«Одна із причин, чому ми пережили кризи в Україні впродовж останніх 10 років, — це вирощування кондитерського соняшнику», — говорить Максим Бернацький.
Джерело фото: AgroPortal.ua
Ось його аргументи.
Під час криз допомагає вижити нормально налагоджений експорт
У нас дві експортно орієнтовані культури — насіння кукурудзи та кондитерський соняшник. Відправляємо їх у різні регіони і так страхуємося від ризиків. Кондитерський соняшник має середньоземноморський напрямок. Різновекторний експорт дає гарантовану валютну виручку, що забезпечує стабільність. Можемо підвищувати зарплату своїм співробітникам, будуємо додаткові потужності.
Ціна кондитерського соняшнику завжди цікава, хоча і коливається в різні роки
Вартість цієї культури за останні роки варіювала у межах $500-1200 за т. Її ринок порівняно невеликий, тому поява кожного великого гравця позначається на цінах. Дуже впливає загальнополітична ситуація, наприклад, революція в Єгипті та сирійська криза. В Україні конкурентів фактично немає. На зовнішньому ринку одним з найбільших постачальників кондитерського соняшнику є Китай, а у Європі — Болгарія.
Урожайність кондитерського соняшнику дуже стабільна
Якщо у несприятливі роки, скажімо, кукурудза знижувала показники дуже помітно, то кондитерський соняшник не те що урожайність не погіршував, але навіть не змінював період вегетації через посуху. Усі несприятливі умови на нього впливали набагато менше. У цьому теж своєрідна гарантія, страховка.
Кондитерський соняшник точно не буде конкурентом соняшнику олійному
Його склад відрізняється від стандартного балансом олії та білка. Якщо в олійному олії 38-45%, то в кондитерському — менш ніж 30%. Відповідно, готова продукція не гіркне, довше зберігається, приміром, на полицях магазинів. Це новий важливий продукт для здорового харчування, дуже чутливий до зворотного зв’язку із споживачем.
Кондитерський соняшник порівняно легкий у вирощуванні, якщо аналізуємо польовий аспект
Ця культура не потребує жодних особливих агротехнічних прийомів, крім хіба що трохи меншої щільності висіву і підвищеної уваги до термінів збирання. Ми також проводимо обов’язкову десикацію. Але кондитерський соняшник вимагає великої уваги і спеціалізованого обладнання на етапі доробки — сушки, очищення, калібрування.
Майже 10-річний досвід вирощування такого соняшнику переконав в абсолютній перевазі гібридів над сортами
Мова не стільки про урожайність, скільки про вихід каліброваного насіння. Якщо з сортів можливо фактично отримати 40% потрібного ділового соняшнику, то з гібридів — 90 чи навіть 96%. Гібриди відрізняються більш синхронними фазами вегетації — усі рослини одночасно сходять, зацвітають, підходять до зручнішого збирання. У такій технологічності легкість для виробника, стабільність показників для переробника, прогнозований улюблений смак для споживача. Цікавим нововведенням щодо кондитерського соняшнику стало застосування Клеарфілд-технології, завдяки якій за один прохід вдавалося позбуватися у тому числі проблемних бур’янів. Ми сповідуємо виключно ґрунтозахисні технології, тому нам важливо контролювати різні форми бур’янів по вегетації. Гібриди дозволяють з року в рік мати передбачуваний результат.
Завдяки кондитерському соняшнику ми ефективно дозавантажуємо свої потужності з доробки насіння
Його виробництво не закінчується на полі, а потребує ретельної доробки, якісного калібрування. У нашому насінницькому господарстві таким чином і класне обладнання не простоює, і водночас отримуємо високу додану вартість.
Кондитерський соняшник — продукт для середніх господарств
Це більше, ніж нішовий продукт. Він потребує кваліфікації і об’єму. Вирощена на 10 га партія нікого не зацікавить. Водночас ця культура і не для холдингів, бо вони орієнтовані на більш оптові товари і партії.
Особливість України в тому, що у нас не їдять смугастого соняшнику
Якщо хочемо догодити нашому внутрішньому ринку, то потрібно культивувати великий чорний кондитерський соняшник. Такий продукт українцям зрозумілий. Практично одночасно з усією Європою такий соняшник представляє компанія NuSeed гібридами Onyx. Буду спостерігати: цікаво, як відгукнеться український споживач. Гібридним кондитерським соняшником українські виробники логічно замінюватимуть низькопродуктивні сорти, щоб отримати високу ефективність, гарні прибутки з гектара. Зараз спеціалісти кажуть, що наші переробники вже потребують 2-3 тис. тонн насіння кондитерського соняшнику на сезон. Отже, відкривається потенціал внутрішнього ринку.
Для довідки: компанія NuSeed 1 листопада 2017 р. анонсувала вихід на український ринок високоліквідного гібриду кондитерського соняшнику під назвою Onyx. Мова йде про два гербіцидно-толерантних гібриди — Onyx 307 та Onyx 304. Як зазнають представники компанії NuSeed, головний аргумент на користь гібридів — наявність попиту на кінцевому ринку, дуже високі врожайні та агрономічні якості, зокрема, ознака толерантності до гербіцидів Clearfield для боротьби зі складними бур'янами, такими як вовчок (Orobanche).
Ірина Садова, AgroPortal.ua