Солодкий успіх: як виростити якісний цукровий буряк?

10 лютого 2017, 07:00 6528

«Адама Україна» знає точну відповідь на це запитання, бо має найбільше зареєстрованих на цукровому буряку продуктів — 14 — та є основною компанією на теренах України із захисту солодкої культури!

Саме з аналізу технологій вирощування цукрових буряків розпочала компанія сезон зустрічей із партнерами-агровиробниками.

AgroPortal.ua відвідав таку зустріч 24 січня 2017 р. у Володарці на Київщині, де представники Центрального регіону «Адама Україна» зібрали керівників господарств та агрономів із Київської, Вінницької, Черкаської, Чернігівської, Житомирської, Сумської, Полтавської областей, щоб обмінятися досвідом і обговорити технологічні нюанси.

Олександр Іващенко, академік-секретар відділення рослинництва Національної академії аграрних наук України
Олександр Іващенко, академік-секретар відділення рослинництва Національної академії аграрних наук України

Упевнені лідери

Директор Центрального регіону компанії Андрій Іщук нагадав, що вагома частина засобів захисту цукрового буряку постачається саме компанією «Адама Україна». Фактично кожен другий гектар під цією культурою покривається препаратом Голтікс™ Голд. «Ми почуваємося дуже впевнено, адже найближчі гравці на ринку захисту буряків відстають від нас удвічі за обсягами посівів, на яких працюємо», — уточнює він.

У товаристві «Арчі» завжди використовують Голтікс™ Голд через те, що гербіцид має дуже м’яку дію на культурну рослину. «Застосовуємо препарат у найбільш чутливі фази розвитку бур’янів, розуміючи, що шкоди для культури ми не отримаємо, оскільки це є важливим аспектом у вирощуванні! Є перевага і перед контактними гербіцидами, особливо, коли дощі йдуть, поле мокре або ж очікуються опади, існує небезпека змивання препарату, — ми ж вчасно застосовуємо Голтікс™ Голд», — каже заступник головного агронома з точного землеробства товариства «Арчі» Ігор Ямковий.

На особливій м’якості інноваційного селективного гербіциду Голтікс™ Голд по відношенню до культури і водночас його жорсткості у боротьбі з однорічними дводольними та злаковими бур’янами наголошують і в агрофірмі «Колос», що у Сквирському районі Київщини.

Через навалу бур’янів деякі господарства минулого року втратили до 40% урожайності, у «Колосі» ж за підсумками сезону 2016 року отримали до 1060 ц/га цукрового буряку на ділянках, де працювали спільно з компанією «Адама Україна» за її технологією.

«Попри високі витрати на вирощування, ця культура в господарстві показує найвищу середню рентабельність — 70%. І це не межа. Знаємо, що дехто досягає і 100%, і 120%. Є куди рости», — впевнено аналізує показники головний агроном «Колоса» Олександр Паламарчук.

Господарство практикує буряки на площах 150 га, скільки дозволяє продумана сівозміна. Застосовують одразу 3-4 різні схеми догляду.

Олександр Паламарчук, головний агроном агрофірми «Колос»
Олександр Паламарчук, головний агроном агрофірми «Колос»

Буряк вчить динамічності

Цукровий буряк — високотехнологічна і дуже специфічна культура, тому виробники ніколи не дотримуються постійної технології, мусять бути дуже динамічними, творчо віднаходити підходи.

Агроном ТДВ «Шамраївський цукровий завод» Анатолій Мельник минулого сезону опікувався 440 га буряку. Його господарство запланувало ще й збільшення площ. Говорить, із впевненістю буде розширятися завдяки тому, що теж практикує прості рішення від надійного партнера.

«Минулого року за рекомендацією спеціалістів «Адама Україна» скористалися препаратом  Супрім ™. На демоділянках у нас одна із насіннєвих компаній його не застосувала через експерименти, і результат у них був плачевним, тому ми зрозуміли, наскільки правильно вчинили», — додає він.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Презентація технології захисту цукрових буряків

Технолог з агрономії господарства «Сігнет-Центр» Попільнянського району Житомирської області Олексій Панков розповідає, що заплановану урожайність у 500 ц/га навіть трохи перевищили, отримавши в середньому по 517 ц/га цукристих. І показник щороку росте. Маючи 3 тис. га буряків, збираються ще збільшувати площі під цю культуру, хоча, визнають, сильно потерпають через посуху.

Господарство застосовує триразовий обробіток, використовуючи препарати базової групи. Проти злакових, які докучають особливо, активно застосовують селективний гербіцид Агіл™ компанії ADAMA. «Регулярно ним користуємося, адже знищує більшість однорічних та багаторічних злакових бур’янів і діє дуже швидко завдяки активатору у своєму складі», — підказує Олексій Панков.

Вирахувана ефективність

Головний агроном «Колоса» Олександр Паламарчук показав чіткі розрахунки усіх витрат, виручки, прибутку, зафіксовані на технології, спільній із компанією «Адама Україна». Кожен міг зробити висновки для себе, порівняти зі своїми параметрами. Економічна ефективність вирощування цукрових буряків з використанням системи компанії «Адама Україна» показала рентабельність 166%. При цьому річний рівень вологи у регіоні становив 481 мм.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Дискусія фахівців

Упродовж усього  робочого дня професіоналів консультував і академік-секретар відділення рослинництва Національної академії аграрних наук України Олександр Іващенко. Він, за словами Андрія Іщука, «перевертає свідомість, ламає стереотипи щодо ставлення до цукрового буряку, доводячи, що для отримання гарантованого результату на цій особливій культурі замало просто знати стандартну технологію».

Треба повністю скласти пазл з різних факторів — і фінансових, і природних, щоби домогтися і гарного урожаю, і вигоди у вирощуванні. У цьому і полягає секрет солодкого успіху.


Ірина Садова, AgroPortal.ua