Якщо погода не підведе: озимина дає надії на минулорічний рівень урожаю

09 січня 2025, 06:48 637

Цьогорічна зима достатньо м’яка, як зазначають синоптики, однак подекуди в Україні спостерігається різка зміна температур від мінусових до плюсових, що може негативно відображатися на озимих культурах.

AgroPortal.ua поцікавився у аграріїв з різних областей, у якому стані перебуває зараз озима пшениця, та на який урожай розраховують сільгоспвиробники у 2025 році.

На Чернігівщині планують зібрати 5 т/га озимої пшениці

Новостворене фермерське господарство «Трухан Агро» повноцінно відпрацювало торік лише один сезон. На полях Чернігівської області сіють пшеницю озиму, кукурудзу, сою та соняшник. Гучних прогнозів щодо врожайності озимини власник господарства Андрій Трухан робити не береться, однак зазначає, що попри суху осінь пшениця порівняно добре зійшла, що дає надію вийти на рівень урожаю минулого року: по озимій — 4,5 т/га, ярій — 3 т/га. 

propData.content.image
Андрій Трухан, власник ФГ «Трухан Агро»

Озимину ми висівали на двох ділянках посівним комплексом, який брали в оренду, і власною сівалкою українського виробництва. Різницю помітили вже за фактом сходів культури. Після посівного комплексу пшениця зійшла добре, рівномірно, незважаючи на те, що осінь була дуже посушливою. На іншому полі стан озимини наразі не дуже перспективний, сходила культура погано. 

Аграрій додає, що намагатиметься більше підживити озиму, оскільки, за прогнозами, ціна на пшеницю планується хороша. Тож докладатиме усіх зусиль, аби отримати не менше 5 т/га врожаю. 

Попереду в ФГ «Трухан Агро» багато роботи — ще потрібно розкорчувати близько 200 га землі під посів соняшнику та кукурудзи. Після введення в обробіток нових площ зможуть додати до сівозміни озимий ріпак. Фермер зазначає, що навесні, якщо вдасться раніше почати посівну, на розчищених землях планують висіяти соняшник. Якщо ж посівна кампанія буде пізньою — висіватимуть кукурудзу з низьким ФАО. Також планують посіяти приблизно 100 га сої. 

propData.content.image
Андрій Трухан, власник ФГ «Трухан Агро»

Минулого року більшість фермерів робили ставку на сою, а цього сезону прогнозують, що спрацює соняшник. Однак я дам культурам рівні шанси і висію кожну на однаковій площі. Побачимо, хто «переможе». 

Щодо забезпечення матеріально-технічними ресурсами, господарство закуповує все необхідне за потребою. Вже частково закупили гербіцид для двох внесень на сою, адже видалася така нагода напередодні новорічних свят. ФГ «Трухан Агро» поки не має власних складів, тому зберігати ЗЗР, добрива, насіння фактично ніде. В орендованому приміщенні наразі зберігають минулорічний урожай гречки, соняшнику та насіння сої. Сьогодні займаються реалізацією зерна.

«Ми також подали заявку через Державний аграрний реєстр на отримання добрив, насамперед на насіння соняшнику РЖТ Волльф і кукурудзи ДКС 3939», — додає Андрій Трухан.

Пшениця на Черкащині добре зимує, але погодні умови мінливі

Пізня осінь на Черкащині спричинила пізні сходи озимої пшениці. Культура зійшла приблизно наприкінці жовтня, сходи довго і важко проходили період розвитку.

propData.content.image
Максим Денисенко, директор з виробництва ГК «Олімп»

Завдяки тому, що земля не мерзла, і немає на сьогодні несприятливих погодних умов для росту й розвитку вегетативної маси та кореневої системи рослин, пшениця розпустилася і продовжує вегетувати. На сьогодні озимина має досить непоганий стан, здоровий вигляд. Ми максимально зробили все для того, щоб пшениці вистачило поживних речовин, тому сподіваємося на хороші результати, якщо погода й надалі сприятиме.

Поля господарства розташовані на Житомирщині та Черкащині. Пшениця висіяна саме у Черкаській області, де вологи нині більше ніж достатньо. Якщо ж говорити про накопичення вологи, то це є нелогічним на сьогоднішній день, зазначає директор з виробництва. Загалом погодні умови мінливі, температура коливається від мінусових значень до плюсових, але це не є критичною ситуацією для розвитку озимої пшениці.

Через несприятливу погоду восени ріпаку озимого висіяли лише 1 тис. га, а планували закласти значні площі — понад 3 тис. га.

propData.content.image
Максим Денисенко, директор з виробництва ГК «Олімп»

На жаль, ми отримали пізні сходи ріпаку, десь наприкінці жовтня. Через це рослини не змогли сформувати хорошу кореневу систему і зайти в зиму так, як потрібно, у відповідній фазі. Тож є ймовірність, що ріпаку цього сезону ми не отримаємо.

У компанії намагаються розподіляти ризики, тому озимі культури займають 25-30% у структурі посівів.

Навесні планують посіяти 12 тис. га кукурудзи, на сою та соняшник відведуть по 8 тис. га.

Щодо забезпечення матеріально-технічними ресурсами — ГК «Олімп» власними силами закуповує необхідні добрива, насіння, ЗЗР. Заявку через систему ДАР не подавали і не планують.

Різні попередники — різний стан пшениці

За словами директора ФГ «Богдан+СВ» Валерія Круглика, стан озимої пшениці в їхньому господарстві різний, адже сіяли культуру після різних попередників.

propData.content.image
Валерій Круглик, директор ФГ «Богдан+СВ»

Наприклад, пшениця після соняшнику залишає бажати кращого, але ми сподіваємося, що зима виправить ситуацію. Пшеницю ми також підживлювали, тому і це має бути перевагою. А ось щодо озимини, яка висіяна по чорному пару, то виглядає вона набагато краще. Загалом стан озимої пшениці цього сезону ми оцінюємо як задовільний, але це попередній прогноз, адже погода може змінюватися.

На даний час на Дніпропетровщині доволі комфортна температура повітря, тож у господарстві вважають, що врожай буде вдалим.

Сівозміну витримують, як і планували: приблизно 50% займають зернові культури, а ще 50% — високомаржинальні олійні.

«Ми також співпрацюємо з державними програмами підтримки, вже подали заявку через ДАР на забезпечення насінням і добривами, тож сподіваємося на отримання допомоги. Адже минулого року з кінця лютого до травня нам обіцяли дати насіння ярої пшениці та ячменю, але програма закрилася, і ми нічого не отримали. Тому хотілося б, аби вона працювала ефективно», — зауважує Валерій Круглик.

Попередньо фермерське господарство отримало добрива (карбамід) від USAID. У 2022 році були забезпечені насінням соняшнику, і ця допомога була необхідною та вирішальною. Щодо ЗЗР, то ФГ «Богдан+СВ» забезпечує себе самостійно.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua