logo

Личный взгляд

Ценовое пике на зерновые. Аграриев предупреждают: рано радуетесь

Ценовое пике на зерновые. Аграриев предупреждают: рано радуетесь

Личный взгляд 29 сентября 2021. 06:15 13770

Высокие цены на зерновые держатся второй год подряд. Одна из причин — рекордные закупки кукурузы и сои Китаем. Однако аналитики не радуют: заработки будут зависеть еще и от погоды, логистики и других факторов.

* Текст подається мовою оригіналу

«Сюрпризи» від Укрзалізниці

Партнер торгово-аналітичної компанії Barva Invest Богдан Костецький наголошує, що перша проблема, з якою вже стикнулися при постачанні пшениці, ячменю та ріпаку до портів — логістика, а саме — залізничні перевезення.

Наразі вартість доставки пшениці чи ячменю в порт залізницею з центральних регіонів складає 500-550 грн/т. Проте очікувана вартість доставки кукурудзи в жовтні вже сягає 800-850 грн/т. Разом з низькою пропускною здатністю портових вузлових станцій відчувається брак тяги на залізниці.

«Зараз активно дискутується тема придбання додаткової кількості локомотивів, але це досить популістичне рішення, оскільки наступна проблема буде більш фундаментальною — застаріла інфраструктура та потужність залізничних станцій у найбільших українських портах», — пояснює експерт.

Визначальний погодний фактор

І хоч ціни високі, виграти від них зможе лише той аграрій, який діє як трейдер і грає на ринку, не перетримуючи товар в очікуванні зростаючих ринків і реально оцінюючи свої шанси, кажуть експерти.

До прикладу: основна проблема якості української пшениці пов'язана з тим, що в період збирання були тривалі дощі. Це спровокувало розвиток таких хвороб як головня, сажка. До того ж у цьогорічного зерна вкрай низька натурна (об'ємна) вага — на рівні 760-740 г/л.

«У цьому сезоні критерієм ціни стає не клас пшениці, а її натурна вага. Країни призначення вимагають 770 г/л і вище. На таке зерно і буде найкраща ціна. Днями було продано 2 тис. т минулорічної пшениці з натурною вагою 800-810 г/л, ціна була преміальна до цьогорічного 2-го класу на $3-4», — вказує партнер Barva Invest Богдан Костецький.

Проте покупці не скаржаться на українське зерно. За словами старшого трейдера Promising International Trading Co. DMCC (ОАЭ) Хазема Сакера, компанія не стикалася з проблемами якості поточного врожаю: «Стурбованість з приводу якості — це історія, яку ми чуємо щороку. Ця, до певної міри маніпуляція спрямована на збільшення цін на ринку і часто досить безпідставна. Адже статистика і аналіз кількості випадків відмови від вантажів знижується, в тому числі і на нових ринках».

При цьому трейдер зауважує, що високі ціни призводять до зниження попиту. Він радить виробникам розуміти, що у ринку є обмеження, великі покупці вже скасовують тендери або обмежують імпорт.

Кукурудза б'є рекорди

Рекордним за усю історію країни є рівень продаж кукурудзи сільгоспвиробниками.

«Виробник у захваті від цін, він прагне реалізувати свій товар в той момент, коли йому це необхідно. І він впевнений, що у цей момент ціни так само будуть залишатися високими. Зараз кукурудза коштує 250 $/т, і ціна в 220 чи 270 — це дуже гарна пропозиція», — каже трейдер чорноморського регіону компанії Olam International Роман Русаков.

Минулого сезону Україна продала за кордон 23,8 млн. т кукурудзи, в поточному сезоні планується поставити 31 млн. т. 25% експортної кукурудзи уже реалізовано за форвардними контрактами. По пшениці експортні плани в районі 21 млн. т, з них вже реалізовано 12-13 млн. т. 

Трейдер звертає увагу на зростаючий ринок Африки, де найвище зростання населення та обмежені водні ресурси, що гарантує імпортозалежним. При цьому фінансова ситуація в регіоні покращується.

«Є можливість створити кращі позиції для українського зерна в нових країнах, таких як Алжир, наприклад, те ж саме стосується регіону Східної Африки. Також ми стали свідками зникнення американського експорту в Західну Африку, тому цей напрямок потребує більш глибокого вивчення», — розказав Хазем Сакер.

Форвард під питанням

Попри сприятливу ситуацію трейдери все ж дещо хвилюються за можливі дефолти, тому що наразі ціна на кукурудзу нового врожаю складає близько 245 $/т  з доставкою в порт, а починали купувати на 180-190$/т.

«Різниця суттєва, але є сподівання, що переважна більшість витримає свої зобов'язання, хоча не виключене і друге коло фільтрації. Минулого року продавали на межі собівартості, 140-150 $/т, потім ринок сильно зріс до 200 $/т та вище. Крім того, у багатьох кукурудза в принципі не вродила. Цього року врожай буде вищим на 7-8 млн. т, і це дає сподівання на виконання форвардних контрактів», — вважає Богдан Костецький.

Врахувавши досвід минулого року покупці стали більш перебірливі щодо умов форвардних контрактів і вимагають більше гарантій, додає старший трейдер Promising International Trading Co. DMCC (ОАЭ) Хазем Сакер. За його досвідом, серйозних дефолтів виробників по поставкам поки що не було.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua


Ключевые новости аграрного рынка в Telegram

Новости

Показать все

Блоги