Війна несе великі втрати та руйнування. Багато українських підприємств з переробки насіння соняшнику зруйновані або знаходяться в окупації. Були перекриті логістичні шляхи експорту продукції за кордон, і таким чином на деякий час зупинилися практично всі виробники олії. Але поступово вони налагодили постачання соняшникової олії та макухи на експорт транспортним шляхом.
«Ракетні атаки ворога по енергетичній інфраструктурі також вивели нас із рівноваги, оскільки виробництво має неперервний цикл. Для безперебійної роботи підприємства в кінці 2022 року закупили та встановили дизельний генератор потужністю 750 кВт, який забезпечує повністю всі потреби в енергозабезпеченні виробництва та елеватора. Тепер ми можемо працювати і підтримувати економіку країни та зберігати робочі місця для працівників», — розповів виконуючий обов’язки директора ТОВ «Красногірський олійний завод» Микола Пазинич.
Підприємство було введене в експлуатацію в 2011 році й стало одним із перших виробників, які почали виготовляти ріпакову олію в Україні. З 2012 року була проведена реконструкція цеху виробництва олії з доукомплектуванням технологічної лінії для переробки насіння соняшнику. Також були збудовані нові склади для зберігання готової продукції.
За словами Миколи Пазинича, для отримання високоякісного натурального продукту — ріпакової та соняшникової олії за технологією холодного пресування, яка дозволить зберегти природний вміст вітамінів і баланс жирнокислотного складу, необхідні для життєдіяльності організму людини — на заводі встановлено сучасне обладнання від провідних світових виробників, яке вирізняється енергозбереженням і зводить до мінімуму шкідливий вплив на навколишнє середовище, але при цьому зберігаються високі показники продуктивності та якості продукції.
На виробництві працює автоматична лінія очищення, сушіння та зберігання насіння, обладнання виробництва німецької фірми RIELA, польської фірми AG-PROJEKT і автоматична лінія виробництва олії (ріпакової, соняшникової), до складу якої входять преси попереднього і остаточного віджиму, сепаратори, гомогенізаційна ємність і фільтрація виробництва фірми FARMET (Чехія).
Тож сьогодні ТОВ «Красногірський олійний завод» являє собою єдиний комплекс цехів і допоміжних підрозділів, що забезпечує можливість переробки насіння соняшнику продуктивністю 80 т на добу. В планах на 2023 рік — поставити на підприємстві технологічну лінію рафінації та дезодорації олії.
Сировину для виробництва олії закуповують у багатьох фермерських господарствах України. Також надають послуги з переробки насіння партіями від 500 т.
«На сьогоднішній день виготовляємо та реалізуємо олію соняшникову нерафіновану, макуху соняшникову, лушпиння соняшникове, фуз олійний. З 2020 року займаємось переробкою органічного соняшнику, маємо сертифікат, експортуємо продукцію до країн ЄС», — розповідає Микола Пазинич.
Отриманий кормовий продукт переробки — соняшникову макуху — використовують у виробництві комбікормів, вона має попит як в Україні, так і за кордоном. У 2022 році на олійному заводі встановили лінію грануляції лушпиння соняшнику. Продуктивність лінії становить 500 кг/год., що забезпечує добову потребу виходу лушпиння на підприємстві.
Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua