з кліматом, частину гібридів імпортують й з інших ринків. «Це доцільно й тоді, коли гібриди, вирощені в кращих умовах, дають очевидну урожайність на 30-40% вищу за місцеві», — уточнює менеджер.  

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Висококонкурентним насіння стає ще й завдяки тому, що політика DuPont Pioneer вимагає дотримання стандартів, котрі часто перевищують ринкові. Бренд вимагає, щоби усі його підприємства працювали на однаково високому рівні і продукували насіння гарантованої якості безвідносно до географії виробництв.

«Ми не говоримо, що виробляємо угорське насіння, — підкреслює пан Нодь. — Ми говоримо про насіння марки Pioneer. Тому й охоче обмінюємось досвідом. Недарма ж свого часу на Полтавщину відряджалися наші колеги, котрі допомагали впровадити корпоративну культуру DuPont Pioneer на заводі у Стасях».

Чверть усієї продукції заводу у Сарваші використовується в Угорщині, решта 75% експортується. 20% угорського експорту споживає Україна. Зрозуміло, угорці дорожать нашим ринком.

Стасі = кукурудза+соняшник

Відкриття нової соняшникової лінії на заводі у Стасях зібрало тут кілька сотень фермерів, а також представників дистриб’юторських компаній, місцевої влади. Подивитися нові потужності, поспілкуватися зі спеціалістами могли всі охочі.

Молодий керівник виробничого комплексу DuPont Pioneer у селі Стасі Сергій Комар підтверджує, що і польові, і агрономічні, і виробничі процеси на українському заводі чітко відповідають  технологіям світового бренду. Проби насіння на кожному етапі виробництва відправляються на експертизу у централізовані  лабораторії в Австрії та Франції, де обов’язково однаково тестується вся європейська продукція  DuPont Pioneer.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

А от науково-дослідний відділ, відкритий компанією ще до започаткування виробництва, збирає та аналізує дані з дослідницьких ділянок  вирощування кукурудзи і соняшнику в різних регіонах України. Результати надсилаються науковцям для врахування українських особливостей під час створення нових гібридів Pioneer.

Нині до 70% насіння Pioneer буде вироблятися саме в Україні, і доля вітчизняного продукту поступово зростатиме. Проте планів остаточно відмовитися від імпортного насіння у компанії немає через необхідність убезпечення від ризиків.

Джерело фото: DuPont Pioneer
Джерело фото: DuPont Pioneer

Директор компанії DuPont Pioneer в Україні Олена Дуніна нагадала: «В Україні зараз є все, щоби  робити насіння навіть краще за імпортне. Ми постійно шукаємо партнерів для вирощування насіння, яке б відповідало світовим стандартам Pioneer». Надто обережні фермери  можуть порівняти насіння Pioneer імпортного та українського виробництва, спостерігаючи за ним на своїх угіддях в рамках програми  раннього прогнозування. «Так ми вже переконали багатьох аграріїв і допомогли утвердитись  репутації  гібридів локального виробництва, — говорить Олена Дуніна. — Україна не тільки виробляє кукурудзу на насіння, але й експортує до Європи. І це найкраще підтвердження його високої якості».

Наступного сезону вже надійде в комерційний продаж і насіння соняшнику з нової лінії заводу у Стасях. DuPont Pioneer очікує, що вже ближчим часом третину, а то й половину  потреб соняшнику в Україні покриватиме вітчизняним насінням.


Ірина Садова, AgroPortal.ua