Урожай-2019: вирощуємо без використання селітри

06 травня 2019, 06:44 12217

Погода порадувала українських аграріїв хорошими сходами озимини, а також, незважаючи на те, що весна до нас прийшла на місяць раніше, сприяла посіву ярих у потрібні терміни.

Нинішнього року експерти прогнозують Україні нові рекорди з урожайності, хоча у профільному відомстві більш стримані з прогнозами. Зокрема, у Міністерстві аграрної політики та продовольства України рахують майбутній урожай, виходячи з рівня «середнього за три останні роки». А це близько 80 млн т.

Поки ж експерти прогнозують, сільгоспвиробники шукають та використовують на своїх полях нові сучасні технології, які дозволять прогнози втілити у реальність, адже посівна площа в Україні залишається стабільною вже багато років поспіль, а зміни врожаїв відбуваються за рахунок коливання врожайності. Як уточнив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Володимир Топчій, у 2019 році площа посівів буде ідентичною торішній: 14,8 млн га, з яких 7,6 млн га — озимі культури.

Новий етап у розвитку аграрних технологій

Леонід Мартинюк та Олександр Кудінов із Березнегуватського району Миколаївської області вперше спробували стимулятор росту виробництва Shipko Agriculture на 150 га кукурудзи.

«Про нове добриво IPC дізнався зі статті на одному з великих профільних порталів, вирішив зателефонувати і, поспілкувавшись із представником компанії, отримав не лише якісну консультацію, а й «рецепт» підживлення рослини під мою ділянку та культуру, що вирощується. За два дні препарат був уже в мене», — зазначає Олександр Кудінов.

За його словами, після внесення результат не змусив на себе довго чекати. «За два тижні вже була помітна посилена вегетація рослини. На виході ми отримали колосальний приріст, урожайність кукурудзи — 7 т/га. Хоча раніше більше 5 т/га ми в нашій області не збирали», — констатує аграрій і тепер усім знайомим колегам по цеху рекомендує йти в ногу з часом і використовувати цей продукт замість традиційної для сільгоспвиробників селітри.

У Shipko Agriculture підтверджують, що інноваційні продукти, над розробкою яких вчені працювали понад три роки, дійсно покликані відновити родючий потенціал українських земель та витіснити селітру, яка виснажує та засолює ґрунт, завдаючи шкоди екології.

«IPC — це метод удобрення, спрямований на ефективне та екологічне землеробство. Але крім цієї дуже важливої складової, аграрії за використання нової технології отримують ще й додатковий дохід у межах $250 на 1 га за рахунок: збільшення врожаю в середньому на 20% (+$214), втричі менше використовується NPK (+$20), скорочення логістичних витрат (+$7), зменшення витрат на одну обробку поля (+$9)», — уточнює засновник Shipko Agriculture Володимир Шипко.


6 кг vs 200 кг

Технологія IPC складається з основного добрива, що є повною альтернативою селітри і вноситься в нормі 6 кг/га за два рази, та стимулятора росту. Наприклад, по пшениці ярій перше внесення IPC проводиться у фазі 3-4 листків, а друге — через 6-7 тижнів. При вирощуванні пшениці озимої перше внесення проводять восени, друге — через 6 тижнів після сходу снігу.

Спочатку добриво впливає на трансформацію кореневої системи культури, збільшує площу всмоктування та кількість придаткових коренів. А друге внесення орієнтоване на допомогу рослині поглинати більше мікроелементів із повітря та землі. Директор Shipko Agriculture Денис Тохтар зазначає, що такий комплексний вплив сприяє у середньому на 20% збільшенню врожайності та значно покращує якості зерна, доводячи в 90% до 1 класу.

Враховуючи той факт, що ціни на звичні для аграріїв добрива збільшилися на 15-20%, що спричинило й збільшення витрат на гектар при вирощуванні зернових. На сьогодні, за підрахунками експертів ринку, ця цифра становить у середньому 12-13 тис. грн, технологія IPC не б'є і по гаманцю.

За запитами сільгоспвиробників портфель Shipko Agriculture до вже наявних для зернових цього сезону поповнився також препаратами для таких культур як соняшник, кукурудза, соя, овес, ячмінь, овочі та газонні трави.

Результати використання ІРС з приросту врожайності у Чернігівській обл., %


Час стимулятора росту

Агроном компанії «ДЛГ Україна» Павло Фурман зазначає, що останнім часом аграрії, особливо прогресивні, дедалі частіше починають використовувати у технології вирощування культур стимулятори росту. За його словами, цього року на дослідних ділянках International Field Days подібні препарати випробовують і демонструватимуть їхню ефективність 4 компанії.

«Раніше використання стимуляторів росту було поодинокими випадками, але згодом збільшилася кількість виробників та з'явився більший вибір. Зі свого досвіду скажу, що приріст до врожаю обробка стимуляторами росту дає у розмірі від 7 до 15%. Але все ж кожен фермер повинен сам робити свої висновки вже після збирання врожаю», — зазначає Павло Фурман.

Він рекомендує аграріям починати використовувати нові препарати з контрольної ділянки, щоб розуміти, наскільки ефективним є той чи інший препарат.

У Shipko Agriculture другою складовою технології якраз є стимулятор росту, який можна вносити на будь-якій стадії росту рослин, а також використовувати як у комплексі з добривами IPC, так і з азотними добривами.

«Стимулятор росту розроблений за нашою технологією та дозволяє продемонструвати сільгоспвиробникам, що все і без селітри працює. Адже аграріям сьогодні дуже складновідмовитися від використання селітри, оскільки вона застосовувалась десятиліттями і це, можна сказати, стало звичкою», — розповідає Денис Тохтар.

Саме в цей період у Shipko Agriculture рекомендують брати для використання регулятор росту. Його вартість 1450 грн/га, але ціна виправдовує себе ефективністю препарату, який забезпечує значну прибавку до врожаю в розмірі 50-60%.

«Такі результати підтверджують, що ця технологія працює, а аграріям можна не сумніватися та відмовлятися від селітри, застосовуючи наші препарати, починати відновлювати ґрунт, оптимізуючи всі необхідні процеси», — констатує Денис Тохтар.

До речі, регулятор росту можна вносити спільно з інсектицидами, фунгіцидами, пестицидами, тобто він без втрати ефективності може комбінуватися з будь-якими засобами захисту рослин, що дає сільгоспвиробнику ще один бонус — економію витрат на внесення.


Для довідки: зі спеціалістами компанії Shipko Agriculture зв'язатися можна за телефоном: +380 (44) 334 48 30.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua