Президент Зеленський. Що буде з агросектором?

01 травня 2019, 10:00 3779

Перемога Володимира Зеленського на виборах Президента України викликала неоднозначну реакцію в суспільстві. Для агросектору — це, насамперед, невизначеність, оскільки в його передвиборчій програмі по сільському господарству були досить розмиті обіцянки, як і не було заяв після закінчення виборів на цю тему.

Не варто, звичайно, забувати, що Україна — парламентсько-президентська республіка. Це означає, що не всі питання вирішує Президент. Тим більше коли на носі саме парламентські вибори, поки незрозуміло, хто отримає більшість.

Паніку поспішає заспокоїти чинний Прем'єр. На останньому засіданні уряду Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що, незважаючи на те, як надалі буде складатися політична ситуація, парламент робитиме все для підтримки реформ.

«Те, якою держава буде завтра, залежить від кожного з нас. Ключ успіху розвитку економіки та бізнесу в майбутньому — це спільна робота парламенту і Президента», — зазначив Прем'єр. За його словами, ще багато чого може змінитися після парламентських виборів, але навряд чи в негативний бік.

  

Інвестори вимагають реформ

Засновник інвестиційної групи UFuture Василь Хмельницький навіть написав особисте звернення до нового Президента, де окреслив основні галузі, яким потрібна особлива підтримка, в тому числі й агросектор. Він підкреслив, що Україна сама може виробляти всі ті продукти, які зараз імпортує.

«Захист національного виробника і стимулювання власного виробництва — питання економічної безпеки. Це створення робочих місць, додана вартість, податки, оновлена інфраструктура», — зазначив інвестор. За словами Хмельницького, для зниження тиску на діючий малий і середній бізнес — як український, так і іноземний — варто обмежити повноваження ряду структур, які взагалі не повинні займатися економікою.

У Європейській Бізнес Асоціації (ЕВА) також озвучили очікування від Зеленського. Зокрема, в EBA вважають, що дуже важливо зберегти позитивний темп розвитку індустрії та примножити темпи зростання. «Агросектор — одна з найбільш перспективних галузей української економіки для інвестування, яка може стати справжнім драйвером економічного зростання країни», — вважають в ЕВА.

  

А це буде неможливо без вирішення земельного питання — бізнес чекає якнайшвидшого впровадження оптимальної моделі вільного ринку землі сільськогосподарського призначення; без вирішення проблеми сірого ринку зерна, агрологістики, зокрема, браку вагонів-зерновозів і локомотивів, оскільки аграріям просто не буде на чому вивозити урожай.

«Ми очікуємо, що в подальшому буде відновлено відшкодування ПДВ під час експорту сої та ріпаку, і в цілому не допущені будь-які затримки з відшкодуванням ПДВ, як і вирішена проблема відшкодування старих сум, які не потрапили до Тимчасового реєстру ПДВ; а також, що на український ринок будуть безперешкодно надходити інноваційні ЗЗР», — повідомили в EBA.

Це ті базові проблеми, про які в ЕВА говорять давно, але які нікуди не зникають. Асоціація сподівається, що спільно з державою все ж вдасться знайти шляхи їх вирішення в найближчому майбутньому.

Генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала відзначив, що новий Президент і Верховна Рада направлять свою енергію в першу чергу на встановлення верховенства права, боротьбу з корупцією і обмеження впливу олігархів. «І зовнішні (1,2% ВВП), і внутрішні інвестиції (17% ВВП) знаходяться на дуже низькому рівні, який не дозволяє прискорити економічне зростання і скоротити відставання України від західних країн-сусідів», — повідомив він.

 

Від виборця до кадрових призначень

Вибір нового Президента означає, що будуть кадрові зміни в багатьох державних органах. Але для цього потрібна більшість у парламенті. Політолог Роман Бортник каже, що зараз Зеленський сконцентрований на формуванні фракції у Верховній Раді. «Зі старими політиками команда буде домовлятися неформально. Номінально, по можливості всіх старих будуть зачищати з системи. Є істотна можливість зміни ролей», — вважає політолог. За його словами, не можна виключати і зовсім інші варіанти розвитку подій, як, наприклад, абсолютно випадкову коаліцію не на користь Президента.

Разом із тим, все починається з виборців, які голосують за тих чи інших політиків. На думку економіста Олександра Охріменка, питання не стільки в політиках і чиновниках, скільки в українцях, які їх обирають. «Українці самі не хочуть платити податки, з цієї причини у нас великий тіньовий ринок, багато контрабанди та фальсифікату. Несплата податків — це теж крадіжка. А влада краде просто в інших масштабах», — говорить економіст. Він вважає, що якщо до влади прийде людина, яка дійсно скаже, щоб всі платили податки, народу і бізнесу навряд чи таке сподобається.

Політолог Сергій Биков каже, що якщо чинний політикум захоче «покласти» Володимира Зеленського, то вони йому просто не дадуть можливості створити нову коаліцію і призначити новий парламент. «Вважаю, що більшість нинішніх міністрів повинні піти у відставку разом із Прем'єром. І питання не в їхній ефективності, а в тому, що потрібно впроваджувати зміни і дати кредит довіри, який дали люди Володимиру Зеленському, і створити умови для того, щоб новий Президент міг впроваджувати свої реформи», — повідомив політолог.

А що відносно агросектору? Адже в своїй команді Зеленський не представив людини, яка би відповідала за питання сільського господарства. Як зазначає член правління «Інституту національної політики» Марина Багрова, при Зеленському в аграрній сфері, так само як і в інших галузях, слід очікувати великого кадрового оновлення.

«Поки питання про те, хто стане міністром аграрної політики, ще не вирішене. Це проясниться тільки після парламентських виборів, коли оновлений 9-й склад депутатів Верховної Ради буде приймати рішення про затвердження на посаді міністрів, в тому числі й міністра аграрної політики», — окреслила політолог. За її словами, поки ж до затвердження нового міністра відомством буде завідувати діюча в.о. 


Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua