100 днів діяльності голови Держгеокадастру: мовою фактів

04 березня 2020, 13:15 4814

Здавалося б, не так давно Держгеокадастр очолив новий голова — Денис Башлик. Насправді з моменту його призначення вже минуло 100 днів, тож саме час проаналізувати ефективність його роботи.

З метою переформатування роботи та мінімізації корупційних ризиків у діяльності Держгеокадастру, територіальних органів і державних підприємств, що перебувають у сфері його управління, а також забезпечення ефективної та прозорої роботи, було затверджено стратегічний план діяльності Держгеокадастру «Кадастр 2.0. Прозорість, доступність, інновації».

Про те, чого вже вдалося досягнути, Денис Башлик розповів AgroPortal.ua.

1. Організаційна реформа та відкриття інформації

Запроваджено Департамент контролю якості послуг (досягнення максимальної сервіс- та клієнт-орієнтованості, пріоритет у вирішенні проблем замість «бюрократичних відписок»).

Започатковано проведення регулярних зустрічей у форматі «Government to business» для обговорення та вирішення проблемних питань приватних компаній та іноземних інвесторів.

Проведено комплексну перевірку роботи територіальних органів Держгеокадастру, за результатами якої всіх керівників було звільнено.

Відкрито Громадські приймальні у кожному територіальному органі Держгеокадастру.

Утворено Громадську раду при Держгеокадастрі (контроль професійної спільноти за ключовими рішеннями органу та рекомендації щодо подальшої діяльності).

Запроваджене автоматичне оприлюднення онлайн:

  • усіх рішень територіальних органів Держгеокадастру щодо розпорядження землями сільгосппризначення державної власності;
  • висновків про результати розгляду проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Започатковано практику проведення щотижневої виїзної роз’яснювальної роботи керівниками Головних управлінь Держгеокадастру.

Започатковано прозору процедуру проведення конкурсів на керівні посади Головних управлінь Держгеокадастру.

Змінено процедуру проведення Кваліфікаційної комісії: скасовано усну співбесіду, розпочато онлайн-трансляції тестування тощо (знищення корупційної складової).

Розпочато оптимізацію державних підприємств (5 передано на приватизацію, щодо інших — проводиться оптимізація їхньої роботи).

2. Державний земельний кадастр

Додано 11 наборів інформаційних даних до геопорталу Публічної кадастрової карти: «Незареєстровані території», «Ліси», «Природно-заповідний фонд», «Умовна прибережно-захисна смуга», «Геонадра. Спеціальні дозволи», «Геонадра. Родовища корисних копалин», «Нафтогазові свердловини», «Смарагдова мережа», «Державний нагляд за землями», «Класифікація посівів 2019» (дасть можливість зручного перегляду інформації через «єдине вікно доступу»).

Відкрито дані про координати поворотних точок меж земельних ділянок для професійної спільноти (усунення корупційних схем у наданні координат, здешевлення землевпорядних робіт, зменшення кількості помилок при розробці документації).

Спрощено доступ у режимі читання до даних Державного земельного кадастру для ОМС та професійної спільноти (надано доступ до відомостей про координати усіх об’єктів Державного земельного кадастру, зокрема до відомостей про межі населених пунктів, що суттєво спрощує та здешевлює виконання робіт, зокрема при проведенні робіт з нормативної грошової оцінки населених пунктів).

Запроваджено сервіс автоматичної безкоштовної онлайн-перевірки обмінного файлу на його правильність та валідність (дозволить суттєво знизити відсоток відмов кадастрових реєстраторів та стимулюватиме наповнення Державного земельного кадастру). Середній показник відмов по Україні станом на 27.02.2020 становив 10% проти 30% за 2019 рік.

Відкрито перелік кадастрових реєстраторів та їхніх рішень (зниження корупційних факторів та боротьба з «чорними реєстраторами»).

3. Землеустрій

Завершено інвентаризацію 1,07 млн га земель сільськогосподарського призначення державної власності та внесено до ДЗК.

Спрощено надання витягу з реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників (дасть можливість представникам професійної спільноти швидко та зручно отримувати інформацію онлайн).

Запроваджено електронний Державний фонд документації із землеустрою (здешевлення землевпорядних робіт, можливість отримувати будь-яку архівну документацію онлайн, спрощення процедури інвентаризації земель).

Скасовано необхідність розробки лише паперової документації із землеустрою (спрощення процедури розробки документації — відтепер лише в електронному вигляді).

Понад 1 млн проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок опрацьовано за принципом екстериторіальності.

Законодавчо закріплено принцип екстериторіальності для погодження всіх видів документації із землеустрою.

Відкрито оновлений електронний реєстр для сертифікованих інженерів-землевпорядників (надано можливість змінювати інформацію про себе в режимі онлайн, скоротили процедуру та знизили корупційні ризики).

Посилено контроль і відповідальність за строком договорів оренди земель державної власності.

4. Інспекційна діяльність

Розпочато оприлюднення всіх рішень територіальних органів щодо надання дозволів на зняття та перенесення родючого шару ґрунту.

Спрощено адміністративну послугу видачі дозволу на зняття та перенесення родючого шару ґрунту.

Запущено портал Дистанційного зондування землі з даними про використання земель для ефективного здійснення перевірок. 

Відкрито доступ до висновків державної експертизи землевпорядної документації та результатів здійснення державного контролю.

5. Топографо-геодезична діяльність

Скасовано обов’язкову реєстрацію GPS приймачів.

Надано у вільний доступ цифрову карту 1 : 100 000.

Україна приєдналась до Європейської вертикальної референцної системи висот.

Розпочато оновлення картографічної основи (ортофотопланів у масштабі 1:10 000).

6. Національна інфраструктура геопросторових даних

Розроблено та подано проєкт закону про НІГД, який прийнято у першому читанні, що повністю відповідає Директиві ЄС INSPIRE.

Започатковано реалізацію пілотного проекту з НІГД.

Вперше розпочато офіційну онлайн-інтеграцію геопросторових даних Державного земельного кадастру з адресними реєстрами міст, містобудівними умовами та обмеженнями, а також червоними лініями, також запущено геопортал пілотного проєкту.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua