Можливості гектара. Ринок землі Рівненщини

25 жовтня 2021, 06:09 3537

Багато хто з експертів аграрного сектору пророкував негативні сценарії розвитку подій після відкриття ринку землі, але тотального розпродажу в авральному режимі не сталося.

Матеріал підготовлено у співавторстві з народним депутатом України, членом Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександром Салійчуком.

«Люди дивляться в бік Європи і переймають її досвід: наприклад, у сусідній Польщі на початку реформи вартість земельних наділів також була доволі низькою. На сьогодні вона досягла 11 тис. євро, а середній приріст вартості складає 33% щороку, — зазначає Олександр Салійчук. —Сьогодні зрозуміло, що легальний обіг землі стає одним із ключових чинників розвитку територіальних громад. Для аграрного комплексу земельна реформа — це наче добрива для поля: земля використовується максимально ефективно, виробники сільгосппродукції ставляться до своєї справи більш відповідально і вмотивовано, а рейдери втрачають ті важелі впливу, яким аграрії в минулому нічого не могли протиставити».

Наразі з моменту запуску ринку землі у Рівненській області було проведено 3881 земельний правочин, що складає лише 3,45% від загальної кількості правочинів по Україні. З них лише 512 — це договори купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. Якщо виокремити виключно землі, які перебували під мораторієм (для ведення товарного сільгоспвиробництва), — це 23 угоди, що є дуже низьким показником відповідно до загальної кількості угод купівлі-продажу.

  • Загальна площа угод купівлі-продажу: 51 га
  • Із зареєстрованою ціною угоди: 5 угод
  • Середня ціна за гектар: 16 363 грн
  • Середня ціна за нотаріальні послуги: 5 500 грн за угоду

Аналіз функціонування ринку землі у Рівненській області показав дуже невелику кількість угод купівлі-продажу (4,4% від усіх земельних правочинів по області). Лідером за кількістю угод є Млинівський район. Ціна зареєстрованих угод у середньому на 26% нижча за середню нормативну грошову оцінку.

«Утім, попри таку статистику, головне, що ми прийшли до цивілізованих способів суспільних відносин щодо набуття та відчуження земельних ділянок. І від цього напряму залежить розвиток не тільки агропромислового комплексу, але й процвітання національної економіки загалом», — резюмує Олександр Салійчук.

Денис Башлик, співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club, експерт із земельних питань