Мале село з великими амбіціями. Визначено переможця конкурсу Неймовірні села України 2020

12 лютого 2021, 06:55 8802

Село Маломиколаївка Дніпропетровської області здобуло перемогу у V Всеукраїнському конкурсі «Неймовірні села України 2020» та отримало головний приз — 100 тис. грн на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Представникам села Маломиколаївка вдалося переконати членів Експертної ради, що саме їхній бізнес-проєкт із виробництва цукатів із овочів та фруктів, що передбачає придбання обладнання для виготовлення цукатів, найбільше потребує підтримки.

«Особисто мене вразило, що 40 жінок зібралися (а у селі всього 278 мешканців) і почали думати, яким чином зберегти своє село, створивши комерційний проєкт. Будьмо відверті, українцям загалом складно згуртовуватися та ще й спільно заробляти, тому приклад цієї громади дійсно вражає. Хотілося б, щоб подібні ініціативи ширилися по всій Україні та ставали показовим прикладом для інших сіл: об’єднуватися навколо спільної мети заради покращення рівня життя у сільській місцевості, давати новий поштовх розвитку села», — зазначає один із членів Експертної ради конкурсу, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса.

Радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні, член Експертної ради конкурсу Рейнауд Наутен підтримує тезу, що найцінніший скарб — це люди, мешканці українських сіл, люди, які піклуються про розвиток своєї громади та шанують історію своєї землі, працюють над розбудовою сталих сільських територій з турботою про довкілля. 

N.B. Нідерланди сприяють досягненню Цілей сталого розвитку в українських селах

«Люди, які розробляють проєкти, щоб забезпечити себе гідним доходом, та заохочують інших відповідально вести свій бізнес. А ще це люди, які докладають зусиль, щоб популяризувати своє село на всю Україну», — наголошує він.

Представник від села-переможця каже, що перемога в конкурсі — не головне, важливіше, що це — поштовх до того, щоб люди почали діяльність, щоб Маломиколаївка не зникла з карти України, як зникають маленькі українські села. Вони переконані, що Маломиколаївка стане столицею цукатів і сухофруктів в Україні. 

«Наше село є гарбузовою столицею України, тут кожне домогосподарство займається їх вирощуванням. Саме тому ми вирішили, що можна з гарбузів робити класний, а головне — корисний продукт — цукати. Тож наша перемога — це лише перший крок до реалізації великої мрії домогосподарок нашого села», — зазначає староста Петрівського старостинського округу, до якого належить село Маломиколаївка, Світлана Гарнадко.

Окрім того, Маломиколаївка отримала відзнаку від Всеукраїнської асоціації громад: протягом 2021 р. село матиме комплексну консультаційну підтримку з питань розвитку громади. 

«Всеукраїнська асоціація громад насамперед переймається питанням розвитку сільських територій, і ми розуміємо, що до цього часу в Україні немає цілісної політики сільського розвитку, навіть невідомо, яке з трьох міністерств нині цим займається. Тому будь-які ініціативи, які сприяють саморозвитку громади, дуже цінні, і їх потрібно знаходити, виокремлювати та відзначати. Цього року було дуже складно обрати як село-переможця конкурсу, так і село для спеціальної відзнаки Всеукраїнською асоціацією громад, оскільки кожен представлений бізнес-проєкт запускає процеси розвитку», — наголошує член Експертної ради конкурсу, директор з розвитку Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам'юк.

У свою чергу громадська діячка, член Експертної ради конкурсу Ольга Трофімцева додала, що громадам варто кооперуватися, адже є більш заможні й менші села, та разом рухатися далі. 

«Насправді добре, що в селах розуміють, що ніхто до них не приїде з Києва чи Нідерландів для того, щоб зробити щось. Так, можуть допомогти, але решта — залежить від громади, від молоді, яка живе в селах, яку потрібно залучати до активної участі в житті громади», — зазначає Ольга Трофімцева.

Компанія «Бейкер Тіллі Україна» цього року мала свою номінацію у конкурсі «Неймовірні села України 2020». Представники компанії обрали одне з 15-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, для співфінансування їхнього бізнес-проєкту. Цим селом стали Підгайці Волинської області. 

N.B. Неймовірні села України 2020: Baker Tilly частково покриє витрати на реалізацію проєкту громади

«Наш проєкт з упровадження комплексного підходу до поводження з твердими побутовими відходами — це ініціатива самих жителів села. В рамках проєкту ми плануємо закупити 12 контейнерів для роздільного сортування сміття. Це лише перший крок до побудови економічного та екологічного ланцюгів, які знайдуть своє місце у інших проєктах нашої громади, адже еко має стати стилем життя», — говорить начальник відділу регіонального розвитку, проєктної та інвестиційної діяльності Підгайцівської ОТГ Тетяна Сігуа.

На впровадження даної ініціативи «Бейкер Тіллі Україна» надає 50 тис. грн.

«Громада села Підгайці не потрапила до фіналу конкурсу, але вони дуже sustainable, і їхній проєкт дуже корелюється зі стратегією нашого «зеленого» офісу. Я дуже радий, що питання побутових відходів із просто ідеї стає реальністю, це питання, яке має вирішуватися не лише зверху, а й знизу, тобто із села, бо все це в кінцевому підсумку і формує сталий розвиток громад», — впевнений партнер компанії «Бейкер Тіллі Україна» напрямку Advisory services Андрій Каліушенко.

Всі фіналісти конкурсу також отримали річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.

N.B. Incredible & Sustainable: як в Україні обирали неймовірне село

AgroPortal.ua вітає всіх учасників, фіналістів і переможця та наводить найцікавіші цитати сіл-фіналістів:

Саджавка, Івано-Франківська область

Дар’я Цісар, спеціаліст з програмного забезпечення Коломийської територіальної громади: «Такі конкурси, як «Неймовірні села України», дуже важливі для сталого розвитку територій, адже окрім безпосередньо розвитку сільських територій та громад, вони надають можливість для мотивації жителів самого села».

Головчинці, Хмельницька область

Лариса Шуляк, активістка села: «Хоч у нас невелике село, але ми дуже хочемо розвиватися. Ми вже працюємо над удосконаленням свого проєкту й упевнені, що все у нас вийде, адже головне — вірити в те, що робиш».

Сосонка, Сумська область

Оксана Тиха, активістка села: «Участь у цьому конкурсі — це вже перемога для села і нашої громади, адже ми об'єдналися навколо однієї мети. А також цей досвід допоможе в подальшому в реалізації інших проєктів».

Андріївка, Дніпропетровська область

Ольга Кримова, спеціаліст інвестицій виконавчого комітету Покровської селищної ради: «Наше село вперше бере участь у такому конкурсі, тому для нас це насамперед досвід, який ми будемо використовувати в подальших наших проєктах».

Очканівка, Полтавська область

Олексій Івженко, начальник відділу економічного розвитку та залучення інвестицій Диканської селищної територіальної громади: «Сільські території не представлені в міських радах. Там, мабуть, навіть і не знають, де знаходиться село Очканівка. Можливо, завдяки даному конкурсу влада все ж зверне увагу на сільські території».

Горбове, Чернігівська область

Валентина Дєдкова, староста Горбівського старостинського округу: «Цей конкурс об'єднує людей, дає поштовх досягати нових результатів, додає впевненості людям у тому, що в згуртуванні — сила. Громадська ініціатива — це те, що зараз потрібно для нас, тому берімося разом і робімо».

Санжійка, Одеська область

Наталія Цісар, директор Дальницької школи: «Головна мета конкурсу — це підтримка золотого фонду села — людей, а також дітей, оскільки вже в школі потрібно починати виховувати любов до сільського господарства, щоб потім село отримало справжніх господарів». 

А тим часом наші села-фіналісти та експертна рада конкурсу «Неймовірні села України 2020» продовжують ділитися своїми враженнями у Facebook.