Тваринництво під час війни: ферму не поставиш на паузу

03 квітня 2022, 07:00 3286

Джерело фото: Михайло Травецький

Повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало суттєвих проблем галузі тваринництва. Та попри воєнний стан роботу ферми не можна поставити на паузу: молоко доїться, почались отелення, народилася Джевелінка — первістка від сірого українського бика Велеса і білоголової української Марічки.

Фермер із Чернігівщини Михайло Травецький утримує 15 голів корів і 22 молодняка та має надої близько 200 л молока в день. 

«Корови зменшили свою продуктивність і в середньому дають по 18-20 л. Ті, що розтелені, — до 30 л, а у тих, які на 4-5 місяці вагітності, молока ще менше — 10-15 л. Але з молочною продукцією проблем немає. Якщо в перший тиждень війни я не знав, куди дівати молоко, то сьогодні його катастрофічно не вистачає. До Прилук і навколишніх сіл приїхало дуже багато біженців, тож молоком забезпечую там усіх бажаючих», — розповідає Михайло Травецький. 

Фермер розповідає, що наразі ще складною залишається ситуація із забезпеченістю кормами, адже у найближчих селах дороги розбиті, мости зірвані. Тож до виробників, які забезпечували кормами, зараз немає під’їзду. Завдяки фінансовій допомозі міжнародної організації Slow Food вдалося більш-менш запастись кормами в інших людей.

Щотижня молоко з ферми Михайла отримують близько 1000 людей. Паралельно фермер розвозить його на блокпости, роздає теробороні, ЗСУ

«Я звик робити запаси, так завжди було у моїй родині, і мене так привчали з дитинства. Пальним почав запасатись із перших днів війни. Брав, по скільки давали, 10-20 л, тож є невеликий резерв. Відносно ветпрепаратів аналогічно проблем немає. У мене як ветлікаря є певні запаси, тож ні моя ферма, ні село не відчуло в цьому плані дефіциту. А ще у нас нещодавно відновило роботу відділення «Нової пошти», то ж із поставками медикаментів все налагоджується», — зазначає Михайло Травецький.


До речі, після короткої паузи Михайло Травецький відновив свій YouTube-канал. Зізнається, важко було в нинішній ситуації брати до рук камеру, посміхатись та розповідати про новини ферми. Психологічний бар’єр, який виник в цих умовах, допомогли подолати корови.



Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua