Рекордне вирощування. Куди і як експортуватиметься українська соя

06 вересня 2023, 05:57 12660

Цього сезону українські аграрії збільшили площі під соєю на 55% проти показників 2021/22 МР. Таким чином, соєю засіяно 1,8 млн га, що є найбільшим показником за останні п’ять років. На це є низка причин — менша залежність культури від добрив та більша привабливість з погляду експорту.

За останніми даними Української зернової асоціації, ринок очікує виробництво бобової на рівні 4,8 млн т. Це достатньо великий показник стосовно попередніх двох років. Зокрема, минулого року було вироблено 3,7 млн т, а позаминулого — 3,5 млн т. 

«Варто зазначити, що основним мотивом виробництва сої була складність і низька ефективність логістичних ланцюжків, які працюють в Україні. Цей фактор підштовхнув українських фермерів розглянути вирощування більш вартісної на 1 га продукції — сої. Це і спричинило більше її виробництво в Україні на тлі зменшення посівів зернових», — зазначає комерційний директор Spike Brokers Олександр Соловей. 

За прогнозами асоціації «Дунайська соя», цього року в Україні буде зібрано близько 4,410 млн т сої, що на 18,2% більше, ніж минулого року. За словами консультанта з агрономії асоціації «Дунайська соя», експерта із ґрунтоощадного землеробства ФАО Миколи Бикова, позитивні показники очікуваної урожайності забезпечило те, що загалом погодні умови цьогоріч були вельми сприятливими для культури. 

Морем чи суходолом: ринки збуту є, питання в логістиці 

У Spike Brokers зазначають, аналізуючи експорт минулого року, що у 2022/23 МР сої було експортовано на рівні 3,3 млн т, при тому що загальне виробництво склало 3,7 млн т. Відповідно, можна прогнозувати, що експорт 2023/24 року буде на рівні 4,2-4,3 млн т.

propData.content.image
Олександр Соловей, комерційний директор Spike Brokers

Говорячи про ринки збуту сої, варто зауважити, що Україна знаходиться в достатньо сприятливій логістичній близькості до другого імпортера цієї культури у світі — ЄС. Прогнозується її імпорт до Європи у 2023/24 МР на рівні 14,1 млн т. Це на 230 тис. т більше, ніж показники минулого року. Темпи імпорту сої до Європи на сьогодні випереджають мнулорічні. І тут варто сказати, що основними постачальниками сої в Європу є все-таки Бразилія та США. За період з липня до кінця серпня імпорт сої до Європи склав 2,1 млн т, що на 10% вище за показник минулого року в цей період. Серед основних ринків — Німеччина, Нідерланди, Італія, Угорщина, Чехія, Єгипет, Ліван. Тож ринків збуту достатньо.

Серед основних покупців української сої — країни, які не ввели заборону на імпорт продукції. Тому основне питання у ефективності логістичних ланцюжків. 

У Spike Brokers прогнозують: якщо буде відкрито морський шлях, можна буде експортувати сою до Італії, Іспанії, Німеччини, Нідерландів. Якщо ж морського шляху не буде — потрібно буде зосереджуватися на транспортуванні суходолом.

«Але варто відзначити, що серед 5 країн, які ввели заборону на імпорт, Угорщина до переліку заборонених позицій не включила сою. У серпні країна імпортувала близько 3 т нашої сої. Це не так багато, але глобально — і ринок поки не закритий», — наголошує комерційний директор Spike Brokers.

Поруч з експортними можливостями українські аграрії все ж таки паралельно намагаються розвивати й переробку. На Львівщині ТОВ «ВАМ АГРО», яке спеціалізується на вирощуваннi зернових та технічних культур, планує закупити обладнання для переробки соняшнику, сої та ріпаку на олію. Для переробки буде застосовуватись власна сировина, що дозволить значно зменшити затрати. Керівник сімейного господарства Андрій Войтенко уважно слідкує за світовими тенденціями на аграрних ринках та визначає пріоритетні напрями. Він вбачає потенціал у вирощуванні сої та переробці її на олію. 

propData.content.image
Андрій Войтенко, керівник сімейного господарства ТОВ «ВАМ АГРО»

Місткість українського ринку соєвої олії є достатньо високою, оскільки попит на неї щорічно зростає, а значна конкуренція серед виробників відсутня.

Реалізувати готову продукцію фермер планує як на ринку України, так і в майбутньому на ринку країн ЄС, оскільки підприємство має для цього вигідне географічне розташування.

На ціноутворення в Україні впливатимуть технічні фактори 

Експерти зазначають, що ціна на сою в Україні суттєво залежить від показників логістичної ефективності комерційних ланцюжків і ланцюжків збуту, які є в цьому та будуть у наступному сезоні. 

«Наближеність до основних ринків збуту української сої на сьогодні не найбільш сприятлива з огляду на те, що основний морський канал наразі недостатньо ефективно функціонує. Це впливає на експортну ціну бобової. Наразі активними ринками для збуту сої в Європі є Іспанія, Італія, Нідерланди та Німеччина. Варто відзначити, що попит на сою в Європі достатньо стабільний. Це підтверджує статистика зростання імпорту сої до Європи за липень-серпень до 2,1 млн проти 1,9 минулого року за той же період», — розповідає Олександр Соловей.

Водночас він додає, що потрібно врахувати факт, що основною країною експорту сої до Європи за ці два місяці була Бразилія. У країні очікується рекордний врожай, і культура споживання бразильської сої в Європі достатньо потужна. Тому експерт не виключає, що конкуренція для української сої буде значною. 

Ціни, які на початок вересня озвучують у таких напрямках, як Італія, перебувають на рівні 440-460 €/т з доставкою залізницею або автомобільним транспортом. Ринок Австрії, який є ближчим для України, пропонує ціни на рівні 430-440 €/т. Німецький ринок торгує, як правило, на рівні італійського, і ціни порівнюються з ідентичним тарифом на перевезення. 

Світові тенденції на ринку сої: пропозицій від виробників буде достатньо

Говорячи про світові тенденції на ринку сої, експерти відзначають, що, згідно з останніми звітами USDA, світова кон’юнктура 2024 року очікується найбільш комфортною за останні 5 років з погляду насичення ринку сої пропозиціями від виробників. Адже співвідношення, яке характеризує комфортність балансу рівнів залишків до рівня споживання, буде найвищим за минулі 5 років. Цей показник має сягнути близько 32%. Тоді як фактичні залишки сої у світі будуть найбільшими з 1993 року. 


«Тому можна сказати, що світовий ринок сої буде достатньо насиченим і наповненим пропозиціями. Стосовно тенденцій, варто не забувати про сезонність руху ціни на будь-яку продукцію, яка має свої особливості. І ця особливість підв’язана під цикли насичення пропозицією і цикли найбільшого споживання протягом року», — пояснює Олександр Соловей.

За даними аналітиків Spike Brokers, в історичному плані протягом року соя має найкращі ціни з листопада по березень. Це найбільш сприятливий період для її реалізації на ринку. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua