Топ-7 завдань для агронома на зиму

27 листопада 2017, 07:19 13218

Робота агронома — постійний творчий процес. Кожне поле, як і людина, вимагає до себе індивідуального підходу. Різний ґрунт, різні культури-попередники. А до них — свій набір бур'янів, хвороб і шкідників. Тому й виходить, що кожен сезон агрономи вирішують нові завдання і стикаються з новими «головоломками».

Змінюється клімат. Змінюється економічна ситуація. Неможливо з року в рік працювати за одним шаблоном і чекати гарних результатів. Справжній агроном перебуває в безперервному пошуку. І зима для нього не менш гаряча пора, ніж літо.

Серед «зимових» турбот агронома — підбір оптимального поля для кожної культури, перевірка тракторного парку, формування бригад, купівля посівного матеріалу. Але більша частина завдань пов'язана саме з системами захисту рослин: їх плануванням і підбором ефективних комбінацій. Від того, які ЗЗР ви виберете зараз, для яких випадків і цілей, залежить те, наскільки оперативно ви вирішите можливі проблеми навесні. А вони неодмінно будуть.

1. Розробка технологій контролю хвороб і шкідників

Це ключове завдання. Позбутися хвороб або шкідників на полі назавжди неможливо. Все, що може агроном, — контролювати ситуацію протягом якогось часу. Тому головний секрет успіху — вчасно передбачити проблему.

Якщо ви два роки поспіль вирощуєте зернові по зернових, готуйтеся до того, що доведеться більше грошей і сил вкладати в захист рослин. За цей час на полі накопичилася така кількість шкідників, позбутися яких буде непросто. Ще складніше з хворобами. Джерела захворювання зберігаються в землі кілька років. Якщо ви на цьому полі мали певну проблему в минулому році, ймовірність, що вона повториться, складає практично 100%.

Інший приклад. Кілька років тому агрономи практично не знали проблем із хворобами соняшнику, було достатньо навіть однієї обробки фунгіцидом. Але через те, що не дотримувалися сівозміни, в ґрунті накопичилися хвороби.

Звичайно, передбачити всі проблеми неможливо, оскільки трапляються форс-мажори — спалах якогось сильного захворювання, погодні сюрпризи. Але навіть на випадок «пожежних» ситуацій гарний агроном має в запасі пару-трійку рішень.

Розумне рішення від ALFA Smart Agro

Фунгіцид Док Про, ЗП. Ця розробка ALFA Smart Agro спрямована на контроль комплексу грибних захворювань і є унікальною для України. Необхідність у створенні Док Про виникла саме у зв'язку з критичною ситуацією на полях соняшнику.

Відомо, що фітопатогенні гриби поділяються на дві групи — справжні і несправжні. У несправжніх в клітинній оболонці відсутні стерини, тому 80% фунгіцидів, які є на ринку, на них не діють. Є й інші препарати, які впливають на процес дихання грибів. Однак у них своя проблема — їм складно проникнути в рослину. До того ж ураження багатьма хворобами починається з ґрунту, і культура виростає вже із захворюванням.

Док Про, ЗП — інноваційний фунгіцид, який ефективно діє на обидві групи грибних збудників хвороб. Оскільки одним із компонентів є речовина з високою розчинністю, рослина отримала можливість активно вбирати препарат. Таким чином, Док Про контролює відразу дві групи грибних захворювань і швидко лікує культуру.

2. План додаткового збереження врожаю

Це завдання заслуговує на окрему увагу — навесні кожному агроному доведеться з нею зіткнутися. Якщо минулого року на полі були багаторічні бур'яни, це означає, вони нікуди не поділися. Бур'яни — вічна тема. Ви могли зняти «хвилю», але насіння в ґрунті все одно залишилося.

До того ж використання гербіцидів часто впливає на врожайність. Найбільш яскраво цю залежність ілюструє соя. Перевірено і доведено неодноразово: якщо ви посіяли стійкі сорти та використали гліфосат, то їхня врожайність буде нижчою, ніж за традиційної системи захисту. Плюс не можна забувати: соя дуже чутлива до дії гербіцидів, її легко «підпалити» під час обробки.

Розумне рішення від ALFA Smart Agro

Гербіцид Кайман, КЕ — розробка ALFA Smart Agro, її аналогів в Україні немає. Кайман складається з двох протизлакових діючих речовин. Він був створений насамперед для застосування на посівах соняшнику і сої, які дуже чутливі до гербіцидів.

До складу Каймана входять два компоненти, які доповнюють один одного: хізалофоп-П-етил і клетодим. Поєднавши їх, ми домоглися такої синергії, за якої гербіцид став ще більш ефективним, але надзвичайно «м'яким» по відношенню до культури.

Для розробки Каймана нам знадобилося близько трьох років. Результат, який цей препарат показує в полях, вражає навіть дуже досвідчених агрономів.

3. Курс на інновації

Це дійсно важливе завдання. Не шкодуйте на нього ані часу, ані сил. Придивіться до нових методик обробки ґрунту, вивчіть нові сорти і гібриди культур, дізнайтеся про технічні нововведення. Спілкуйтеся з колегами, відвідуйте виставки та навчальні семінари. Агробізнес розвивається настільки стрімко, що ті препарати і технології, які здаються фантастикою зараз, вже завтра будуть активно використовувати ваші конкуренти.

Розумне рішення від ALFA Smart Agro

Цього року компанія ALFA Smart Agro виводить на ринок новий гербіцид Сантал, РК. Цей препарат призначений для гібридів соняшнику, стійких до імазамоксу та імазапіру.

На ринку є низка пост-патентних продуктів з тими самими діючими речовинами. Однак всі вони мають одну й ту ж проблему — швидко змиваються в ґрунт через те, що один із компонентів відрізняється підвищеною водорозчинністю. Бур'яни проростають із верхнього шару ґрунту, а коли препарат «вимивається» вглиб, то, звичайно, його ефективність різко знижується.

Інноваційна особливість гербіциду Сантал — фіксація діючих речовин у верхньому шарі ґрунту. Ми створили абсолютно нову препаративну форму і отримали той результат, який необхідний аграріям. Сантал залишається у верхньому шарі і діє протягом тривалого часу, надійно захищаючи поле від бур'янів.

 

Після обробки відбувається пригнічення бур'янів. Плюс Сантал закріплюється в зоні застосування, тобто захисний гербіцидний екран зберігає свою дію протягом тривалого часу. Сантал стійкий до фактору погоди, захисний екран на ґрунті зберігається навіть після дощу.

4. Підбір нових культур/гібридів

Одна з причин, чому українські аграрії переходять на нові культури і гібриди, — зміни клімату. Навіть в Київській області влітку є проблема з опадами. Останні кілька років агрономи намагаються «відсіятися» раніше, щоб отримати ранні сходи. Зміна клімату і економіка змушують аграріїв експериментувати, відмовлятися від культур, урожайність яких падає, і активно шукати більш перспективні варіанти.

Вивчіть досвід колег, придивіться до новинок в каталогах виробників насіння. Не бійтеся пробувати нове — лідером завжди стає той, хто знаходить нові рішення.

5. Планування системи підживлення

Кожен агроном прекрасно розуміє, що у нього обмежена кількість землі. Але врожай він прагне отримувати з кожним роком більший. І тут вирішальну роль може відіграти система підживлення.

Сьогодні дуже популярним стало позакореневе підживлення — обприскування по поверхні листа. Однак далеко не всі елементи рослина може отримати в такий спосіб. Частину мінералів вона здатна взяти тільки з ґрунту, тому важливо пам'ятати, що позакореневе підживлення не замінить внесення добрив в ґрунт — під час оранки, культивації.

Часто позакореневе підживлення намагаються поєднати з внесенням засобів захисту рослин. Хтось вважає, що приготував такий «борщик» із усіх потрібних препаратів — і можна вносити. Але в реальності є нюанси. Наприклад, з тієї ж розчинністю — компоненти, які «заходять» в рослину швидше, можуть зупиняти метаболізм або блокувати поглинання інших речовин. Ви обробили культуру, якась речовина увібралася швидше, рослина зреагувала і «закрилася» — при цьому компоненти, які вбираються гірше, залишаться на поверхні та не дадуть очікуваного ефекту.

Особливо уважно треба ставитися до сумішей із гербіцидами. Я рекомендую вносити гербіцид окремо, а після прояву гербіцидного ефекту проводити обробку мікроелементами, за необхідності додавши до них фунгіцид та інсектицид. Таким чином, в бур'янах вже почнуться незворотні процеси, а культурна рослина отримає лікування, щоб вийти зі стресу. Але якщо все змішати одразу, можна отримати абсолютно протилежний результат — від викинутих на вітер коштів до втрати врожаю.

Розумне рішення від ALFA Smart Agro

ALFA Smart Agro пропонує широкий асортимент мікродобрив. Зокрема, в лінійці ТМ «Найс» представлені 8 позицій: Найс Молібден, Найс Бор, Найс Марганець, Найс Цинк, Найс Бобові, Найс Олійні, Найс Кукурудза, Найс Зернові.

6. Підготовка насіння

Якщо насіння соняшнику та кукурудзи купують вже повністю готовими до посадки, то, наприклад, сою і пшеницю потрібно підготувати: дочистити, вибрати правильний препарат для протруєння. Це дуже важливо, оскільки від обробки насіння залежить, які хвороби/проблеми зі шкідниками ви відразу берете під контроль. Профілактика дозволяє значно скоротити витрати на захист рослин після посівної.

Розумне рішення від ALFA Smart Agro

Інсектицидний протруйник Командор Гранд, ТН — це розробка ALFA Smart Agro, аналогів якій немає на ринку. Головні компоненти препарату — імідаклоприд і альфа-циперметрин. В період проростання культури імідаклоприд поглинається кореневою системою та потрапляє всередину. Таким чином, паросток від самого початку захищений інсектицидом, і всі шкідники, які будуть на поверхні, для нього не становлять загрози.

Альфа-циперметрин є контактною діючою речовиною, тому він значно посилює інсектицидний ефект препарату, захищаючи кореневу систему рослини. Завдяки низькій розчинності у воді він довго зберігається в місці дислокації. При безпосередньому контакті з ним шкідники гинуть. Окрім цього, альфа-циперметрин має фумігаційну дію — інтоксикація комах відбувається через дихальну систему.

Командор Гранд є максимально результативним інсектицидним протравлювачем, який захищає культуру від усіх видів шкідників.

7. Розробка агротехнічних заходів з підвищення родючості ґрунту

Приділіть цьому завданню особливу увагу. Воно масштабне, комплексне і стратегічно важливе. Обробіток ґрунту. Сівозміна. Підбір добрив. Відберіть зразки ґрунту, зробіть лабораторний аналіз. Заздалегідь прорахуйте, які добрива і мікроелементи необхідно внести, в якій кількості, для якої культури, на яких полях. Всі ці питання слід вирішувати обдумано та без поспіху. Земля не терпить недбалого ставлення.

Якщо виявили проблему з родючістю ґрунту, не «запускайте» її. Чим далі, тим складніше і дорожче обійдеться «лікування».

Всі продукти компанії ALFA Smart Agro створені відповідно до концепції розумної агрономії. Ми прагнемо до того, щоб агрономи мали якомога більше ефективних інструментів для вирішення своїх завдань. Проведіть цю зиму з користю! А фахівці ALFA Smart Agro подбають про те, щоб на кожне завдання від природи у вас вже була готова відповідь.

Сергій Кнечунас, директор з розвитку та управління портфелем продуктів ALFA Smart Agro.