«Подивимось, що буде з посівною 2022 р. — у нас ще є час. Можливо, стане менше посівів кукурудзи, адже вона вимагає великих затрат на сушіння. Але поки що ці три культури — соя, кукурудза, соняшник — як на перегонах «хто кращий». І так щороку».
Сої на українських полях поменшало.
AgroPortal.ua звернувся до експертів, аби розібратись, чи зникне соя з трійки культур-лідерів України, і що стало причиноютакої тенденції.
Президент Української асоціації виробників і переробників сої Віктор Тимченко підтвердив інформацію про те, що сої вирощувати стали значно менше.
«Якщо у 2003 р. під соєю у нас було 190 га землі, то вже у 2014-му стало 2,15 млн га. Однак цього року — лише 1,28 млн га. Ми спостерігаємо зниження зацікавленості цією культурою. Але що буде наступного сезону — складно сказати», — зазначає Віктор Тимченко.
Він додає, що у 2017-2019 рр. діяв закон про так звані «соєві правки», експортерам, трейдерам відмовили у поверненні ПДВ. Після цього ціни на сою одразу впали, що негативно вплинуло на кількість посівних площ.
«Подивимось, що буде з посівною 2022 р. — у нас ще є час. Можливо, стане менше посівів кукурудзи, адже вона вимагає великих затрат на сушіння. Але поки що ці три культури — соя, кукурудза, соняшник — як на перегонах «хто кращий». І так щороку».
Те, що сої в Україні почали вирощувати менше, помітив і голова ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір. Вже не перший рік він вирощує сою у Чернівецькій області та переконаний, що до неї незабаром фермери придивлятимуться ще пильніше.
«Сьогодні фермери відмовляються від сої, завтра її знову садитимуть. Зараз подорожчали добрива, і в бік сої знову дивитимуться. На карбаміди та азот висока ціна, оскільки газ подорожчав. Цього року всі думали: сіяти сою чи соняшник. Раніше соя була дорожчою за соняшник. Цього року — навпаки», — розповідає Петро Кушнір.
На його думку, зараз ціна на сою менша, ніж мала би бути, оскільки немає попиту. Через те, що врожайність сої більше, а попит менший, сільгоспвиробники почали менше її сіяти.
«Цьогоріч урожайність сої була непоганою. Збирали по 3,5-4 т/га. Цього літа йшли дощі, і соя була хороша скрізь»
Однак фермер переконаний, що сою в Україні сіяли і будуть сіяти, якщо, звісно, ціна на неї не впаде.
«У нас усі дрібні фермери сіють тільки сою, адже з нею найменше проблем. Кукурудзу сіяти вже складніше. До неї потрібен спеціальний комбайн, жниварка, є ще чимало різних нюансів. А соя, до того ж, гарний попередник, після неї добре зернові сіються», — стверджує Петро Кушнір.
Цьогоріч фермер мав 300 га під соєю й наступного року не збирається зменшувати площі.
Людмила Калита, AgroPortal.ua