Чим вимірюється результативність «аграрного вечора» у парламенті

22 вересня 2016, 07:00 3122

Позавчора у Верховній Раді України відбувся черговий довгоочікуваний «аграрний день», хоча правильніше було б сказати — «аграрний вечір», адже розгляд питань аграрної політики був запланований в порядку денному на вечірнє пленарне засідання.

Але і о 16:00 парламентарі не змогли відразу розпочати розгляд аграрних питань.

«Ми маємо два законопроекти, які в нас залишилися боргом від дня місцевого самоврядування, — № 4772 і № 4773, а потім маємо блок аграрних питань, до яких ми п'ять раз не встигали дійти», — повідомив голова парламенту Андрій Парубій, і тільки після півгодинного розгляду питань децентралізації народні обранці взялися за аграрну політику.

Загалом, із 11-ти запланованих для розгляду законопроектів було фактично розглянуто 7, з яких 5 прийнято як закони:

  • № 0106 «Про ратифікацію Фінансової угоди (Проект «Основний кредит для аграрної галузі — Україна») між Україною та Європейським інвестиційним банком»;
  • № 2150а «Про внесення змін до Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для споживання людиною» (щодо узгодження його положень у сфері поводження з продуктами тваринного походження, що належать до категорії ІІ, з вимогами законодавства ЄС)»;
  • № 2920 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімального строку (не менш як 10 років — прим. авт.) оренди земельних ділянок сільгосппризначення, на яких проводиться гідротехнічна меліорація», яким визначається обов’язок орендарів сприяти належній експлуатації відповідних меліоративних систем та об‘єктів інженерної інфраструктури таких систем на даних ділянках.
  • № 3006 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли».
  • № 2739 «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного виноматеріалу (не придбаного), який також доповнено деякими змінами.

Альтернативний законопроект № 2739-1 було знято з розгляду за проханням його автора.

Не вдалося прийняти позитивне рішення по законопроектам:

  • № 4573 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання меліорованих земель та меліоративних систем»;
  • № 2842 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення суперечностей у сфері ліцензування».

У результаті голосувань дані законопроекти були відхилені парламентом і, відповідно до Регламенту ВРУ, можуть тепер лише заново бути внесені в парламент під новим номером і повинні проходити всю процедуру розгляду спочатку.

Перший законопроект був спрямований на забезпечення відновлення ролі меліорованих земель у продовольчому та ресурсному забезпеченні держави, встановлення відповідальності за недбале ставлення до меліорованих земель та меліоративних систем, використання зрошуваних земель у поливному режимі, збереження і відтворення родючості ґрунтів.

Другим законопроектом пропонувалося внести зміни до Закону «Про оцінку земель» та до Земельного кодексу, які передбачають законодавче закріплення суб’єктів оціночної діяльності, — юридичних та фізичних осіб.

Ще три із запланованих законопроектів (№ 3190, № 3866, № 3157) парламентарі просто не встигли розглянути, оскільки робочий час по регламенту було вичерпано. Продовжувати далі роботу Верховної Ради спікер не бачив можливості, оскільки, за його словами, «обговорення законопроектів може бути просто поставлене під ризик».

AgroPortal.ua поцікавився у народних депутатів з парламентсього Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, наскільки результативним вони вважають проведення «аграрного дня» 20 вересня у Верховній Раді України.

Олександр Бакуменко, заступник Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Джерело фото: Олександр Бакуменко // Facebook
Джерело фото: Олександр Бакуменко // Facebook

Проведення в парламенті саме тематичних днів є дуже ефективним. За день було прийнято 5 аграрних законопроектів, тоді як за два роки роботи ВРУ цього скликання до вчорашнього дня — всього 16. Найголовніше, що вдалося прийняти базові закони. Це № 2150а, яким ми гармонізували наше законодавство з європейським, тим самим врахували і вимоги тваринників, які навіть виходили з протестами.

Прийняли законопроект № 3006 — про правове регулювання відумерлої спадщини, яку ми передаємо в розпорядження місцевим громадам. Це дуже важливо, адже, за підрахунками експертів, це дасть місцевим бюджетам понад 1 млрд грн на рік. № 2920 для стимулювання розвитку гідромеліорації, в першу чергу, на Півдні України. Ратифікували, тобто дали законний хід європейському кредиту (№ 0106) для підтримки малих і середніх фермерів.

Цього разу ми розглядали питання аграрної політики, потім планується «екологічний день», «податковий день» і т. д.


Валерій Давиденко, член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Джерело фото: val.ua
Джерело фото: val.ua

Ми довго йшли до цього «аграрного дня», і він в цілому пройшов дуже ефективно, адже п’ять законів були прийняті дуже злагоджено.

Ми просто не встигли розглянути всі законопроекти, які планували. І сесійна зала вже під кінець робочого дня вже не була змобілізована. 


Ефективним вважають аграрний день й інші депутати-аграрії, які висловились про це на своїх офіційних сторінках у соціальній мережі Facebook. 


Олег Кулініч, Голова підкомітету з питань земельних відносин Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Джерело фото: Олег Кулініч // Facebook
Джерело фото: Олег Кулініч // Facebook

У Верховній Раді відбувся «аграрний день», в рамках якого було прийнято 5 законів, важливих для сільського господарства. На жаль, оскільки блок аграрних питань стояв в кінці порядку денного, всі заплановані законопроекти розглянути не вдалося. Тим не менше, є підстави вважати вчорашній день у Верховній Раді продуктивним і вдалим.


Микола Кучер, член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Джерело фото: Микола Кучер // Facebook
Джерело фото: Микола Кучер // Facebook

Це був плідний та результативний день для аграрної галузі нашої країни. В залі парламенту вдалося проголосувати ряд важливих законопроектів, яких давно чекали аграрії.


Ігор Бриченко, член Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин

Джерело фото: Ігор Бриченко // Facebook
Джерело фото: Ігор Бриченко // Facebook

Аграрний комітет ще раз довів ефективність своєї роботи і це виразилось у підтримці наших законопроектів під час пленарного засідання 20 вересня. Хочу відмітити, що, при підготовці законопроектів, засідання аграрного комітету та підкомітетів проходять не одну годину, народні депутати у гарячих дискусіях знаходять єдність у прийнятті рішень та підготовці нормативно-правових актів, що будуть внесені до порядку денного та підтримані народними депутатами.


Олена Дереженко, AgroPortal.ua