Залишитися в живих. Як агрокомпанії переживають війну і анексію Криму

30 червня 2016, 07:00 7154

Відмовитися від усього або зберегти хоча б крихту? Подібні думки напевно виникали в головах українських аграрних бізнесменів, які в силу військового протистояння на Сході України могли втратити статус ділових людей. Адже в будь-який момент в той чи інший виробничий об'єкт міг догодити снаряд. Або ще гірше — об'єкт могли захопити і з погрозами для життя співробітників експропріювати сепаратисти, яким так чи інакше потрібно було щось їсти і чимось шантажувати опонентів.

Прийняття подібних рішень еквівалентно до шекспірівського «Бути чи не бути». AgroPortal.ua проаналізував, як змінилося життя великого аграрного бізнесу* за лінією вогню сьогодні, і хто з аграріїв пожертвував військовими активами задля спокою на мирній території.

HarvEast — найбільше агропідприємство в східній частині України. Основні напрямки діяльності компанії — рослинництво і молочне тваринництво. Культури, що вирощуються HarvEast — озимі, ярі зернові та зернобобові (пшениця, ячмінь, горох, кукурудза), багаторічні трави та соняшник. Холдинг створений 10 березня 2011 р на базі сільськогосподарських активів АТ ММК ім. Ілліча.

Власник: акціонерами HarvEast Holding є група СКМ Ріната Ахметова і група «Смарт-Холдинг» Вадима Новинського.


Джерело фото: Главком

Втрати: З 148 тис. га ріллі в Донецькій області в компанії залишилося тільки 97 тис. га. З них п'ята частина не обробляється через близькість до зони бойових дій і наявність фортифікаційних споруд.

Сума збитку: близько $10 млн прямих збитків.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, $ млн 66,8 37,6
Прибуток/збитки, $ млн Н/д Н/д

Досягнення: Холдинг благополучно провів посівну-2016: засіяно понад 80 тис. га. Загальна вартість посівної кампанії перевищила 320 млн грн. Для посівної 2016 HarvEast закупив насіннєвий матеріал і ЗЗР на суму понад 90 млн грн.

У HarvEast стартував пілотний проект міні-грантів «Моє село — зробимо кращим разом», а також проект «Експертні групи», спрямований на те, щоб наблизити пайовиків до виробничих процесів.

Ще одна ініціатива HarvEast — програма популяризації аграрних професій, пошуку і виховання фахівців для подальшої роботи на виробничих ділянках компанії.

Lauffer Group — міжнародна компанія, яка тривалий час утримувала лідируючі позиції в сфері переробки сільськогосподарської продукції та виробництва продуктів харчування.

Серед ключових сфер діяльності компанії — напрямки хлібопечення і зберігання борошна, виробництво макаронних виробів, виготовлення масложирової продукції, консервне виробництво, а також страхування та ритейл.

Власник: Олександр Лещинський, який володіє, крім бізнесу з виробництва продуктів харчування та кількох підприємств, які займаються рітейлом, виробництвом технологічного обладнання. Також в сфері інтересів бізнесмена присутня комерційна нерухомість.

Джерело фото: Forbes Україна
Джерело фото: Forbes Україна

Втрати: Анексія Криму принесла компанії «націоналізацію» її активів на півострові, в результаті чого Lauffer Group позбулася всіх хлібозаводів ТОВ «Кримхліб» і Сімферопольського комбінату хлібопродуктів. Поява на Сході України «самопроголошених республік» призвела до втрати контролю управління і практично повної втрати бізнесу в Луганській і Донецькій областях.

Так, в Донецькій області було втрачено управлінський контроль над 8 хлібозаводами, макаронною фабрикою, майонезним заводом і мелькомбінатом — безпосередньо в Донецьку. У Луганській області така доля спіткала ще 7 хлібозаводів. В результаті Lauffer Group зберегла контроль над 6 хлібозаводами в Донецькій області та одним — в Луганській. Також на неокупованій території виявився Слов'янський маслоекстракційний завод, який постраждав під час військових дій влітку 2014 р. 

На підконтрольній Україні території підприємства Lauffer Group зазнали ряду рейдерських атак. Деякі з них компанія поборола, наприклад, домагання Ощадбанку Росії на активи найбільших в Одеській області хлібозаводів «Одеського короваю», як заставного майна за кредит ТОВ «Кримхлеба», на той момент вже функціонуючого в складі РФ. За деякими підприємствами позови тривають.

Сума збитку: Крим — $100 млн; Донбас — $100 млн.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, $ млн 270,13 128,69
Прибуток/збитки, $ млн -3,45 Н/д

Досягнення: Lauffer Group зуміла утримати бізнес і практично зберегти обсяги виробництва на підконтрольних підприємствах. За підсумками 2015 р Lauffer Group залишається одним з провідних гравців хлібобулочного ринку України.

Крім цього, у зв'язку з втратою власних виробничих потужностей в Донецьку в даний час компанія відновила виробництво макаронних виробів ТМ «Урожай» і майонезу ТМ Slavolia, задіюючи для цього потужності у інших підприємств харчової промисловості на території України.

UkrLandFarming є найбільшим в Україні вертикально інтегрованим аграрним холдингом, керуючим найбільшим в країні і восьмим у світі банком родючої чорноземної землі площею 653 тис. га.

Власник: Івано-франківський бізнесмен Олег Бахматюк, який володіє, крім агробізнесу, кількома регіональними ЗМІ, а також лікеро-горілчаним заводом.


Джерело фото: Galka

Втрати: ПФ «Волноваська», «Донецька», «Інтербізнес» і «Червоний Прапор» і «Углегорский експериментальний комбікормовий завод» в Донецькій і Луганській областях були закриті в 2014-2015 рр. Також в східних регіонах компанія втратила контроль над частиною земель компаній «Агроресурс», «Техресурс», і частиною майна, машин і устаткування компанії «Райз».

Сума збитку: від втрати активів в Криму — $200 млн. Донбаські активи в компанії не оцінювали, оскільки частину обладнання вивезено, ще частина виробництв законсервована.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, $ млн 1 556,9 937,5
Прибуток/збитки, $ млн -261,8 -341,7

Досягнення: Не дивлячись на складний фінансовий стан, власнику компанії вдалося домовитися про реструктуризацію боргу на більш ніж $1 млрд з кредиторами. UkrLandFarming також не відмовився від своїх інвестпланів: планує добудувати елеваторні об'єкти, а також розглядає можливість будівництва перевалочного терміналу в порту. Зараз компанія в пошуках інвестора.

«Агротон» — найбільший диверсифікований вертикально-інтегрований сільськогосподарський виробник Східної України. «Агротон» здійснює свою діяльність в трьох напрямках: вирощування зернових, тваринництво, а також переробка сільськогосподарської продукції та виробництво продуктів харчування. Зокрема, «Агротон» володіє двома млиновими комплексами і олієпресовим заводом, займається виробництвом хлібобулочних і макаронних виробів. Крім того, розвиває в Луганській області тваринництво і птахівництво (виробництво м'яса бройлерів, свинини, яловичини і молока) і виробляє сири.

«Агротон» працює на ринку України з 1992 р. Земельний банк — близько 110 тис. га — розташований в Луганській і Харківській областях. Групі належить дві птахофабрики в Луганській області.

У 2013 р компанія пережила технічний дефолт, але незабаром власник агрохолдингу частково викупив у бондхолдерів борги підприємства. Зараз компанія в процесі реструктуризації боргу.

Власник: Юрій Журавльов. Він перебував у лавах Партії регіонів, але в квітні 2010 р був виключений. Офіційна причина виключення — порушення статуту Партії регіонів. Але справжня причина полягала в тому, що структури, що входять до «Агротон», надавали БЮТ кадрову підтримку на виборах Президента України в 2010 р — направили своїх людей працювати спостерігачами. 


Джерело фото: Mukola.Net

Втрати: у зв'язку з бойовими діями на території Луганської області «Агротон» зупинив свій птахівничий бізнес, що призвело до списання більш $15 млн і 20 тис. га землі.

Сума збитку: від $30 млн до $50 млн

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, $ млн 29,9 42,1
Прибуток/збитки, $ млн -80,4 -9,6

Досягнення: Протягом останніх двох років агрохолдингу двічі вдалося переконати кредиторів піти на реструктуризацію кредитної заборгованості. Мажоритарій «Агротону» Юрій Журавльов сконцентрував 14 848 783 акцій Agroton Public Limited (Кіпр), або 68,5% емітованих холдинговою компанією цінних паперів.

Тим часом зі складу великих акціонерів компанії вийшли BNY Limited (Великобританія, номінальний утримувач) і BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (Польща). Раніше Журавльов володів 55,4% акцій Agroton Public Limited. Крім того, 18,4% цінних паперів перебувало в номінальній власності Bank of New York Mellon і інші 26,2% — у вільному обігу.

«АПК-Інвест» — вертикально інтегрована агропромислова компанія з повним замкнутим циклом виробництва охолодженої свинини: від вирощування зернових і виготовлення комбікормів до виробництва та реалізації м'ясної продукції.

Компанія володіє виробничими потужностями в Красноармійському і Костянтинівському районах Донецької області. На ринку представлена продукцією ТМ «М'ясна весна», «Колбаспищепром», «М'ясна», «Ставрос».

Власник: Борис Колесніков, екс-міністр інфраструктури України.

Джерело фото: From-ua

Втрати: Компанія від АТО практично не постраждала, каже її генеральний директор Роман Распопов. Відбилася на роботі істотно лише втрата ринку збуту на захоплених сепаратистами територіях, а також точкові розкрадання техніки.

На сьогоднішній день виробничі активи компанії зосереджені в Донецькій області: земельний фонд —  41 тис. га; комбікормовий завод потужністю 200 тис. т комбікормів на рік; елеваторна група на зберігання 78 тис. т; тваринницький комплекс, розрахований на відгодівлю до 450 тис. голів на рік; м'ясокомбінат продуктивністю 200 т готової продукції на добу.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Вартість активів, млн грн 1 367 1 860
Прибуток/збитки, млн грн -102,9 65

Кондитерська компанія АВК (ТОВ «АВК КОНФЕКШІНЕРІ») — один з лідерів кондитерської галузі України — розпочала свою діяльність в 1991 р. Уже понад 10 років центральний офіс «АВК» знаходиться в Києві, а основні виробничі потужності компанії зараз зосереджені в Дніпрі.

Досягнення: Компанія продовжує реалізацію найбільшого інвестиційного проекту в АПК, тільки в 2015 р інвестиції в розвиток бізнесу склали 3,5 млрд грн.

Власник: Володимир Авраменко, який крім «солодкого» бізнесу сконцентрував свою увагу на інноваційних технологіях. Його цікавлять платіжні термінали та розробка програмного забезпечення. Він сподівається, що хоча б деякі з новостворених компаній через п'ять років стануть більше «АВК».

Джерело фото: Фокус

Втрати: 70% виробничих потужностей, зокрема, закриття Луганської і Донецької кондитерських фабрик.

Суми збитків: не озвучують.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, млн грн 338,35 Н/д
Прибуток/збитки, млн грн -4,43 Н/д

Досягнення: компанії вдалося збільшити потужності фабрики в Дніпрі, відновити виробництво більшості продуктів, які раніше вироблялися в Луганську і Донецьку, випустити актуальні новинки, вийти в нові для себе продуктові категорії, наростити поставки в деякі з країн ЄС, розширити географію експорту. У минулому році компанія знайшла нових партнерів на ринках Кувейту, Саудівської Аравії, Йорданії та Нідерландів.

«КОНТІ» — кондитерська корпорація з 20-річною історією, розташована на Сході України і в Курській області Росії. Компанія об'єднує 3 кондитерські фабрики в Донецькій області (Донецьку, Костянтинівську і Горлівську) і ЗАТ «КОНТІ-Рус» (Росія).

Власник: Борис Колесніков, екс-міністр інфраструктури України.


Джерело фото: luxnet.ua

Втрати: З трьох виробничих майданчиків в Україні залишилася одна — в Костянтинівці. На момент початку війни Колесніков заявляв, що потужності підприємства завантажені на 40%, в гарячі періоди фабрика не працювала зовсім.

Сума збитку: Сам Борис Колесніков обчислює десятками мільйонів доларів.

Фінансові показники:

Показник 2014 р. 2015 р.
Виручка, млн грн 2 616 Н/д
Прибуток/збитки, млн грн 711,68 Н/д

Досягнення: «Костянтинівська кондитерська фабрика», яка спеціалізувалася на випуску традиційного печива і цукерок, ґрунтовно реконструйована. Зокрема, відремонтовано бісквітний, карамельний і цукерковий цехи, практично всі технологічні лінії модернізовані.


* Компанії публікуються в алфавітному порядку.


Марина Мурга, AgroPortal.ua