Пересів 50% озимих та заміна культур на більш пізні. Які збитки принесла аграріям висока вода

22 квітня 2023, 05:59 4321

У п'яти областях України через паводок підтоплено понад 21 тис. га сільськогосподарських угідь, що означає для аграріїв втрати на вже посіяних культурах та затримку посівної, адже подекуди в поля можна буде вийти в кращому випадку через три тижні. Сільгоспвиробники зазначають, що остаточно збитки рахуватимуть, коли вода спаде.

Згідно з повідомленням ПрАТ «Укргідроенерго», Черкаська та Чернігівська області переважно вийшли з «червоної» зони небезпеки підтоплень, а до цієї зони тепер входять регіони по середньому Дніпру. Водночас гідроенергетична компанія готується до другої хвилі водопілля, що може настати через збільшення опадів наприкінці квітня-початку травня, прогнозоване синоптиками.

Одним із регіонів, який постраждав від паводку та руйнування дамб, є Полісся. AgroPortal.ua дізнавався, як виживають там фермери.

Іванківська ТГ: посівів дуже мало

Іванківська ТГ розташована на півночі Київської області. Тут розповідають, що наразі посіяно лише 4862 га, тоді як минулими роками площі посівів сягали 10 тис. га. Наразі порівняно з минулим роком засіяно лише 57%, а у 2022-му цей показник складав 50% від 2021 року. 

В Іванківській ТГ зазначають, що меліораційні системи, що регулюють стік води, на території громади працюють частково. Втім, озимі культури можуть витримувати до 10 днів повного затоплення, лише потім починаються гнильні процеси.

Керівник ФГ «Агро Колос України» (Іванківський район) Вадим Киричок додає, що близько 50% озимих будуть пересівати, переважно кукурудзою. Не лише через затоплення, а й через надмірну вологу восени та погані умови взимку. 

«Така ситуація скрізь по нашому району. По ярих культурах — дай би Бог зайти у поля з 9 травня», — додав він.

Основні культури у господарстві — ріпак, пшениця та жито. 

«Соняшник погано тут росте, та й не хочеться землю добивати, вона і так слабенька», — пояснює Вадим Киричок.

Димерська ТГ: посівна йде за графіком

Аграрії Димерської ТГ не дуже відстають від графіку посівної, але площі також скорочують. Так, до війни п'ять років поспіль засівалася заплава річки Ірпінь у районі населеного пункту Демидів. Наразі у зв'язку з підривом дамби і розливом річки під водою опинилося щонайменше 250 га. Про це повідомив представник Димерської ТГ Сергій Гризун, який раніше працював у агросекторі.

«Це пайова земля, землі меліорації, тож багато договорів укладені на 7-10 років. На цих землях вирощували різні культури, починаючи з сої і завершуючи кукурудзою, соняшником. Зараз навіть після спуску води туди ще років 10 жодна техніка не заїде, оскільки там торфяники, вони добре всотують воду. У нас і раніше по весні тонули трактори К-700, а восени комбайни провалювалися навіть за посушливих сезонів», — розповідає Сергій Гризун.

Також раніше засівалася заплава річки Здвиж (селища Катюжанка, Абрамівка). Рівень води там значно вищий, ніж минулі роки. Зараз туди техніка не може зайти.

«За прогнозами екологів, пік паводку буде 22 квітня і триватиме ще два тижні. Втім, поки що рівень води некритичний», — говорять у громаді.

Водночас додають, що відтермінування посіву може змусити до заміни культур на більш пізні, як-то кукурудза та соя.

Коропська ТГ: строки посівів затягуються

Аграрії Коропської ТГ Житомирської області відзначають, що загалом рівень ґрунтових вод високий, але некритичний, поля з ріллею не особливо страждають. 

Строки посівів затягуються, оскільки техніці дуже важко заходити в поля через надмірну вологу. Затримка — орієнтовно три тижні. Культури замінювати не збираються, адже деякі вимагають саме вологи, наприклад, гірчиця на насіння. Втім, потенціал культури зменшується, оскільки доведеться заходити в пізні строки збирання, а це означає, що збіжжя необхідно буде досушувати.


Світлана Цибульська, АgroPortal.ua