Залежність бобових від бактерій

11 квітня 2018, 07:00 15396

Незважаючи на те, що атмосфера Землі майже на 78% складається з азоту, для більшості рослин він недоступний. До прикладу, якщо ви знаходитесь на відкритому просторі, на вас тиснутиме стовп повітря з вмістом 6 т азоту.

Повітря, яке знаходиться над одним гектаром поверхні поля, містить 80 тис. т азоту. Проте доступним для рослин він стає лише за симбіотичної азотфіксації, що здійснюється бульбочковими бактеріями, які перебувають у тісному симбіотичному зв'язку з бобовими рослинами.

Примусове щеплення насіння бобових бактеріальними препаратами (інокулянтами) називається інокуляція. Після висіву інокульованого насіння бульбочкові бактерії (ризобії) проростають у вигляді тонких волосків та інфікують молоде коріння рослини. Після проникнення в кореневий волосок бактерії викликають інтенсивне ділення клітин кореня, внаслідок чого з'являється бульбочка. Самі бактерії розвиваються в цих бульбочках на коренях, беручи участь в асиміляції азоту.

Перевірити ефективність азотфіксації дозволяє колір кореневих утворень: азот здатні фіксувати тільки бульбочки рожевого кольору, в яких локалізований червоний пігментний білок — леггемоглобін.

Бульбочкові бактерії живуть на коренях у 10% рослин із родини бобових, проте вирішальне значення для сільськогосподарського виробництва вони мають на таких культурах як соя та горох. Для прикладу, з урожайністю 35 ц/га соя виносить з ґрунту близько 280 кг азоту, проте ця потреба на 65-70% покривається за рахунок біологічної фіксації. Отже, дія якісного інокулянту еквівалентна внесенню більше 500 кг аміачної селітри на 1га. При вартості даного азотовмісного добрива (34 кг д.р. азоту) більше 8000 грн/т економія тільки на добривах становитиме 4000 грн/га, при вартості гектарної норми якісного інокулянта близько 250 грн/га.

Як правильно обрати ефективний інокулянт

Однак господарю потрібно дуже ретельно вибирати інокулянти серед різноманіття препаратів, представлених на ринку. Оскільки неякісний продукт матиме ряд проблем:

— нестерильний інокулянт викликатиме швидке зменшення концентрації бактерій;

— забруднення насіння шкідливими бактеріями;

— дешеві препарати матимуть як низьку концентрацію бактерій, так і їх слабку життєздатність;

— протерміновані продукти будуть з низькою концентрацією бактерій та нульовою ефективністю.

Перш за все довіряти необхідно брендам, визнаним як у Європі, так і США, Канаді. І одним з таких виробників є британська компанія Legume Technology Ltd, яка здійснює поставки своєї продукції в понад 30 провідних країн світу. В Україну продукти даної компанії постачаються під брендами Premium Inoculant (сухий інокулянт на стерильній торфовій основі) та Premium Inoculant Forte (рідкий інокулянт).

Інноваційна складова

Завдяки інноваційній складовій в дослідженнях мікроорганізмів Legume Technology Ltd дотримується принципів виробництва стерильних високоякісних продуктів, які мають відмінний термін зберігання та забезпечують ефективну дозу клітин-специфічних бактерій для фіксації азоту. Польові випробування даних інокулянтів показали значне збільшення урожаю сої в Канаді — понад 70%. Випробування на гороху у Великобританії показали збільшення врожаю на 20%, навіть на ґрунтах зі значною концентрацією природних ризобій (результати 2016 року).

Що важливо, для стерилізації поживного середовища продукту компанія Legume Technology застосовує гамма-опромінення з метою виключення вмісту шкідливих бактерій.

Результати відрощування бактерій з препаратів конкурентів (верхній ряд) та Преміум Інокулянту за різних концентрацій (нижній ряд) на живильному середовищі
Результати відрощування бактерій з препаратів конкурентів (верхній ряд) та Преміум Інокулянту за різних концентрацій (нижній ряд) на живильному середовищі

Проведені дослідження підтвердили тривалу ефективну дію рідкого інокулянту Преміум Інокулянт Форте порівняно з конкурентними препаратами.

Крім того, Преміум Інокулянт Форте має й ряд інших беззаперечних переваг. Зокрема, у своєму складі містить два штами ефективних бактерій (Bradyrhizobium japonicum USDA442, Bradyrhizobium diazoefficiens SEIMA 5079 та SEIMA 5080) для кращої фіксації атмосферного азоту в різних ґрунтових умовах. Містить екстендр, що дає можливість зберігати життєздатність бактерій на обробленому насінні протягом 14 днів. Має ПАР з ефектом активного покриття для забезпечення більш рівномірного нанесення порівняно з сухими інокулянтами.

Микола Сучек, кандидат сільськогосподарських наук, начальник відділу насінництва, старший науковий консультант АХК «Вітагро»