Дні агротехнологій УКАБ: сійтеся правильно та модно

26 квітня 2017, 07:00 5722

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) другу сезонну зустріч аграріїв-практиків організувала у селі Велика Олександрівка Бориспільського району на Київщині. Кілька сотень учасників з різних областей України приїхали подивитися сівалки шістьох різних виробників у роботі на полі господарства «Агро-Регіон».

Усім поставили спільне завдання: однаково підготовлене насіння соняшнику якнайточніше розподілити у рядку і дотриматись глибини закладання. До того ж агрегати показували себе у двох швидкісних режимах — на 8 і 14 км/год.

«Мені дуже важливо було переконатися, чи правильну швидкість ми обираємо, — поділився враженнями агроном ТОВ імені Шевченка з Чорнобаївського району Черкаської області Олександр Собченко. — Для нас, наприклад, оптимально 8 км/год. Їхав подивитися й інші сівалки, бо плануємо придбати нові. Тут їх зручно зібрали разом на одному полі — де ще таке побачиш!».

Свої актуальні агрегати відважилися продемонструвати у живому конкурентному середовищі, зокрема, такі виробники як: Horsch, KUHN, Challenger, VADERSTAD, Monosem і POTTINGER.

Демонстрація роботи сівалки Horsch
Демонстрація роботи сівалки Horsch

Переважно, орієнтувалися на сівалки точного висіву, але показали і технологію суцільного посіву. Арбітри імпровізованого змагання — агрономи Юрій Лисак та Олександр Гірман вважають таку альтернативу досить цікавою: «Більшість схиляється  до точного посіву, навіть вже на пшениці. І це природно, точний висів — то гарантія для будь-якої культури. Але і технологія суцільного посіву має право на існування. Особливо для невеликого фермера, який зможе однією сівалкою закривати широкий спектр культур».

Експерти визнали, що практично всі учасники успішно справились з іспитом на якість посіву. Розкопуючи рядки в імпровізованому ринзі і вимірюючи точні відстані, прискіпливо визначали  відхилення у глибині закладання, прикрі пропуски, зсуви насінин через швидкість. А деякі агрегати навпаки несподівано краще показали себе саме на швидкості.

Демонстрація роботи сівалки KUHN
Демонстрація роботи сівалки KUHN

Навряд чи ще десь можна буде побачити в роботі таку кількість фахівців зі спеціальними лопатками і рулетками, як на Дні агротехнологій УКАБ. Можливість дослідити рядки, глибини, перевірити роботу кожного агрегату була у всіх учасників і вони нею скористалися сповна.

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

За роботою навприсядки над рядком застаємо і французького гостя — це регіональний представник з продажів техніки Monosem Людовік Кнаб. Каже, у Франції теж влаштовують подібні зустрічі, правда, на посівах цукрового буряку.

«Це завжди корисно, коли спілкування відбувається не статично у кабінетах, а безпосередньо в роботі. У конкурентному середовищі усі показують себе ефективніше. І до того ж є можливість виробникам поспілкуватися напряму із користувачами своєї техніки», — констатує він.

Керівники господарств спостерігали і за іншими нюансами.

Демонстрація роботи сівалки Challenger
Демонстрація роботи сівалки Challenger

«Це вам не рекламні проспекти і слайди про сівалки, які показують в офісах, — говорить Володимир Кравцов, операційний директор групи компаній «Агро-Регіон», на полі якого якраз і відбуваються події. — Тут видно конкретні результати: іди і дивися. При чому важливо, щоби на такій події були присутні не тільки агрономи та інженери, а й керівники. Чому, наприклад, провалила перший етап знана сівалка-зірка? Знаю її властивості давно, вона насправді чудова. Просто видно роботу команди. Топ-менеджери добре зрозуміли суть того, що відбувається. Класний полігон для того, щоб робити висновки не тільки за буквальними результатами. Задоволений, що усі ці виробники зібралися разом саме на нашому полі. Для нас це величезна можливість».

Демонстрація роботи сівалки VADERSTAD
Демонстрація роботи сівалки VADERSTAD

Аргументи для остаточних висновків Володимир Кравцов пообіцяв збирати упродовж усього сезону: «Кожні 2 тижні над цією ділянкою ми запускатимемо дрони і детально моніторити ситуацію. Фотоматеріали надсилатимемо і в УКАБ — хай усі учасники теж будуть в курсі. Побачимо: насіння, посіяне яким агрегатом і за якою технологією, зійде першим, як розвиватимуться сходи. Звісно, доведемо експеримент і до завершення — з’ясуємо результат за врожаєм».

Аграрії із Запорізької області приїхали на поле за 800 кілометрів, кажуть, не просто подивитися техніку, головне — проаналізувати технології і обрати найоптимальніше для себе.

Демонстрація роботи сівалки Monosem
Демонстрація роботи сівалки Monosem

Найактивніше розпитували усіх учасників, як обрати оптимальну  швидкість для своєї сівалки, як уникати двійників і не допускати пропусків, як налаштуватися на посів по волозі, тощо. Допитувались у виробників, яку передпосівну обробку доцільніше використовувати перед застосуванням їх висівних агрегатів, зупинялися на способах і ролі прикотування.

Над ділянкою, де тільки-но пройшла сівалка, точилася справжня запекла дискусія: яку якість і на якій швидкості насправді готові забезпечити агрегати. Зрештою одне із господарств уклало справжнісіньке парі з виробником техніки, котрий зголосився привезти свою сівалку і запустити її паралельно із агрегатом, котрий дотепер там працює. Вдарили по руках і навіть пресу запросили. Такий от здоровий азарт на Днях агротехнологій.

Демонстрація роботи сівалки POTTINGER
Демонстрація роботи сівалки POTTINGER

Зібрати таких же зацікавлених учасників пообіцяв ще на двох подібних заходах нинішнього сезону генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький. Це буде етап обприскування та основна ґрунтообробка у вересні.


Коментарі учасників


Андрій Горобець, менеджер з розвитку продуктів компанії AMAKO

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

«Ми представляємо сівалку Challenger 9108, 8-рядкова (робоча ширина 11,2 м). Агрегат дообладнаний системою Presicion planting (точного висіву), цей концепт на ринку США вже представлений більше 20 років, в Україні тільки набирає обертів. Система складається із гідравлічного вакуумного приводу, що містить турбіну, повітряпроводів і власне висівального апарату та електродвигуна, який встановлений не по центру диску, а збоку (таким чином він може зупинитися в будь-який момент). Також встановлена система Delta force, яка регулює тиск кожної секції окремо, таким чином система автоматично контролює глибину висівання насінин на одному рівні, агрегат не переущільнює ґрунт і здійснює менший тиск на кореневу систему. Сівалка дозволяє уникнути втрат урожаю на кукурудзі 99,8 %, а на соняшнику — 98-98,5%».


Олексій Сірий, представник компанії «Агріматко Україна»

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

«Сьогодні ми представляємо 8-рядкову (робоча ширина 5,6 м) сівалку Monosem NX ME на електроприводі. Вища точність висіву забезпечується тим, що висівний апарат працює від автономного електроприводу, який стоїть на кожній висівній секції. Тиск на сошник становить 240 кг, постійна глибина посіву досягається за рахунок амортизатора, маса бочок з добривом переноситься на висівні секції, тому глибина посіву постійно підтримується. Також є колеса посівної глибини, вони працюють автономно одне від одного, сам сошник є унікальним: між ним стоять як диски, так і анкери. Насіннєпровід досить довгий, має форму жолоба, і коли насінина падає, то доводиться до самого ложа».


Сергій Осадчий, представник компанії Horsch

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

«Сьогодні ми презентували 24-рядкову (робоча ширина 16,8 м) сівалку Maestro 24 SW. На добу вона може обробляти від 40 до 60 га, залежно від організації господарства. Посівний агрегат містить великий бункер на 7 тис. л під добрива та 2 тис. л під посівний матеріал, що дозволяє не витрачати час на заправку та економить час. Ще один важливий аспект — це гідравлічне довантаження секцій. Сівалка може сіяти різними нормами, включати секції. Вона адаптована до систем точного землеробства. Ми можемо працювати від моніторів, також можемо вести онлайн спостереження сівалок».


Володимир Мірненко представник компанії POTTINGER

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

«У нас сьогодні представлена сівалка TERRASEN C6 Fertilizer (робоча ширина 5,6 м). Технологія посіву соняшника суцільним методом. В Україні ми з 2011 року практикуємо цю технологію посіву соняшника на міжрядді 12,5 см. У агрегата є багато переваг. За рахунок хаотичного розподілу насіння на полі, ми отримуємо рівномірний розподіл площі та на два тижні раніше змикання рядів. Це означає, що на два тижні раніше сонце перестає сягати до землі, менше випаровується волога. Як мінімум від одного обробітку гербіцидами можна відмовитися. Індивідуальна паралелограмна навіска на кожному сушнику дозволяє дотримуватися глибини висіву. Цей посівний комплекс за 6 років жодного разу не отримав врожайність нижчу, ніж на сівалках точного висіву».


Ігор Лоботенко, регіональний менеджер компанії VADERSTAD

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

«Основна перевага техніки полягає у використанні технології power shoot, що є винаходом компанії VADERSTAD. За рахунок додаткового тиску повітря насінина ніби вистрілює, гумове колесо вловлює її і притискає на тверде вологе ложе, що значно покращує контакт із ґрунтом, відповідно проростання йде швидше. Сівалка працює з системою Trimble — для посекційного відключення на перекриттях, коли досіваються краї поля, щоб економити на посівному матеріалі. Крім того, компанія дає гарантію на техніку два роки».


Борис Онищенко, менеджер з регіонального розвитку компанії «КУН-Україна»

Джерело фото: AgriEvent
Джерело фото: AgriEvent

 

«У нас сьогодні представлена Maxima 2 TRX, 16-рядкова (робоча ширина 11,2 м) для просапних культур. З великим бункером 4300 л під добрива та бункером під насіння 1300 л. Працює система автономної гідравліки, стоять 4 насоси, 3 мотори, які подають посівний матеріал і добрива. Також на агрегаті є датчики на висів, система контролюються просіви, «двійники», яка діє і на добривах. Вакуумний дозуючий апарат для якісного висіву. Середня продуктивність такої сівалки становить 100-150 га в день. Ми рекомендуємо сівалку для середніх господарств».


Ірина Садова, AgroPortal.ua