Дотримання технологій та застосування стійких сортів стає головним фактором отримання стабільно високого врожаю. Як підібрати сорти та які новинки зараз доступні на ринку — AgroPortal.ua дізнавався на демонстраційних полях компанії VITAGRO, що у с. Борщівка Балаклійського району Харківської області.
Відразу біля поля нас зустрічає агроном-консультант компанії VITAGRO Віктор Дворнік та розповідає про озимину: «Тут використовуємо мінімальний обробіток ґрунту. Не повний No-till, але близько до цього». Додає, що посів демополя проводився в досить жорстких умовах посухи, але прогнози на урожай — втішні.
Першою демонструє пшеницю сорту Ліга Одеська, оригінатором якого є Селекційно-генетичний інститут — Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України у м. Одеса.
«Сорт вітчизняної селекції, дуже стійкий до екстремальних погодних умов та добре реагує на азотне живлення. Пластичний, надпосухостійкий. Має досить потужне стебло та не вимагає обов’язкового використання регуляторів росту», — ділиться фахівець.
Зазначає, що сорт має середню стійкість до хвороб: фунгіцидний захист потрібно проводити як мінімум 2 рази.
Поряд — ще один сорт вітчизняної селекції — Нота Одеська. За словами агронома, він забезпечує врожайність 7,6-10,8 т/га, що вище національних стандартів на 8-15,1%.
«Цей сорт гарно реагує на загущення, має потужну кореневу систему і теж належить до посухостійких сортів, — розповідає Віктор Дворнік. — Особливість сорту в тому, що він має ректоїдне розміщення листя, а отже захищений від посух. Сорт добре кущиться, висота рослин — 75-85 см».
Окрім стійкості до посух, озима пшениця повинна мати гарну морозо- і зимостійкість. Такими ознаками володіє сорт нового покоління високоінтенсивного типу Перепілка.
«За роки випробувань в інституті врожайність сорту склала 8,87-11,4 т/га», — говорить агроном. Та додає, що сорт допускає пізній посів, тож якщо терміни висіву затягуються, то варто обрати саме його.
Окрім того, сорт сильно реагує на азотне живлення: 100 кг аміачної селітри дають гарантовану прибавку від 3 до 6 ц/га. Має потужну кореневу систему та високий коефіцієнт кущення. Не потребує застосування регуляторів росту та не вилягає.
Далі представник компанії VITAGRO демонструє сорти чеської, французької та німецької селекції.
Один із найбільш посухостійких — середньорослий сорт Юлія. Оригінатором сорту виступає «Селген а. с.» (Чехія), а в Україні його представляє компанія OSEVA.
«Потужна, рання пшениця. Показує високі результати по нашому регіону. Але є одна особливість. Рекомендована оригінаторами норма висіву становить 4-4,5 млн насінин на гектар. Проте у нашому регіоні доводимо норму до 5,5-6 млн. Сорт не надто добре тут кущиться», — розповідає агроном.
Неподалік — сорт Практік. Одразу помітно, що він відрізняється від інших — має білий безостий колос, а також червоне зерно.
«Цей сорт має високу пластичність. Він допускає посів по зерновим попередникам та добре реагує на азотне живлення. Має високий генетичний потенціал», — ділиться Віктор Дворнік.
Показує, що рослина має великий флаговий лист. Відстань між ним та колосом дуже мала — це ознака того, що сорт високоінтенсивний.
«Невисокі рослини з потужною кореневою системою та товстим стеблом не вилягають навіть у дуже несприятливих умовах», — ділиться фахівець.
Рослина має восковий наліт. Це, акцентує агроном, одна із ознак посухостійкості.
Посеред демопосівів є і класика озимих пшениць — сорт Мулан. Він посухостійкий та придатний для No-till — посіву без обробітку або з мінімальним обробітком.
«Свого часу Донецька 48 і Мулан були майже на одному рівні», — ділиться агроном.
Додає, що сорт пластичний, добре реагує на азотне живлення, гарно кущиться.
Товарне зерно має добрі хлібопекарські якості.
Неймовірно високий рівень кущення має сорт Турандот. Він надпосухостійкий за рахунок міцної кореневої системи та має високий стартовий ріст. Докущується навіть навесні.
«З цим сортом реально отримати коефіцієнт кущення 1,12-1,15. Має потужний колос та стебло, рослина заточена на вирощування у наших жорстких умовах нестачі вологи», — додає агроном-консультант.
Нова пшениця у портфоліо VITAGRO — РЖТ Реформ. «Сорт французької селекції, має високу інтенсивність та стійкість до хвороб. Сильно реагує на азотне живлення та переносить посіви по стерньовим попередникам», — пояснює Віктор Дворнік.
Говорить, що з цим сортом можна розраховувати на гарний врожай та прибуток, адже рослина має потужне стебло і великий колос.
Пшениця, яка приходить на заміну Колонії, — сорт Мескаль. Агроном розповідає, що вона належить до пшениць компенсаційного типу. Тобто у разі поганого кущення формує один колос, але він буде надпотужний, і за рахунок цього поле не «просяде» в урожайності. Навіть при достатньому азотному живленні застосовувати регулятори росту не потрібно. При цьому пшениця дуже посухо- та зимостійка.
Добре проявив себе у Харківському регіоні Ріверо — новий топовий сорт німецької компанії «Заатем Юніон».
«Наприкінці 2019 р. по ньому вдарили морози, потім сталися заморозки навесні. Сорт показав себе з кращого боку, і очікуємо отримати гарний врожай», — діляться в компанії VITAGRO.
Загалом сорт адаптований до всіх кліматичних зон України та добре реагує на азотне живлення.
Далеко не останній сорт у портфоліо компанії — Франц. Проте на нього звертають особливу увагу. Пшениця має стабільну врожайність і пластична до термінів сівби. А головне — має великий озернений колос та потужне стебло, яке дозволить посівам протистояти виляганню.