Війна знищила п’ятирічні інвестиції в агросектор. Що далі?

28 жовтня 2024, 05:57 318

Обсяг завданих збитків у результаті російського повномасштабного вторгнення майже дорівнює надходженням інвестицій у найбільш сприятливі роки в аграрний сектор України за п’ять років.

Це і надалі негативно впливатиме на забезпечення саме технологічних процесів у сільськогосподарському виробництві, зазначає в коментарі AgroPortal.ua завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Олександр Захарчук.


Водночас він наголошує, що з лютого 2022 року Україна внаслідок пошкодження сільськогосподарських угідь, знищення техніки, обладнання, загибелі худоби зазнала матеріальних збитків на майже на $11 млрд.

Нині понад 90,8% усіх інвестицій в агросекторі — власні кошти підприємств та організацій, 8,5% — кредити банків та позики, а частка держави становить лише 0,4%.

Інвестиційно-інноваційна діяльність агровиробників активізується завдяки різноманітним видам допомоги, зокрема проєктам технічної допомоги, програмам грантової підтримки тощо, які надаються донорськими, гуманітарними та іншими організаціями Європейського Союзу, США, Канади та інших країн.

Крім того, на думку науковців Інституту аграрної економіки, для полегшення доступу аграріїв до кредитів в умовах воєнного стану та програм надання державних гарантій важливою є підтримка аграрного сектору через державну програму «Доступні кредити 5-7-9%». 

Протягом 2023 року майже 14 тис. агрогосподарств одержали 78,8 млрд грн банківських кредитів на розвиток своєї діяльності. З них за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» — 10,9 тис. господарств профінансовано на 44,5 млрд грн.

За програмою «Доступні кредити 5-7-9%» у регіональному розрізі найбільшу підтримку отримали підприємства таких областей:

  • Кіровоградська — 4,67 млрд грн виділено для 1 433 господарств;
  • Вінницька — 4,5 млрд грн для 1 183 господарств;
  • Київська — 4,2 млрд грн для 826 господарств;
  • Одеська — 4,18 млрд грн для 952 господарств.

На думку науковців Інституту аграрної економіки, пріоритетами інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення в умовах воєнного стану мають бути:

  • першочерговість інвестиційного розвитку сільського господарства в національній економіці як важливого чинника її зростання;
  • першочергова підтримка інвестицій на відновлення матеріально-технічної бази виробників на деокупованих і постраждалих від воєнних дій територіях, на розмінування земель;
  • сприяння в реалізації інвестиційних проєктів малих агровиробників;
  • відновлення матеріально-технічної бази об’єктів соціальної сфери села, водопостачання тощо;
  • усунення екологічного забруднення.

«Під час війни складно привабити в Україну як зовнішні, так і внутрішні інвестиції. Проте у довгостроковій перспективі через необхідність активного відновлення пошкодженої інфраструктури наша держава буде дуже інвестиційно привабливою. Перспектива членства в Європейському Союзі робить Україну привабливою і для виробництва продукції та послуг, які користуватимуться попитом у ЄС», — додає Олександр Захарчук.


Алла Стрижеус, AgroPortal.ua